28 Հունիս 2013 - 10:19 AMT
Հանրահայտ ամերիկացի լուսանկարիչ Բերտ Շտերնը, որը հայտնի է որպես Մերիլին Մոնրոյի լեգենդար լուսանկարների հեղինակ, մահացել է Նյու Յորքում 83 տարեկան հասակում: Նրա մահվան մասին հայտնել է լուսանկարչի ընկերուհին՝ ռեժիսոր Շաննա Լոմեյսթերը:
Ավելի քան 50-ամյա մասնագիտական գործունեության ընթացքում նա լուսանկարել է բազում հայտնի գեղեցկուհիների, այդ թվում Օդրի Հեփբյորնին, Էլիզաբեթ Թեյլորին, Սոֆի Լորենին ու Բրիջիտ Բարդոյին: Առավել հայտնի նա դարձավ Մերիլին Մոնրոյի լուսանկարներից հետո, որին լուսանկարել էր մահից վեց շաբաթ առաջ՝ 1962 թվականին: Շտերնը արել է հոլիվուդյան դերասանուհոը շուրջ 2,5 լուսանկար, որոնք հետո հրատարակել է առանձին ալբոմով, գրում է NEWSru.com-ը:

28 Июнь 2013 - 09:33 AMT
Знаменитый американский фотограф Берт Штерн, автор легендарных снимков Мэрилин Монро, сделанных за шесть недель до ее смерти, скончался в Нью-Йорке в возрасте 83 лет. О кончине Штерна сообщила его подруга, режиссер Шанна Ломейстер.
За свою более чем пятидесятилетнюю карьеру Штерн провел фотосессии многих признанных красавиц, в том числе Одри Хепберн, Элизабет Тейлор, Софи Лорен и Бриджит Бардо. Наибольшую известность ему принесли снимки Мэрилин Монро, сделанные в отеле Bel-Air в Калифорнии в 1962 году за шесть недель до ее смерти. Штерн сделал более 2,5 тысячи фотографий голливудской актрисы, которые позже опубликовал отдельной книгой, пишет NEWSru.com.
Работы Штерна выставлялись в самых престижных музеях и галереях мира, включая Музей современного искусства в Нью-Йорке (MoMA).