14 Փետրվար 2006 - 12:50 AMT
Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Թուրքիայում գումարված մի քանի միջազգային կոնֆերանսները վկայում են, որ այդ երկիրը վերջապես հասկացել է, որ տարբեր երկրների խորհրդարանների կողմից Հայոց ցեղասպանության ընդունման գործընաթացը, նույնիսկ այնպիսի երկրների կողմից, ինչպիսիք են Լատվիան, Լեհաստանը, Սլովակիան, որտեղ չկա մեծ հայկական համայնք, թափ է հավաքել: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել է ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն, պատմական գիտությունների դոկտոր Աշոտ Մելքոնյանը: Նրա խոսքերով, այսպիսի միջոցառումներում հայ գիտնականների բացակայությունը միայն համոզում է ցեղասպանությունը ընդունած երկրների խորհրդարաններին իրենց կայացրած որոշման ճշմարտացիության մեջ: «Եթե մենք ամեն բան հանգեցնենք թուրքերի հետ պատմաբանական վիճաբանությունների, ապա անուղղակիորեն անվստահություն կառաջացնենք մեզ հավատած պետությունների մոտ: Ուզում եմ հիշեցնել, որ տխրահռչակ հայ-թուրքական հաշտեցման հանձնաժողովը, որ գոյատեւեց 2001-2003թթ, արգելակում էր Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը: Դրա ցրվելուն պես, մոտ 15 օր հետո Շվեյցարիայի խորհրդարանը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը»,- ասել է Մելքոնյանը:
Խոսելով Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության հարցով լրագրողների հանդեպ ընթացող դատից, Աշոտ Մելքոնյանը նշեց, որ հնարավոր է այդ ամենը հենց թուրքական իշխանությունների սարքածն է: «Թաներ Ակչամը, որին սիրում է մեջբերել հայկական մամուլը, անում է այն, ինչ նրան հանձնարարում են Անկարայում: Դա կարծես փորձաքար է, ինչպես նաեւ ռեւերանս Եվրոպայի կողմը. ահա ինչպես է Թուրքիան գնում ժողովրդավարական ճանապարհով, այնտեղ գոյություն ունի խոսքի ազատություն: Իրականում ամեն բան կարող է հակառակը լինել»,- ընդգծել է Մելքոնյանը: Նրա խոսքերով, այն, որ Թուրքիան վերացրել է արգելքը Հայոց հարցից, դեռ ոչինչ չի նշանակում: «Նա պարզապես խառնում է Եվրոպայի խաղաթղթերը»,- նշեց ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրենը:

14 Февраль 2006 - 12:50 AMT
Созыв в Турции нескольких международных конференций по вопросу геноцида армян в Османской империи свидетельствует о том, что эта страна наконец-то поняла, что процесс признания геноцида армян парламентами разных стран, даже таких, как Латвия, Польша, Словакия, где нет большой армянской общины, пошел по нарастающей. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net заявил директор Института истории НАН РА, доктор исторических наук Ашот Мелконян. По его словам, неучастие армянских ученых в таких мероприятиях только убеждает парламенты стран, признавших геноцид, в правоте сделанного шага. «Если мы сведем все дело к историческим дебатам с турками, то косвенно выразим недоверие поверившим нам государствам. Хочу напомнить, что печальной памяти Армяно-турецкая комиссия по примирению, просуществовавшая с 2001 по 2003 год, приостановила признание геноцида. Как только она была распущена, буквально через 15 дней парламент Швейцарии признал геноцид армян», – сказал Мелконян.
Говоря о проходящих в Турции процессах над журналистами, Ашот Мелконян отметил, что все это, возможно, инспирировано самими турецкими властями. «Танер Акчам, на которого армянская пресса любит ссылаться, делает то, что ему говорят в Анкаре. Это как пробный шар и вместе с тем реверанс в сторону Европы – вот, мол, Турция идет по демократическому пути развития, у нее есть свобода слова. На самом деле может все оказаться с точностью до наоборот», – подчеркнул Мелконян. По его словам, то, что Турция идет по пути снятия «табу» с армянского вопроса, еще ничего не значит. «Она просто путает карты Европе», – сказал директор Института истории НАН РА.