5 Հունիս 2013 - 09:56 AMT
Այսօր ՅՈՒՆԻՍԵՖ Հայաստանը «ՄԳԱ Գրուպի» նախագահ, ՀՀ-ում Սլովակիայի Հանրապետության պատվավոր հյուպատոս Գագիկ Մարտիրոսյանին պաշտոնապես նշանակել է որպես իր Ազգային դեսպան: Մարտիրոսյանը ՅՈՒՆԻՍԵՖ Հայաստանի երկրորդ Ազգային դեսպանն է և կմիանա Հայաստանի հայտնի երգչուհի Ալլա Լևոնյանին, ով նշանակվել էր ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի Ազգային դեսպան 2007թ. ապրիլին:
«Իր գործնեության ընթացքոմ «ՄԳԱ Գրուպի» նախագահ Գագիկ Մարտիրոսյանը մեծ ուշադրություն է ցուցաբերել Հայաստանում երեխաների խնդրին՝ ներդրումներ կատարելով այնպիսի ծրագրերում, որոնք փրկում են նորածինների կյանքը, խթանում երեխայի՝ ընտանիքում մեծանալու իրավունքը, ուղղելով ռեսուրսները հաշմանդամոթյուն ունեցող երեխաների ներգրավմանը և ինտեգրմանը: Պրն Մարտիրոսյանի գործունեությունը հանուն երեխաների լավ օրինակ է ծառայում Հայաստանի և սփյուռքի գործարարների համար՝ կարևոր ուղերձ հասցնելով նրանց, որ երեխաների իրավունքների պաշտպանությունը կարևոր ներդրում է մեր բոլորի կայուն ապագայի համար»,-նշեց Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Հենրիետ Արենսը ՄԱԿ-ի երևանյան գրասենյակում տեղի ունեցած արարողության ժամանակ:
«Ես ցանկանում եմ արտահայտել իմ երախտիքի խոսքը ՅՈՒՆԻՍԵՖ Հայաստանին: Ինձ համար մեծ պատիվ է դառնալ ՅՈՒՆԻՍԵՖ Հայաստանի Ազգային դեսպան և կրողը դառնալ բարձր արժեքների և սկզբունքների, որոնք քարոզվում են ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի կողմից երեխաների պաշտպանության և բարօրության համար: Ես իմ առաքելությունը հաջողված կհամարեմ, եթե հաշմանդամություն ունեցող երեխաները լիովին ինտեգրվեն հասարակության մեջ և վերջին մանկատունը փակվի»,-ասաց «ՄԳԱ Գրուպի» նախագահը՝ ընդունելով իր նշանակումը:
«ՄԳԱ Գրուպի» և Գագիկ Մարտիրոսյանի կողմից նվիրաբերած գումարի միջոցով ՅՈՒՆԻՍԵՖ Հայաստանը ապահովել է նորածնային բաժանմունքները հեռավոր գյուղական համայնքների ծննդատներում նոր սարքավորումներով, կազմակերպել է բազմաթիվ միջոցառումներ, որոնք խթանում են վաղ մանկական զարգացումը, կրծքով սնուցումը, ինչպես նաև հաշմանդամություն ունեցող երեխաների ինտեգրումը հանրակրթական դպրոցներ:
«Այն բիզնեսը, որը ներառում է երեխաների նկատմամբ հարգանք և օժանդակություն իր ռազմավարության և գործունեության մեջ, օգուտ է բերում երեխաներին և հասարակությանը և կարող է իրական օգուտ բերել նաև բիզնեսի համար»,-ընդգծեց ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչը՝ ավելացնելով, որ Մարտիրոսյանը կշարունակի նվիրաբերել իր ժամանակը՝ օգնելու ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ին մոբիլիզացնել գործարարներին Հայաստանում և սփյուռքում և քաջալերել նրանց երեխաների իրավունքների պաշտպանության համար իրականացվող ծրագրերում ներդրումներ անելու կարևորության մասին:

5 Июнь 2013 - 17:16 AMT
Президент компании «МГА Групп», почетный консул Словакии в Армении Гагик Мартиросян назначен Национальным послом ЮНИСЕФ Армения. Мартиросян – второй Национальный посол ЮНИСЕФ Армения, первой в 2007 году была назначена певица Алла Левонян.
«Гагик Мартиросян за годы своей деятельности всегда обращал особое внимание на проблемы детей, вкладывая инвестиции в программы, направленные на спасение жизни новорожденных, защит прав детей на воспитание в семье, направляя ресурсы на интеграцию детей с инвалидностью. Деятельность Гагика Мартиросяна, направленная на помощь детям, является хорошим примером для бизнесменов Армении и диаспоры, направляя им мессидж о том, что защита прав детей – важный вклад в наше общее стабильное будущее», – заявила представитель ЮНИСЕФ Армения Генриетт Арес во время состоявшейся в офисе ООН в Ереване церемонии.
“Я хочу выразить благодарность организации ЮНИСЕФ Армения. Для меня большая честь стать Национальным послом этой организации и носителем высоких ценностей и принципов во имя защиты и благополучия детей. Я посчитаю свою миссию удавшейся, когда дети с инвалидностью будут полностью интегрированы в общество и когда закроется последний детский дом”, – сказал, принимая назначение, Гагик Мартиросян.
На сумму, предоставленную “МГА Групп” и Гагиком Мартирояном, организация ЮНИСЕФ Армения смогла обеспечить отделение для новорожденных в роддомах в удаленных селах Армении новейшей техникой, провела мероприятия, направленные на развитие детей, а также на интеграцию детей с инвалидностью в общеобразовательные школы. «Тот бизнес, стратегия которого предусматривает уважение и содействие детям, полезен для детей и общества в целом, и может оказаться полезным и для самой бизнес-деятельности», – сказала представитель ЮНИСЕФ, добавив, что Мартиросян продолжит содействовать ЮНИСЕФ в мобилизации бизнесменов в Армении и диаспоре и их участии в программах, направленных на защиту прав детей.