19 Հունիս 2013 - 11:33 AMT
Մշակույթի նախարարության ՝ Փակ շուկայում ընթացող շինարարության ապօրինի լինելու մասին վերջին հայտարարությունից մեկ ամիս անց՝ այսօր շուկայում արդեն շինարարության նոր փուլ է սկսվել: Տանիքին կառուցված շինության վրա հավաքել են մետաղյա կոնստրուկցիաներ, որոնց վրա հետո ապակիներ են տեղադրվելու:
Շուկայի տարածքում այսօր մեզ դիմավորեց Լևոն Խաչատրյանը, ով ներկայացավ որպես աշղեկ: Ասաց, որ լրագրողները միայն վատ բաներ են տեսնում և չեն ուզում նկատել, որ իրենք նաև լավ գործ են անում. «Մենք պատերին մի հատ ձեռ չենք տվել, ընդեղ նայեք, քարերը թափվել էին, մենք նորից տեղադրում ենք իրենց տեղում, ռեստավարցիա ենք անում»:
Նշենք, որ բացի նոր կոնստրուկցիաներից ևս մեկ «նորամուծություն» կա շուկայում, փոխվել են նախկին պատուհանները, դրանց փոխարեն հիմա եվրոպական արտադրության պատուհաններ են, որոնք ըստ Խաչատրյանի՝ փոխվել են, որովհետև նախկին պատուհանները կորոզիայի էին ենթարկվել, փականները չէին աշխատում և չէին բացվում.«Վատ ենք արե՞լ, ի՞նչ վատ կլինի, մարդիկ կկարողանան նորմալ բացել-փակել, ներսում էլ հով կլինի», -ասաց նա:
Խաչատրյանն ասաց, որ շուտով շինարարությունը կավարտվի. «Ներսի հարդարման աշխատանքներն ավարտել ենք, բացումը շուտով կանենք, ներսը շուկա կլինի, ավտոկայանն էլ իրա տեղում կլինի, որ չգաք խանգարեք, շուտով կպրծնենք»,-ասաց նա:

Новый этап строительный работ начат на территории крутого рынка, представляющий историко-культурную ценность, на проспекте Маштоца в Ереване. На постройке, сооруженной на крыше, собраны металлические конструкции для дальнейшего установления стекол.
Группу журналистов сегодня встретил Левон Хачатрян, который представился как прораб. Он сказал, что журналисты видят только плохое и не хотят замечать, что они делают и хорошую работу. «Мы не коснулись стен, посмотрите туда, там камни осыпались, а мы их устанавливаем на место, при этом, реставрируя», – сказал он.
Помимо металлических конструкций внесены и другие «нововведения» в здание крытого рынка. Изменились и прежние окна, вместо которых сейчас возведены окна европейского производства. По словам прораба, прежние окна могли подвергнуться коррозии, ручки не работали. «Разве мы плохо сделали, что сейчас люди смогут нормально открывать и закрывать окна, а внутри помещения будет прохладно», – сказал он.
Хачатрян добавил, что строительные работы скоро завершаться. «Завершены внутренние работы по интерьеру, скоро будет открытие, внутри будет рынок, а стоянка останется на месте, чтобы не приезжали и не мешали», – добавил он.