17 Փետրվար 2006 - 15:03 AMT
Երկաթգիծ կառուցելու իրավունք ունի յուրաքանչյուր երկիր: Ամբողջ հարցը նրանում է, թե որքանով է դա քաղաքականապես եւ տնտեսապես ձեռնտու: Կարս-Ախալքալաք-Թբիլիսի երկաթգծի շինարարությունը ոչ միայն քաղաքաականապես ձեռնտու չէ Վրաստանին, այլ տնտեսական առումով նպատակահարմար չէ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին տված հարցազրույցում հայտնել է քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանը: «Լրիվ հասկանալի է, որ այդ նախագծին աջակցում են Թուրքիան եւ Ադրբեջանը: Սակայն Վրաստանը, ըստ իս, չպետք է հետաքրքրված լինի Հայաստանի մեկուսացման մեջ եւ հենց Վրաստանը կարող է համոզել Թուրքիային հրաժարվել այդ նախագծից»,- նշել է նա:
Ինչպես նշել է Ս. Գրիգորյանը, Հայաստանը աննախդեպ հնարավորություն է ստացել կապող օղակ դառնալ Իրանի` ԱՄՆ-ի եւ ԵՎրոպայի հետ հարաբերություններում: «Իրան-Հայաստան գազամուղը, որը Ուկրաինայի եւ Վրաստանի տարածքով կարող է շարունակություն ստանալ դեպի Եվրոպա կարող է վերջ դնել Ռուսաստանի էներգապաշարների մատակարարման մենաշնորհին: ԵՄ երկրները հասկացել են, որ այդ մենաշնորհը վտանգ է ներկայացնում տնտեսության զարգացման համար, եւ պատահական չէ, որ ԱՄՆ-ը գոհունակությամբ է վերաբերվում Իրան-Հայաստան գազամուղին»,- ընդգծել է նա:
Նշենք, որ նոր Կարս-Ախալքալակ երկաթգծի երկարությունը կազմում է 98կմ, որոնցից 68կմ-ը անցնում է Թուրքիայի, 30կմ-ը Վրաստանի տարածքով: Նախագծի իրականացման համար կպահանջվի մոտ 500մլն դոլար: Ծրագրված է, որ երկաթգիծը շահագործման կհանձնվի 2008թ.:

Право на строительство железной дороги есть у каждой страны. Весь вопрос в том, насколько она экономически и политически целесообразна. Проект строительства дороги Карс-Ахалкалаки-Тбилиси, помимо того, что он политически невыгоден Грузии, он и экономическом плане не выдерживает критики. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил политолог Степан Григорян. «Вполне понятно, что этот проект поддерживают Турция и Азербайджан. Но Грузия по- моему, не должна быть заинтересована в изоляции Армении и именно у Грузии есть возможность убедить Турцию отказаться от этого проекта», – отметил он.
Как отметил С.Григорян, у Армении в настоящее время появилась уникальная возможность стать связующим звеном в отношениях Ирана с США и Европой. «Газопровод Иран-Армения, который может быть продолжен через Грузию и Украину в Европу может положить конец монополии России на поставки энергоресурсов. Страны ЕС поняли, что эта монополия представляет опасность для развития экономики, и не случайно, что США вполне лояльно относятся к газопроводу Иран-Армения», – подчеркнул он.
Отметим, что протяженность новой железной дороги Карс-Ахалкалаки составит 98 км, из них 68 км приходится на территорию Турции, 30 км – Грузии. На реализацию проекта потребуется около $500 млн. Планируется, что железная дорога будет сдана в эксплуатацию в конце 2008 года.