11 Հունիս 2013 - 13:22 AMT
Խորհրդարանում ավանդական հայտարարությունների ժամին «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանը մեջբերեց հայտնի աֆորիզմը՝ «Եթե պատից զենք է կախված, ապա այն պետք է կրակի» և նկատեց, որ փորձը ցույց է տվել, որ այս տեսակետը ապացուցվել է:
«Այդ զենքը կրակել է խորհրդարանում՝ հոկտեմբերի 27-ին, կրակել է մարտի մեկին, ներանձնային հարաբերությունների ժամանակ: Ավանդույթ է դարձել, որ իմանալավ, որ կան զինված մարդիկ, որ այդ զենքը գտնվում է ագրեսիվ մարդկանց մոտ, մենք ոչինչ չենք ձեռնարկում: Ինչո՞ւ չենք կարողանում զինաթափել այդ մարդկանց: Կամ պետությունն ի վիճակի չէ, կամ իշխանութանը ձեռնտու է, որ այդ ագրեսիվ մարդիկ զենք ունենան և ահաբեկեն քաղաքացիներին: Ապահով Հայաստան ենք հայտարարում, բայց անապահով վիճակում ենք պահում քաղաքացիներին»,- հայտարարեց պատգամավորը:
Ըստ Ռուբեն Հակոբյանի՝ գուցե անհրաժեշտ է խստացնել օրենքները, որոնք վերաբերում են ապօրինի զենք պահելուն: «Այսօր էլ մենք գիտենք, որ մի խումբ մարդիկ կան, ովքեր իսկապես զինված են և հաշիվներ լուծելու համար կարող են զորք հանել իրար դեմ»,- ասաց պատգամավորը:

Выступая в парламенте Армении, глава фракции «Наследие» Рубен Акопян процитировал известное изречение: «Если на стене висит ружье, оно обязательно выстрелит», и отметил, что практика доказывает это высказывание.
«Оружие выстрелило в парламенте Армении 27 октября 1999 года, выстрелило 1 марта 2008 года, стреляет во время личных разборок. Традиционно мы, зная, что в стране есть вооруженные люди, что оружие находится в руках агрессивных людей, ничего не предпринимаем. Почему мы не можем разоружить этих людей? Или государство не в состоянии это сделать, или власти выгодно, чтобы агрессивные люди были вооружены и терроризировали людей. Мы говорим о безопасной Армении, но подвергает граждан опасности», – сказал он.
По словам Рубена Акопяна, возможно, необходимо ужесточить закон, который регулирует незаконное хранение оружия. «Мы и сегодня знаем, что есть группа людей, которая на самом деле вооружена и для сведения личных счетов может применить его», – отметил он.