27 Հունիս 2013 - 11:10 AMT
ՀԱՊԿ շրջանակներում ընդունվել է միացյալ, հավաքական ավիացիոն ուժեր ստեղծելու մասին որոշում: Այսօր ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժայի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը հայտնեց, որ փաստաթղթերն արդեն ստորագրված են ու գործում է աշխատանքային ժամանակացույց, որի ընթացքում այդ ուժերը պետք է փձևավորվեն: «Դա վերաբերում է ՀԱՊԿ-ի թե Կովկասյան տարածաջրջանին, թե մյուս տարածաշրջաններին, որովհետև ավիացիոն բաղադրիչը չափազանց կարևոր է: Բացի այդ այսօր քննարկվում են նաև Գյումրու ավիացիոն բազայի հետագա արդիականացման խնդիրները` Ռուսաստանի «Вертолеты России» ընկերության հետ համատեղ»,- տեղեկացրեց նա:
ՀՀ ԱԱԽ քարտուղարը նշեց, որ Հայաստանում օդուժն ընդլայնվելու է: «Ընդլայնվելու է ոչ միայն օդուժն, այլև ընդհանրապես ռազմաօդային պաշտպանության համակարգն արդիականացվելու ու վերազինվելու է: Վերազինվելու է 102-րդ ռուսական ռազմաբազան, ռուսական սահմանապահ ստորաբաժանումները և 2014թ.-ը վերազինման առումով շատ կարևոր տարի է լինելու»,- շեշտեց Բաղդասարյանը:
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան էլ նշեց, որ հավաքական ավիացիոն ուժերը կազմավորվելու են ՀԱՊԿ անդամ բոլոր երկրներից տրամադրված ստորաբաժանումներով: «Դրանք առաջին հերթին կոչված են լինելու զինված ուժերի կոնտինգենտի տեղափոխմանը, եթե այս կամ այն տարածաշրջանում գործողություն իրականացնելու կարիք լինի: Երկրորդ` ապահովելու օդային պաշտպանությունը բոլոր այն գործողությունների ժամանակ, որոնք իրականացնելու են ՀԱՊԿ հավաքական ուժերը: Այս պատճառով հավաքական ավիացիոն ուժերը կնպաստեն ազգային Զինված ուժերի գործունեությանը` երկրների ինքնորոշման կամ տարածքային ամբողջականության սկզբունքների խախտման դեպքում»,- եզրափակեց Նիկոլայ Բորդյուժան:

27 Июнь 2013 - 14:41 AMT
Принято решение о создании совместных коллективных авиационных сил в рамках ОДКБ. Об этом на совместной с генсеком ОДКБ Николаем Бордюжей пресс-конференции заявил секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян. По его словам, соответствующие документы уже подписаны и обозначен рабочий график создания этих сил. «Это касается и Кавказа, и других регионов, так как авиационная составляющая крайне важна. Помимо этого, сегодня совместно с компанией «Вертолеты России» обсуждается также вопрос модернизации авиационной базы в Гюмри», – сказал Багдасарян.
Секретарь Совета нацбезопасности РА отметил, что авиационные силы Армении будут расширены. «Будут расширяться не только авиационные силы, но планируется модернизация и перевооружение всей системы ВВС. Также планируется перевооружение дислоцированной в Армении 102-ой российской военной базы, российские пограничные подразделения. В целом 2014 год будет очень важным в плане перевооружения», – сказал он.
В свою очередь, Николай Бордюжа отметил, что коллективные авиационные силы будут сформированы на основе предоставленных странами ОДКБ подразделений. “Они в первую очередь будут направлены на передислокацию вооруженных сил в случае необходимости каких-либо действий в том или ином регионе. Во-вторых, они будут обеспечивать воздушную безопасность во время всех действий, которые будут осуществлять коллективные силы ОДКБ. Коллективные авиационные силы будут оказывать содействие национальным ВС в случае нарушения принципов самоопределения или территориальной целостности стран ОДКБ”, – сказал Николай Бордюжа.