6 Հունիս 2013 - 15:19 AMT
1985 թվականից աշխատել եմ տարբեր կինոթատրոններում: Հրաշալի ժամանակներ էին: Մի զարմացեք, որ մենք կարոտով ենք հիշում այդ օրերը: Մեր երիտասարդությունն անցավ կինոթատրոններում: Կինոն շատ նվիրյալներ ուներ: Ով սկսում էր աշխատել կինոթատրոնում, հավերժ կապվում էր կինոյին: «Զվարթնոցում» սկսեցի աշխատել 1993 թվականին: Մինչ այդ աշխատել էի երկու կինոթատրոնում, երբեք որևէ դժվարություն չէինք ունեցել, ու մեկել սկսվեց այդ ճգնաժամը: Պլան չէինք կարողանում կատարել, տոմս չէր վաճառվում, կինոյի համար վատ ժամանակներ էին:
Պլանի թեման այդ տարիներին կինոթատրոնների տնօրենների մղձավանջն էր: Հազար ու մի պատճառ էին հնարում, որ արդարանան Կինոմատոգրաֆիայի պետական կոմիտեի կոլեգիայի քննարկումների ժամանակ: Մի անգամ քննարկման ժամանակ, երբ հերթը հասավ ինձ, որոշեցի արդարանալու փոխարեն իմ կատակ- բանաստեղծությունը կարդալ, որի վերջին տունն այսպես էր. «Թե դպրոցը լինի միակ մեր հույսը, շուտ կխավարի մեր աչքի լույսը, պլանը չտանք, կինոն կգոցեն, իսկ ինձ դե հաստատ կգնդակոծեն»:
Իմ այս «ելույթին» ի պատասխան՝ կոմիտեի նախագահի տեղակալ, գրող Վիկտոր Բալայանը՝ ժպտալով վրա բերեց. «Պլան չտաք, կինոն չի գոցվի, բայց ձեր հեռացման հարցը կլուծվի» (ծիծաղում է,- հեղ.):
Այսպես հումորով փորձում էինք դուրս գալ ստեղծված իրավիճակից, հումորով նայել դժվարություններին, բայց կամաց-կամաց կանխորոշվում էր ամեն բան: Ես դժավարություններից չէի խուսափում, կշարունակեի աշխատել, ինչքան էլ որ չէր հաջողվում կատարել պլանը, բայց հիվանդացա ու ստիպված եղա թողնել աշխատանքս:
Մարտուն Ոսկանյան, կինոմեխանիկ, «Զվարթնոցում» աշխատել է 24 տարի
Ինչքա՞ն եմ աշխատել: Ինչ ինձ հիշում եմ՝ 13 տարեկանից մինչև փակման օրը: Այ էն դուռը տեսնու՞մ եք (ցույց է տալիս կինոխցիկի մուտքը,- հեղ) կինոխցիկն է, ես այդտեղ եմ մեծացել: 1972 թվականին ես կինոթատրոնում մեխանիկի աշակերտ էի, գնում էի դասի, երեկոյան օգնում վարպետիս, դրա համար փող ստանում, ուրախանում: Հետո դարձա վարպետ, հետո եկան իմ աշակերտները: Այդ խցիկը մեր հավաքատեղին էր, ամբողջ օրն այդտեղ էինք ացկացնում, փոքր թռչուն էինք պահում, ձկներ: Շատ սիրուն ակվարիում ունեինք: Ու հիմա ես ամեն օր տեսնում եմ՝ ոնց է փտում ու փչանում էն տեղը, որտեղ իմ կյանքի 24 տարիներն են անցել:
«Զվարթնոցի» բոլոր տնօրեններին հիշում եմ: Բոլորը հրաշալի մարդիկ էին: Շատ մտերիմ էիք «Զվարթնոցի» առաջին տնօրենի՝ Արշակ Խուրշուդյանի հետ, Թամիզյան Հակոբի հետ: Թամիզյանը ինչ-որ ծանոթներ ուներ, եղբոր աղջիկն էլ դերասանուհի էր: Մեկ-մեկ մենք ֆիլմեր էինք ստանում, որ ոչ մեկ ցույց չէր տվել ու մի քանի շաբաթ մարդիկ գալիս էին ու գալիս: Մի տարի, չգիտեմ ոնց, բերել էր «Берегись Зузу» ֆիլմը, մի քանի օր հերթեր էին, որ գոյանում էին: Մի օր էլ բերեց մի խուրձ հին ժապավեններ, ասաց. «Սա առավոտյան պիտի ցույց տանք»: Տարա տուն, տեսա «Մազանդարյան վագրն» է: Հին, մաշված, բայց դե առավոտվա համար կինո չունեինք: Աշակերտիս կանչեցի ամբողջ գիշեր կտրեցինք ու կպցրեցինք, մոնտաժեցինք, կրճատեցինք ու առավոտյան ցույց տվեցինք:
Լավ ֆիլմեր շատ էինք բերում: Բայց երևի ձեզ պատմել են, որ մի շրջան հնդկական կինոների բում էր: «Հայրենիքից» հետո, մեկ էլ մեզ մոտ էին հնդկականներ շատ լինում: Մի ժամանակ «Հայրենիքին» Դելի էին ասում, «Զվարթնոցին»՝ Բոմբեյ:
Հնդական կինոյի գիտակներ կային Երևանում, էնքան էինք էդ ֆիլմերը նայել: «Հրազդան» կինոթատրունում մեխանիկ կար, անունը էլի Մարտուն էր, իրեն «բոյով Մարտուն» էին ասում: Հնդկական կինոյի մասին բան չկար, որ չիմանար: Հանկարծ փորձեիր մոտը մի դերասանի մի վատ բան ասել, կսպաներ: Այ էդքան սիրում էր դրանց: Հպարտանում էր, որ առաջինն էր որևէ դերասանի մասին մի բան իմանում, պատմում էր՝ ոգևորված:
«Զվարթնոցի» հպարտությունն էլ մեր երկու նկարիչներն էին: Այ դրա համար մեզ կարող էին նախանձել: Մեր հիպի Անդոն ու Վրեժը անգերազանցելի էին, դրա համար էլ մեր աֆիշաները քաղաքում ամենասիրունն էին: Անդոն մասնագիտությամբ նկարիչ էր, հիմա Եվրոպայում է, իսկ Վրեժը ինքնուս էր: Ինչ կինո ուզում էր լիներ, Վրեժն ասում էր. «Սպասեք, մի հատ նենց աֆիշա գրեմ, դահլիճը թնդա»: Ու էդպես էլ լինում էր: Ուրեմն մի օր մի ֆիլմ բերեցին, շատ անհետաքրքիր ֆիլմ էր, մեծերը կհիշեն՝ «Ալիսան այլևս այստեղ չի ապրում»: Վրեժն էդ ֆիլմի աֆիշան էնքան սիրուն էր գրել, երեկոյան ասեղ գցելու տեղ չկար: Սեանսը սկսվելուց 15 րոպե հետո դահլիճը կիսադատարկ էր, հերթով դուրս էին գալիս ու ասում, որ ֆիլմը շատ անհետաքրքրի է:
Այ այդպիսի լավ նկարիչներ ունեինք: Ուրիշ կինոթատրոնններում նկարիչները ժողովների ժամանակ բողոքում էին, ներկ էին ուզում, մերոնց համար տնօրենները ոչինչ չէին խնայում: Մեր Անդոն ու Վրեժը նաև ինքնապատասխանիչն էին ձայնագրում, դա էլ էր իրենց գործը, մեկ-մեկ էլ ես էի ձայնագրում, եթե իրենք չէին հասցնում:
Լենդրիկ Հայրապետյան, «Զվարթնոց» կինոթատրոնի տնօրեն (1993-1996 թթ)
Ձեզ հետ կինոթատրոն չեմ գա, որովհետև փակվելուց հետո ոչ մի անգամ էդ կողմերով չեմ անցել, ինձ համար դժվար է, շատ եմ պայքարել, որ «Զվարթնոցը» չփակեն: Շատ վատ ժամանակ սկսեցի աշխատել այնտեղ: Սկսվել էին հովհարային անջատումները, հեռու տեղից լարերով հոսանք էինք բերում ու աշխատում էինք, օրվա մեջ մեկ-երկու սենաս ցույց էինք տալիս, պրոյեկտորներ էինք բերել, դրանցով էինք ցույց տալիս հիմնականում: Հետո «դվիժոկով» էինք ցույց տալիս, մի օր եկանք, տեսանք «դվիժոկները» գողացել են: Մի կերպ աշխատում էինք, ուղղակի որ կիոն լինի, որ իմանանք՝ կա:
«Զվարթնոցը» ճարտարապետական տեսանկյունից իրականում անհարմար էր մի փոքր: Մտնում էինք՝ մի կողմում տոմսարկղն էր, հետո առաջանում էինք՝ փոքրիկ բար կար, բարի մոտով իջնում էինք դահլիճ: Բավական մեծ դահլիճ էր՝ 500 տեղանոց: Դահլիճը շատ ցածր էր, հենց մի տեղ կոյուղում խցանում էր լինում, մենք խնդրի առաջ էինք կանգնում: Վերջին տարիներին հատկապես ամեն օր պատմությունների մեջ էինք: Անընդհատ ծախսեր, մինուսով էինք աշխատում: 96 թվականին տեղի ունեցավ կառավարության այդ չարաբաստիկ նիստը, բավական պայքար տարանք: Բայց էն ժամանակ Բագրատյանը ասաց, որ կինոթատրոնը շահույթ չի բերում ու պետք է սեփականաշնորհվի: Սա էր պետական քաղաքականությունը:
Լավ-վատ՝ աշխատեցինք որքան կարողացանք: Դժվար է իրականում բնակելի շենքի տարածքում նման կառույց պահելը: Փորձում էինք հաշտ ու ահամերաշխ գոյատևել մի բակում: Վեճեր էլ էին լինում, ամեն ինչ էլ լինում էր: Մեկ էլ տեսնեիր, սենասից առաջ մեկը որոշում էր բակում բուրդ չորացնել, հենց մուտքի մոտ: Նման պատմություններ շատ էին լինում, բայց գործը սիրում էինք, մարդիկ էլ կինոն էին սիրում: Լավ ժամանակներ էին, որ վատ վերջացան:
Արսեն Կարապետյան, կինոմեխանիկ, «Զվարթնոցում» աշխատել է 1985-1996 թթ
Ես փոքր եմ եղել, բայց գիտեմ, որ կինոթատրոնը բացվել է համր ֆիլմով՝ «Նամուսն» են ցույց տվել: Ես էլ իմ վարպետի՝ Մարտուն Ոսկանյանի պես այստեղ եմ մեծացել, այստեղ եմ աշխատել, այստեղ եմ սովորել օրվա հաց վաստակել: 9 տարեկանից օգնել եմ կինոմեխանիկին, հետո սովորել գործի նրբությունները ու 1985-ին ընդունվել եմ աշխատանքի: Լենինը մի լավ խոսք ուներ, որ «Զվարթնոցի» պատին փակցրել էինք: Մեծ տառերով գրված էր. «Արվեստում ամենակարևորը կինոն է»: Եվ իրոք այդպես էր:
Շատ եմ ցավում, որ մեր մայրաքաղաքում այսօր 1,5 կինոթատրոն կա: Այս հարստությունը չէր կարելի անտերության մատնել: «Զվարթնոցը» միայն կինոթատրոն չէր, այն նախատեսված էր նաև որպես ապաստարան: Երբ այս շենքը նախագծվել է, հաշվի է առնվել նաև այն հանգամանքը, որ արտակարգ իրավիճակների ժամանակ կինոթատրոնը կարող է որպես ապաստարան ծառայել: Այստեղ 7-10 հազար մարդ կտեղավորվեր: Սա ստրատեգիական կենտրոն էր, արվեստի կենտրոն, մարդկանց համախմբելու վայր էր: Ժամանակին այստեղ պատերին մեր մեծերի նկարներն էին փակցված: Սեփականաշնորհումից հետո պոկեցին, տարան, չգիտեմ՝ ինչ եղավ: Այստեղ մեծ շուքով Թամիզյանի 50-ամյակը նշեցինք: Մհեր Մկրտչյանն էր եկել, Ավետ Ավետյանը, Էդմոնդ Քեոսայանը: Հենց այդ օրվա նկարներն էլ փակցրել էինք պատերին, շատ գեղեցիկ էր:
Կիրակի առավոտները այստեղ մի աննկարագրելի պատկեր էր: Սովորաբար, սա մուլտֆիլմերի ժամն էր: Գալիս էին՝ գունավոր հագած, աղմկելով, իրար հրելով, իսկական մանկապարտեզի բակի էր վերածվում: Շենքի բակը շատ սիրուն էր հատկապես՝ գիշերը, ու հատկապես, երբ անձրև էր եկած լինում, լույսերը արտացոլվում էին բակում: Ժամերով կարող էիր նստել բակում ու նայել փողոցին, մարդկանց: Չնայած հիմա կինոն չի գործում, բայց լավ է, որ գոնե մնացածի պես խաղասրահ կամ խանութ չեն դարձրել, թեև շատ անգամ են փորձել:
Բոլորովին վերջերս Երևանի նախկին ոստիկանապետի որդին որոշել էր այստեղ «սուպերմարկետ» բացել: Շենքի բնակիչները մեկ մարդու նման իջան ու պայքարեցին: Հիմա էլ չեն թողնի, որ նման բան լինի: Ասել ենք՝ կամ սա մշակութային կենտրոն կդառնա, կամ կինոթատրոն, կամ այս դռները երբեք չեն բացվի:

Сос Азизян – директор кинотеатра “Звартноц” с 1993 года
С 1985 года я работал в разных кинотеатрах. Это были хорошие времена, не удивляйтесь, что мы с тоской вспоминаем их. Наша молодость прошла в кинотеатрах. У кино было много преданных поклонников. Кто начинал работать в кинотеатре, навсегда привязывался к кино. В «Звартноце» я начал работать в 1993 году. До того я работал в двух кинотеатрах, у нас никогда не было особых проблем, а тут начался кризис. Мы не могли выполнять план, билеты не продавались, настали плохие для кино времена.
План был в те годы настоящим кошмаром для директоров кинотеатров, которые придумывали тысячу причин, что оправдаться во время обсуждений в Госкомиссии по кинематографии. Однажды, во время одного из обсуждений, когда очередь дошла до меня, я решил, вместо того, чтобы оправдываться, отделаться шутками. Помогло (смеется). Вот так, с юмором и пытались выйти из сложившейся ситуации, с юмором смотреть на трудности, но все тихо-тихо определялось. Я не боялся трудностей, мог бы продолжать работать, как бы трудно не было выполнять план, но заболел и вынужден был уйти.
Мартун Восканян – киномеханик, проработал в «Звартноце» 24 года
Сколько я работал? Сколько себя помню. С 13 лет и до закрытия. Видите ту дверь? (Показывает дверь в проекторную). Это дверь в проекторную, где я вырос. И сегодня я каждый день вижу, как погибает то место, где я провел 24 года своей жизни.
В 1972 году я был учеником киномеханика, днем учился, вечером помогал своему мастеру, за это получал деньги, радовался. Потом я стал мастером, уже у меня были ученики. Проекторная стала местом наших встреч, мы проводили там целые дни, у нас там жили птички, рыбки в очень красивом аквариуме.
Я помню всех директоров “Звартноца”. Все они были прекрасными людьми. Мы были очень близки с Аршаком Хуршудяном, Акопом Тамизяном. У Тамизяна были какие-то знакомые, а племянница была актрисой, и иногда мы показывали фильмы, которые никто не показывал, люди все шли и шли. Однажды каким-то образом он смог принести фильм “Берегись Зузу”, несколько дней подряд у кинотеатра собирались очереди. А как-то, помню, он принес целую кучу старых пленок, сказав, что этот фильм мы будем показывать на следующий день утром. Ужу дома я увидел, что это “Мазандаранский тигр”. Старая, истрепанная кинолента. Всю ночь вместе с моим учеником мы резали и клеили ленту, смонтировали, немного укоротили, утром фильм уже шел в кинотеатре.
В “Звартноце” показывали много хороших фильмов. Вам, наверное, рассказывали, что один период в Ереване был бум индийского кино. После “Айреника” больше всего любителей индийского кино было у нас. Одно время, когда “Айреник” назвали Дели, “Звартноц” называли Бомбеем.
В Ереване тогда были знатоки индийского кино. В кинотеатре «Раздан» работал киномеханик, его, как и меня, звали Мартун. Он знал об индийских фильмах абсолютно все, если кто-то плохо выражался об актерах, он готов был разорвать обидчика.
А гордостью «Звартноца» были двое наших художников. Наш хиппи Андо и Вреж были непревзойденными мастерами, поэтому наши афиши были самыми красивыми в городе. Андо был художником по профессии, сейчас он живет в Европе, а Вреж был самоучкой. Какой бы то ни был фильм, Вреж говорил: «Подождите, сейчас я нарисую такую афишу, зал будет полон». Так и бывало. Был один фильм, довольно неинтересный, «Алиса здесь больше не живет». Люди старшего поколения, наверное, вспомнят его.Вреж написал такую красивую афишу к фильму, что в зале яблоку негде было упасть. Правда, через 15 минут после начала сеанса зал опустел, все же фильм был очень неинтересный.
Вот такие у нас были художники. В других кинотеатрах художники на собраниях жаловались, требовали краску. Дня наших директор не жалел ничего. Наши Андо и Вреж также записывали сообщения на автоответчике. Иногда, ели они не успевали, это делал я.
Лендрик Айрапетян – директор кинотеатра “Звартноц” (1993-1996 гг..)
Я с вами не пойду в кинотеатр, потому что после того, как «Звартноц» закрыли, я ни разу не был в тех краях. Для меня это очень тяжело, я прилагал все силы, чтобы кинотеатр не закрыли. Как раз тогда начались веерные отключения электроэнергии, мы протянули провода и работали, в день показывая по одному-два фильма, в основном при помощи проекторов, которые откуда-то достали. Потом пользовались электрическими движками, которые в один прекрасный день украли. Работали как могли, только, чтобы было кино.
С архитектурной точки зрения «Звартноц» был не особенно удобен. При входе с одной стороны были кассы, дальше был маленький бар, и мимо него – вход в зал, достаточно большой, примерно на 500 мест. Но зал был очень низким, если в канализации случались засорения, перед нами возникали проблемы. В последние годы такие проблемы возникали чуть ли не каждый день. Постоянные расходы, мы работали с минусом. В 1996 году было проведено это злосчастное заседание правительства. Несмотря на все наши усилия, тогдашний премьер-министр Багратян сказал, что кинотеатр не приносит прибыли и должен быть приватизирован.Такая была наша государственная политика.
Плохо-хорошо, но мы проработали, сколько смогли. Очень трудно, когда подобное заведение размещено в жилом здании. Случались споры с соседями, всякое бывало. Случалось, что прямо перед сеансом кто-то из соседей решал сушить шерсть прямо перед входом в кинотеатр. Такие истории бывали часто. Но мы любили свою работу, а люди любили кино. Это были хорошие времена, которые плохо закончились.
Арсен Карапетян – киномеханик, работал в «Звартноце» в 1985-1996 гг.
Я был маленьким тогда, но знаю, что первой картиной, показанной в кинотеатре, был немой фильм «Намус». Я, как и мой мастер Мартун Восканян, вырос в «Звартноце», там учился, там работал, там научился зарабатывать на хлеб. С 9 лет помогал киномеханику, потом овладел тонкостями профессии, в 1985 поступил на работу.
У Ленина была фраза, которая большими буквами была выведена у нас на стене: «Из всех искусств для нас важнейшим является кино». Это на самом деле было так. И очень жаль, что сегодня в Ереване работает полтора кинотеатра.
«Звартноц» не был только кинотеатром, но также и убежищем. Когда строился жилой дом, то, согласно проекту, в случае чрезвычайных происшествий кинотеатр мог служить убежищем для 7-10 тыс. человек. Это был стратегический центр, культурный центр, место, которое объединяло людей. Когда-то на стенах в кинотеатре висели портреты великих. После приватизации все портреты исчезли, я не знаю, что с ними стало.
Помню, как мы отмечали 50-летие Тамизяна. На юбилей пришли Мгер Мкртчян, Авет Аветян, Эдмонд Кеосоян. Фотографии с этого дня мы позже и повесили на стены, было очень красиво.
В воскресенье утром в кинотеатре царила неописуемая атмосфера. В основном это было время мультфильмов. Приходили дети, нарядно одетые, толкая друг друга. Кинотеатр превращался в настоящий детский сад.
Двор здания был очень красивым, особенно по вечерам после дождя, когда свет отражался в лужах. Можно было часами сидеть во дворе и наблюдать за улицей, людьми.
Несмотря на то, что сегодня кинотеатр не работает, но хорошо хоть, что его, как многие другие кинотеатры, не превратили в магазин или игровой салон, хотя и пытались.
Совсем недавно сын бывшего начальника Полиции Еревана решил открыть здесь супермаркет. Жители здания как один встали на защиту «Звартноца». Мы этого не позволим, он или останется кинотеатром или культурным центром, или его двери не откроются никогда.