Հայաստանի Հանրապետության նախագահ, ՀՀ ազգային անվտանգության խորհրդի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հրավիրել է Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ: Բացման խոսքում նա մասնավորապես ասել է.
Հարգելի գործընկերներ, այսօրվա նիստում մենք քննարկելու ենք մեր երկրի էներգետիկ անվտանգության և տեղական ինքնակառավարման ինստիտուցիոնալ ամրապնդման հարցեր: Կարևոր հարցեր: Մենք շարունակելու ենք ոլորտ առ ոլորտ այնպիսի լուծումներ գտնել, որոնք խթանելու են պետական շինարարության ողջ գործընթացը և նպաստելու են սահուն գործող միասնական համակարգի ստեղծմանը:
Այսօր դժվարությունները շատ են Հայաստանում: Ոչ ոք դա չի վիճարկում: Բայց ճշմարտություն է նաև այն, որ Հայաստանի տնտեսական զարգացման միտումները խոստումնալից են: 2012 թվականին մեր երկրում տնտեսական աճը կազմեց 7.2 տոկոս: Տնտեսական ակտիվության նման բարձր մակարդակը պահպանվում է նաև 2013 թվականին: Եվ սա տեղի ունի գնաճի ոչ բարձր և կառավարելի մակարդակի պայմաններում:
Այո՛, Հայաստանի տնտեսական աճի տեմպերը 2012-ին գերազանցել են հարևան բոլոր երկրներին: Ի համեմատություն բնական պաշարներով հարուստ մի շարք երկրների, այդ թվում նաև մեր հարևանների, Հայաստանում տնտեսական փոխակերպումը և տնտեսության դիվերսիֆիկացիան իրական պտուղներ են տալիս: Արդյունքում՝ Հայաստանը 2012թ. աշխարհի 188 երկրների մեջ ամենամեծ տնտեսական աճ ապահոված 23-րդ երկիրն էր:
Սա թույլ տվեց ի վերջո վերականգնել նախաճգնաժամային վիճակը: Ընդ որում` տնտեսության բոլոր հիմնական ճյուղերի աճի հաշվին: Նախաճգնաժամային թողարկման և եկամուտների մակարդակը հնարավոր է եղել ապահովել նախկինում գերիշխող շինարարության ճյուղի՝ մոտ կիսով չափ ցածր թողարկման պայմաններում: Այսինքն` այս ընթացքում տնտեսության մյուս ճյուղերի աճը և զարգացումը փոխհատուցել և գերազանցել են շինարարության ոլորտի կրճատումը` առաջ բերելով արտադրության և ծառայությունների նոր ոլորտներ և տեսակներ, հանգեցնելով տնտեսության առավել առողջ կառուցվածքի: Եվ սա այն պայմաններում, երբ գրեթե կրկնակի աճել են նաև պետության եկամուտները: Այս փաստերն անհերքելի են և արձանագրվում են ոչ միայն մեր կողմից: Այսուհանդերձ, սա բոլորովին չի նշանակում, որ մենք պետք է բավարարված լինենք կամ անգամ գոհ: Իհարկե, ոչ:
Մենք պետք է ոլորտ առ ոլորտ մեր տնտեսությունը վերափոխենք թե՛ ձևի, թե՛ բովանդակության առումով: Մենք նոր տնտեսություն ենք կառուցում: Աստիճանաբար կարկուտների հետևանքների դեմ պայքարելու փոխարեն մենք պետք է սկսենք հակակարկտային ցանցեր արտադրել հենց տեղում, ոռոգում սուբսիդավորելու փոխարեն հենց տեղում կաթիլային ոռոգման համակարգեր արտադրել, սկսել իրենց հետևից ամբողջական ոլորտներ առաջ տանող նախագծեր՝ արագ և էժան ջերմոցներ հավաքելու համար, օրինակ, անհրաժեշտ սարքավորումների արտադրությունից մինչև, ասենք, արևային մարտկոցների հավաքում: Եվ այդպես շարունակ: Այսպիսի նախագծեր պիտի կարողանանք խրախուսել, ինչին և մենք ձեռնամուխ ենք եղել: 3-4 տարուց տարածաշրջանում պատկերը լիովին փոխվելու է: Մենք պետք է պատրաստ լինենք դրան: Փորձագետներն ադրբեջանական անխուսափելի ֆիասկոյին արդեն երկու-երեք տարուց են սպասում: Շարժվելով դասական բռնապետության կանոններով՝ այդ երկրի իշխանությունները զբաղված են միայն սեփական ժողովրդին հայկական թշնամու կերպարի հրամցմամբ, գարշահոտ պատկերացումներ տարածելով մեր մասին: Մինչդեռ հենց Ադրբեջանում դրված հասարակական-քաղաքական և տնտեսական ականներն են սպառնում պայթել և պայթել շատ արագ ու կարծես՝ միաժամանակ: Նավթի ու գազի արդյունահանման քրոնիկ անկման պայմաններում հարևան պետության իշխանությունները շարունակում են կուտակած միջոցները այնպես ծախսել, ինչպես չէին կարող ծրագրել անգամ նրանց հակառակորդները: Միայն այսպահային խրախճանքներ՝ սա է իրականացվող քաղաքականության տրամաբանությունը: Գոյացած գումարները խելահեղ արագությամբ մսխվում են միանգամյա օգտագործման ուղղություններով՝ տեսանելիություն ապահովող հսկայական շինարարական ծրագրերում, սոցիալական ծախսերի ֆինանսավորմամբ, ինչը վաղը ստիպված կրճատելու են, աշխարհի տարբեր ծայրերում հանուն մեկ երեկոյի ծափողջյունների միլիարդներ շաղ տալով: Այսինքն՝ գործեր, որոնք երկու քայլ առաջ հաշվարկողի համար ամեն ինչ պարզ են դարձնում: Մյուս կողմից գալիս են անթաքույց բռնապետության կամ բռնապետական ռեժիմի հետևանքները: Ընդդիմախոսների բանտարկելը, ազատ մամուլի գոյության մասին գրեթե տեղյակ չլինելը, հարկադրանքը, ահռելի կոռուպցիան կրկնակի ուժգնությամբ են հիշեցվելու այս երկրում նավթադոլարների նվազմանը զուգընթաց: Չեմ կարծում, թե որևէ մեկը դրանում կասկածում է: Եթե երկու տարի առաջ ադրբեջանցի երիտասարդները վախենում ու լռում էին, այսօր արդեն թեկուզ փոքր խմբերով, բայց արդեն քննարկում են, որ խոսք ասելու ժամանակը շուտով գալու է: Իսկ վաղը շատ մոտ է: Այն վաղը, երբ այս երկրում էլ սոցիալական ցանցերը ժողովրդի թշնամի են հռչակվելու: Ես ինչո՞ւ եմ անդրադառնում այս թեմային, որովհետև այդ երկրի իշխանությունները փոխանակ զբաղվեն սեփական պրոբլեմներով, սեփական ժողովրդի բարեկեցության խնդիրներով, սեփական հասարակության կառուցմամբ, կարծես թե լծվել են մեր դարդին դարման լինելու գործին, կարծես փորձում են մեզ խելք սովորեցնել, ինչպես ասացի, գարշահոտ պատկերացումներ տարածել մեր մասին, ասել է նախագահը:
Մենք պիտի շարունակենք մեր տնտեսության արդիականացումը և դիվերսիֆիկացումը մի քանի տարի հետո սպասվող տարածաշրջանային նոր վերադասավորումներում ավելի նպաստավոր պայմաններ ստանալու համար: Եվ մենք այդ ճանապարհին ենք, որտեղ վայրկյան անգամ կանգնել չի կարելի: Չի կարելի հապաղել, ասել է նախագահը:

5 Июнь 2013 - 16:46 AMT
Через 2-3 года заложенные в Азербайджане общественно-политические и экономические мины угрожают взорваться
“Сегодня в Армении много трудностей. Никто это не оспаривает. Но истиной является и то, что тенденции экономического развития Армении являются многообещающими. В 2012 году экономический рост в нашей стране составил 7,2%”, – заявил президент Армении, председатель Совета национальной безопасности РА Серж Саргсян на заседании СНБ. По его словам, такой высокий уровень экономической активности сохраняется и в 2013 году. И это имеет место в условиях невысокого и управляемого уровня инфляции.
“Да, темпы экономического роста Армении в 2012 году превысили темпы роста всех соседних стран. По сравнению с рядом богатых природными ресурсами стран, в том числе и наших соседей, в Армении экономические преобразования и диверсификация экономики дают реальные плоды. В результате этого Армения в 2012 году среди 188 стран мира заняла 23-е место по обеспечению самого большого экономического роста.
Это позволило, наконец, восстановить предкризисное состояние. Причем за счет роста всех основных отраслей экономики. Обеспечение уровня предкризисного выпуска и доходов стало возможным в условиях почти наполовину более низкого выпуска доминирующей прежде отрасли – строительства. То есть, рост и развитие других отраслей экономики в этот период скомпенсировали и превысили сокращение строительной сферы, выдвинув вперед новые сферы и виды производства и услуг, привели экономику к более здоровой структуре. И это в условиях, когда почти вдвое выросли и доходы государства. Эти факты неопровержимы и фиксируются не только нами. Тем не менее, это вовсе не означает, что мы должны быть удовлетворены или даже довольны. Конечно, нет.
Мы должны реформировать каждую сферу нашей экономики как по форме, так и по содержанию. Мы строим новую экономику. Постепенно вместо борьбы с последствиями града мы должны начать создавать противоградовые сети прямо на месте, вместо субсидирования орошения мы прямо на месте должны создавать системы капельного орошения, начать проекты, ведущие за собой вперед целые сферы – например, от производства необходимых устройств для быстрой и дешевой сборки теплиц до, скажем, сборки солнечных батарей. И так постоянно. Мы должны суметь поощрять такие проекты, за что мы и взялись.
Через 3-4 года картина в регионе полностью изменится. Мы должны быть готовы к этому. Эксперты ожидают неизбежного азербайджанского фиаско уже через два-три года. Двигаясь по правилам классической деспотии, власти этой страны заняты лишь внушением собственному народу образа армянского врага, распространяя о нас зловонные представления. А в это время именно в Азербайджане заложенные общественно-политические и экономические мины угрожают взорваться, и взорваться очень быстро и, пожалуй, одновременно. В условиях хронического падения добычи нефти и газа власти соседней страны продолжают расходовать накопленные средства так, как не смогли бы спланировать даже их противники. Только сиюминутные пиршества – такова логика осуществляемой политики. Полученные суммы с безумной скоростью тратятся по направлениям одноразового использования – на обеспечивающие видимость гигантские строительные программы, финансирование социальных программ, которые завтра будут вынуждены сократить, в различных частях света разбрасывая миллиарды во имя оваций в течение одного вечера. То есть, дела, которые все делают ясным для просчитывающего на два шага вперед.
С другой стороны идут последствия откровенной деспотии или деспотического режима. Аресты оппонентов, практически полное незнание о существовании свободной прессы, принуждение, чудовищная коррупция с двойной силой напомнят о себе параллельно с сокращением нефтедолларов в этой стране. Не думаю, что кто-либо в этом сомневается. Если два года назад азербайджанская молодежь боялась и молчала, сегодня, хотя и маленькими группами, но уже обсуждают, что скоро наступит время говорить. А завтра очень близко. То завтра, когда и в этой стране социальные сети будут провозглашены врагом народа. Почему я касаюсь этой темы, потому что власти этой страны, вместо того, чтобы заниматься собственными проблемами, проблемами благополучия собственного народа, построением своего общества, как будто хотят утешить нас, как будто пытаются учить нас уму-разуму, как я сказал, распространяя о нас зловонные представления.
Мы должны продолжить модернизацию и диверсификацию нашей экономики для получения более благоприятных условий в ожидающихся через несколько лет новых региональных перерастановках. И мы находимся на пути, на котором нельзя останавливаться ни на секунду. Нельзя медлить”, – заявил Серж Саргсян.