Վրաստանում շուտով որոշում կընդունվի Մեսխեթի թուրքերի վերադարձի վերբերյալ այն վայրեր, որտեղից նրանց տարհանել էին 1944թ.: Վերաբնակեցման համար Եվրամիությունը Վրաստանին տրամադրում է 2 միլիարդ եվրո: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցի ժամանակ նշել է Հայկազուն Ալվրցյանը, տվյալ օրենքը հավելյալ խնդիրներ կստեղծի Վրաստանի հայաբնակ Ջավախքի շրջանի համար, ուր եւ պատրաստվում են վերաբնակեցնել Մեսխեթի թուրքերին: «Ջավախքն արգելք է հանդիսանում պանթյուրքիզմի ճանապարհին եւ տնտեսական եւ քաղաքական առումով: Կարս-Ախալքալակ-Թբիլիսի-Բաքու երկաթուղին, վրաց բնակչության հոսքը Ախալցխա, Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթատարը, դրանք բոլորը ստիպում են հայերին լքել հայրենի տարածքները: Եթե միջոցներ չկիրառվեն միգրացիայի դեմ, ապա Ջավախքին կարող է Նախիջեւանի ճակատագրին արժանանալ»,- ասել է նա:
Պատմաբանի խոսքերի համաձայն, տարածաշրջանի հայերը չեն պատրաստվում անջատվել վրաստանից եւ միայն ինքնավարություն են պահանջում: «Միայն այդպես մենք կարող ենք պահպանել մեր մշակույթն ու ինքնատիպությունը: Հայաստանի համար Ջավախքի հարցը ազգային անվտանգության հարց է, քանի որ տարածքով է նացնում Ռուսաստան եւ Եվրոպա տանող ամենակարճ ճանապարհը: Եթե հայերը լքեն տարածաշրջանը, ապա Հայաստանը մեկուսացման մեջ կհայտնվի, շրջապատված լինելով թշնամի պետություններով»,- ասել է նա:

14 Февраль 2006 - 13:33 AMT
В Грузии в ближайшем будущем будет принят закон о возвращении турок-месхетинцев туда, откуда они были депортированы в 1944 году. На переселение Евросоюз выделяет Грузии 2 миллиарда евро. Как сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net историк Айказун Алврцян, данный закон создаст дополнительные проблемы для армянонаселенного региона Грузии Самцхе-Джавахети, куда предполагается переселить турок-месхетинцев. «Джавахети становится помехой на пути пантюркизма как в экономическом, так и в политическом плане. Железная дорога Карс-Ахалкалаки-Тбилиси-Баку, приток грузинского населения в Ахалцихе, нефтепровод Баку-Тбилиси-Джейхан – все это вынуждает армян покидать родные места. Если не принять мер для недопущения миграции, то Джавахети может постигнуть участь Нахичевана», – сказал он.
По словам историка, армяне региона не собираются отделяться от Грузии и требуют только автономии. «Только так мы сможем сохранить свою культуру и самобытность. Для Армении вопрос Джавахети – вопрос национальной безопасности, ибо через этот регион проходит самая короткая дорога в Россию и Европу. Если армяне покинут регион, то Армения окажется в полной изоляции, окруженная враждебными государствами», – считает Алврцян.