25 Հունիս 2013 - 06:27 AMT
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության Քննչական վարչությունում լրտեսության վերաբերյալ քննվող քրեական գործի շրջանակներում իրականացված քննչական և օպերատիվ–հետախուզական միջոցառումների արդյունքում հունիսի 22-ին ձերբակալվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության N զորամասի պայմանագրային զինծառայող, Կապան քաղաքի բնակչուհի, չամուսնացած, 1982թ. ծնված Մանե Արտաշեսի Մովսիսյանը:
ՀՀ ԱԱԾ կողմից ձեռք են բերվել անհերքելի փաստեր, որոնք վկայում են, որ Մ. Մովսիսյանը 2012թ. հունվարից` մինչ զինծառայության անցնելը, համացանցի միջոցով ծանոթացել է Թուրքիայի տարածքում գործող Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների աշխատակցի հետ և վերջիններիս նամակագրական կապը շարունակվել է նաև Մ. Մովսիսյանի ՀՀ ՊՆ-ում ծառայության անցնելուց հետո: Առկա տվյալների համաձայն, Մ. Մովսիսյանն Ադրբեջանի հատուկ ծառայություններին է փոխանցել ծառայության ընթացքում իրեն հասանելի դարձած ՀՀ վերաբերյալ ռազմական բնույթի պետական և ծառայողական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ:
Նմանատիպ հանցագործություն կատարելու համար ԼՂՀ ԱԱԾ կողմից ձերբակալվել են 2 անձ, որոնցից մեկը ԼՂՀ ՊԲ զինծառայող է: Վերջիններս ևս համացանցի միջոցով հավաքագրվել էին Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների աշխատակցի կողմից և այժմ ԼՂՀ դատարանում նրանց հանդեպ ընթանում է դատաքննություն:

25 Июнь 2013 - 08:13 AMT
В Армении арестована жительница города Капан, военнослужащая – контрактник армянской армии Мане Мовсисян. Как сообщает Служба нацбезопасности Армении, ее подозревают в связях с азербайджанскими спецслужбами.
По данным СНБ, Мовсисян в начале 2012 года познакомилась с неким сотрудником азербайджанской спецслужбы и впоследствии продолжала с ним переписываться. Она передала азербайджанской стороне доступную ей в ходе службы информацию. Как отмечается, речь идет об информации военного характера, содержавшей государственную и служебную тайну.
За аналогичное преступление СНБ НКР задержаны два человека, один из которых является военнослужащим Армии обороны НКР.«Оба также были завербованы сотрудником спецслужб Азербайджана, скрывающимся под указанными выше профилями. Сейчас они являются фигурантами судебного процесса в НКР», – говорится в сообщении СНБ РА.