11 Փետրվար 2006 - 09:52 AMT
Նախօրեին Բրյուսելում Եվրո-2008 «Ա» ընտրական խմբում ընդգրկված ֆուտբոլի ֆեդերացիաների ներկայացուցիչների հանդիպման ժամանակ կազմվել է մրցաշարի օրացուցյը: Ըստ օրացույցի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հավաքականներիառաջին հանդիպումը տեղի կունենա 2007 թվականի սեպտեմբերի 8-ին Բաքվում, իսկ չորս օր անց, սեպտեմբերի 12-ին Երեւանում տեղի կունենա պատասխան խաղը: Մինչդեռ, ինչպես հաղորդել է Ադրբեջանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Շահին Դինիեւը, օրացույցը կազմելիս խաղերի անցկացման վայրի վերաբերյալ հարցը չի ճշտվել: ՈՒԵՖԱ-ի ներկայացուցիչները տեղեկացված էին այն մասին, որ ԱՖՖ-ն հանդես է գալիս երկու խաղերը չեզոք գոտում անցկացնելու օգտին, իսկ հայկական կողմը չի թաքցնում Բաքվում եւ Երեւանում խաղալու իր ցանկությունը: «ՈՒԵՖԱ-ում մեզ հասկացրեցին, որ խաղերի անցկացման վայրի վերաբերյալ որոշումը պետք է կայացնեն երկու երկրների ֆուտբոլի ֆեդերացիաները,-հայտարարել է Դինիեւը:-ՈՒԵՖԱ-ն չի միջամտելու այդ հարցին»:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի (ՀՖՖ) գլխավոր քարտուղար Արմեն Մինասյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանի հավաքականը պատրաստ է առաջինը մեկնել Ադրբեջան եւ այնտեղ անցկացնել խաղը: ԵԱ-2008 վիճակահանությունից անմիջապես հետո ՀՖՖ ղեկավարությունը հավաստիացրեց իր ադրբեջանցի գործընկերներին, որ հայկական կողմը պատրաստ է ապահովել անվտանգության բարձր մակարդակը, ինչպես հարկն է ընդունել հյուրերին եւ կազմակերպել մենամարտը ՈՒԵՖԱ-ի բոլոր նորմերի համաձայն,-ասել է Մինասյանը:-Ադրբեջանի կողմից նույնանման երաշխիքների առկայության դեպքում Հայաստանի հավաքականը պատրաստ է առաջինը մեկնել Բաքու եւ խաղալ այնտեղ»: Մինասյանը նշել է նաեւ, որ այժմ ՀՖՖ-ն չի քննարկում չեզոք դաշտում խաղն անցկավնելու հարցը, քանի որ չի տեսնում դրա անհրաժեշտությունը: «Եթե կոնկրետ պաշտոնական առաջրակներ լինեն, ապա ՀՖՖ-ն անպայման կքննարկի դրանք»,-ավելացրել է Մինասյանը:

11 Февраль 2006 - 09:52 AMT
Накануне в Брюсселе во время встречи представителей федераций футбола сборных, попавших в отборочную группу “А” Евро-2008, был составлен календарь турнира. Согласно календарю, первая встреча сборных Армении и Азербайджана состоится 8 сентября 2007 года в Баку, а четырьмя днями позже, 12 сентября, состоится ответный матч в Ереване. Между тем, как сообщил главный тренер сборной Азербайджана Шахин Диниев, во время определения календаря не был уточнен вопрос о месте проведения игр. Представители УЕФА были проинформированы о том, что АФФА выступает за проведение обеих игр на нейтральном поле, а армянская сторона не скрывает своего желания играть в Баку и Ереване. “В УЕФА нам дали понять, что решение, где играть, должны принять сообща две федерации футбола, – заявил Диниев. – УЕФА не будет вмешиваться в этот вопрос”.
Напомним, что ранее генеральный секретарь Федерации футбола Армении (ФФА) Армен Минасян заявил, что сборная Армении готова первой поехать в Азербайджан и провести там матч. Сразу после жеребьевки ЧЕ-2008 руководство ФФА заверило своих азербайджанских коллег, что армянская сторона готова обеспечить высокие меры безопасности, должным образом встретить гостей и организовать поединок по всем нормам, соответствующим регламенту УЕФА, – сказал Минасян. – При наличии идентичных гарантий со стороны Азербайджана, сборная Армении готова первой поехать в Баку на матч”. Минасян также сказал, что сейчас ФФА не обсуждает вопрос проведения поединка на нейтральном поле, так как не видит в этом никакой необходимости. “Если будут конкретные официальные предложения на сей счет, то ФФА непременно их обсудит”, – добавил Минасян.