«Ոսկե ծիրան» միջազգային 10-րդ կինոփառատոնին մասնակցելու նպատակով արդեն Երևանում է կինոռեժիսոր, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, ժողովրդական արտիստ Արտավազդ Փելեշյանը, իսկ աշխարհահռչակ երգիչ, երգահան Շառլ Ազնավուրը կժամանի մի քանի ժամից։ Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին տեղեկացրեց փառատոնի մամուլի ծառայության պատասխանատու Անահիտ Օրդյանը։
«Ոսկե ծիրան»-ի «Հարգանքի տուրք» ծրագրում նախատեսվում է նշել աշխարհահռչակ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի, Արտավազդ Փելեշյանի և Ներսես Հովհաննիսյանի հոբելյանները: Փելեշյանի 75-ամյակի առթիվ կցուցադրվի իտալացի կինոռեժիսոր Պիետրո Մարչելլոյի «Փելեշյանի լռությունը» ժապավենը։ Կլինեն նաև նրա ֆիլմերի հետահայաց ցուցադրություններ: «Հետահայաց ցուցադրություններ» ծրագրում կներկայացվի նաև Շառլ Ազնավուրի մասին պատմող ֆիլմ: Նա այս տարվա կինոփառատոնի պատվավոր հյուրն է։

4 Июль 2013 - 14:04 AMT
Приглашенный на 10-й международный кинофестиваль «Золотой абрикос» кинорежиссер, заслуженный деятель искусств Армении Артавазд Пелешян уже в Ереване, а всемирно известный шансонье Шарль Азнавур прилетит через несколько часов. Об этом PanARMENIAN.Net сообщила пресс-секретарь фестиваля Анаит Ордян.
В рамках программы «Дань памяти» на фестивале будут отмечаться юбилеи Арама Хачатуряна, Артавазда Пелешяна и Нерсеса Ованнисяна. К 75-летию Пелешяна будет показан фильм итальянского режиссера Пьетро Марчелло «Молчание Пелешяна», также будет показана ретроспектива фильмов режиссера.
В программе «Ретроспективный показ» будет показана лента о Шарле Азнавуре, который в этом году является почетным гостем фестиваля «Золотой абрикос».