5 Հուլիս 2013 - 14:18 AMT
Չէի հասկացել, որ «Ոսկե ծիրանն» արդեն կայացել է որպես կինոփառատոն, մինչև ընկերներս չվերադարձան Ռոտերմադից: Նրանք ամեն տարի գալիս են. զարմացան, որ մեր փառատոնում կան հյուրեր, որոնց հրավիրելու մասին նրանք տարիներով են երազել, բայց չեն կարողացել` չեն համաձայնվել: Հետո Մոսկվայում փառատոններ կազմակերպող ընկերներս խնդրեցին ծանոթացնել ոմանց հետ, որովհետև այնտեղ ևս չեն գնում: Այսինքն, փառատոնն ինչո՞վ է գնահատվում. մեծ վարպետների, ֆիլմերի մասնակցությամբ, որոնք աշխարհի ամենահետաքրքիր ֆիլմերն են ու թողնում են իրենց հետքը կինոպամությունում: Ու, իհարկե, երբ մարդիկ կարոտում են քո փառատոնն ու ուզում են կրկին վերադառնալ: Դա փառատոնի կայացում է նշանակում: Հենց այնպես փառատոնները չեն կայանու, կան մի շարք ցուցանիշներ, որոնք պետք է համապատասխանեն: Սա արդեն 4-րդ թե 5-րդ փառատոնն է, որ, կարծում է, հեղինակային կինոյի համար լուրջ կենտրոն է դարձել:
«Ոսկե ծիրանի» անցած տասը տարին
Տասը տարի առաջ փառատոնը սկսելու երկու պատճառ կար` մեկը վախն էր, մյուսը` ուշադրությունը: Վախ, որ կկորցնենք հայկական կինոն ընդհանրապես, որովհետև փոթորկի, «սարանչայի» նման եկան ու անցան կինոյի վրայով. կինոմատոգրաֆիստները, ովքեր չէին ուզում, որ կինոն լինի ու արեցին դրա համար ամեն ինչ, և այն ժամանակվա մշակույթի ոլորտի ղեկավարները, ովքեր ծախում էին ամեն ինչ` ծախեցին կինոստուդիան, ծախեցին ֆիլմերը, կինոթատրոնները…Մենք կանգնեցինք ավազի վրա առանց կինոյի` հայկական կինոն ամբողջովին աղավաղվեց: Հերիք էր ցանկությունը, որ մենք ստեղծենք մի դաշտ, որտեղ հայկական կինոն կսկսի նորից ծնվել: Ուզում էինք դա անել 4-5 տարում, բայց մեզնից տասը տարի պահանջվեց:
Հայկական կինոյի փառատոնում 40-ից ավելի ֆիլմի ներկայությունը հպարտություն է, որովհետև կան միջին և վատ ֆիլմեր, բայց կան նաև լավ ֆիլմեր: Քանակը միշտ բերում է որակ, ու բերելու է: Հույս ունեմ, որ մյուս տարիներին պիտի ոչ թե զբաղվենք ստիպելով, որ հայկական կինո նկարեն (արդեն շատերը նկարում են), այլ կինոյի տեսակը ստեղծելով: Որովհետև կինոյի տեսակը ստեղծելը հայկական կինոն ներկայացնելն է: Դա մի ամբողջ սերունդի շարժում է, ովքեր կինոյի լեզվով կարող են մտածել ու շարժվել:
«Ոսկե ծիրանի» հաջողության գաղտնիքը
Ցուցադրում է ռեժիսորական կինո, հեղինակային կինո, ազնիվ է. չի վերցնում սպեկուլյատիվ, կոմերցիալ ֆիլմեր, շոուներ, այլ մտածում է միմիայն կինոլեզվի, կինոկրթության, հոգևոր մշակութային կրթության մասին: Ճիշտ ծրագիր, ճիշտ ֆիլմեր, բարի, լավ ընդունելություն: Ընդունելություն բոլորի համար, որովհետև արվեստագետը պետք է զգա, որ իր ֆիլմն այստեղ սիրված է, ինքը` նույնպես:
Կարևոր է, թե ում ձեռքից ես մրցանակ ստանում: Չճանաչված վարպետներից ստացած մրցանակը գնում, կորչում է անհետ: «Ոսկե ծիրան» այցելող մեծամեծների տված մրցանակը նույնն է, ինչ այ ստացած լինես Կաննում:
«Ոսկե ծիրանի» հեռանկարների մասին
Աճելու տեղ չունենք, որովհետև կինոփառատոններն են քիչ, կինոշուկա չենք կարող ունենալ, չունենք դիստրիբուցիա, վարձույթ, որ կարողանանք ավելի մեծացնել փառատոնը: Պետք է 100-ից ավելի ֆիլմ չբերենք, 120 մասնակից չպիտի կանչենք, որովհետև մեր հնարավորությունները շատ քիչ են: Կարծում եմ` պետք է ավելի խորանանք, ոչ թե տարածվենք: Խորանանք վարպետների վրա, որ իրենք վարպետության դասեր կարողանան անցկացնել, բերենք իրենց ֆիլմերը, նաև լավագույնները աշխարհում: Այսօր շատ հետաքրքիր երիտասարդների եմ տեսնում` նկարում են լավ կամ վատ ֆիլմեր, բայց մեջները հետաքրքրություն կա: Կան հնարավորություններ, որոնք դեռ չեն բացվել, բայց մենք, կարծում եմ, կամաց-կամաց կբացենք. նաև մեծ վարպետների ներկայությամբ: Այն շատ կօգնի, որովհետև կտեսնեն, որ վարպետներն էլ են վատ ֆիլմեր նկարում, բայց միշտ աշխատասեր են, նպատակաուղղված խոսելու կինոյի լեզվով:
Ամենակարևորն այսօր` երիտասարդները սկսել են մտածել կինոյի լեզվով: Ու մյուս տարի էլ դուրս են գալու ֆիլմեր, որոնք զարմացնելու են մեզ: Նրանք վերջապես սովորեցին փող գտնել, պաշտպանել իրենց նախագծերը, ու ոչ միայն Հայաստանում, այլև միջազգային ասպարեզում:

6 Июль 2013 - 06:39 AMT
Я понял, что наш кинофестиваль уже состоялся, когда друзья вернулись из Роттердама. Они каждый год приезжают: и удивились, что у нас на фестиваль приезжают гости, которых они годами мечтали пригласить, но так и не могли, потому что никто не соглашался приезжать. Потом в Москве мои друзья, которые организовывают кинофестивали, попросили меня познакомить с теми, кто не едет в Москву. Ведь как оцениваются фестивали? Приездом мэтров и звезд, которые своими фильмами оставляют свой след в истории кино. И, конечно, если люди скучают по твоему фестивалю и хотят вновь приехать. Именно это является признаком серьезного состоявшегося кинофестиваля. Фестивали же просто так не становятся событием, есть ряд признаков, которым надо соответствовать. Уже четвертый или пятый год нашего фестиваля, который, я считаю, для авторского кино стал серьезной площадкой.
Прошедшие 10 лет «Золотого абрикоса»
10 лет тому назад, начинать фестиваль было 2 причины: первая – страх, вторая – внимание. Страх того, что вообще потеряем армянское кино, потому что налетели, как буря и саранча и растоптали кино, кинематографистов. Пришедшие не хотели, чтобы было кино и сделали все для этого. Руководители культуры продавали все, что возможно: киностудию, фильмы, кинотеатры. Мы остались на руинах без кинематографа, армянское кино было уничтожено. Хватило просто желания, чтобы мы создали поле, откуда армянское кино начало бы возрождаться. Мы хотели это сделать за 4-5 лет, но понадобились все десять.
На фестивале армянского кино представлениеболее 40 фильмов – гордость, потому что есть средние и плохие фильмы, но ведь есть и хорошие. Количество всегда переходит в качество и так будет всегда. Я надеюсь, что в последующие годы мы не будем заставлять, чтобы снимали армянское кино. Я также надеюсь, что в будущем мы будем заниматься созданием настоящего армянского кино. Это дело целого поколения, которое сможет языком кино думать и двигаться вперед.
Секрет успеха «Золотого абрикоса»
Все очень просто: мы показываем режиссерское кино, авторское кино, честное, которое не предполагает спекулятивность и коммерцию. У нас не шоу, мы думаем на языке кино, думаем о пропаганде кино, о духовном, об образовании, о культуре. Правильная программа, правильные фильмы, добрые, которые хорошо принимает зритель. Мы открыты для всех, потому что кинорежиссер должен знать, что и он, и его фильм здесь приняты и его любят.
Очень важно и то, из чьих рук получаешь премию. Приз, полученный от неизвестных режиссеров пропадает без следа. А приз, полученный на «Золотом абрикосе» из рук мэтров тот же, что и в Каннах.
Перспективы и будущее «Золотого абрикоса»
Расти нам некуда: фестивалей мало, кинорынка мы иметь не можем, нет дистибьюторов, проката, которые могут расширить кинофестиваль. Мы не должны привозить больше 100 фильмов и приглашать более 120 участников – наши возможности ограничены. Думаю, нам надо больше углубляться, чем расширяться. Углубляться мастерами, которые смогут проводить мастер-классы, привозить их фильмы, и вообще лучшие в мире. Сегодня я вижу много интересной молодежи, она снимает хорошее или плохое кино, но в ней есть интерес. Есть возможности, которые еще не проявились, но мы, думаю, потихоньку их откроем с помощью больших мастеров кино. Все это очень поможет, потому что молодые увидят, что и знаменитости снимают плохие фильмы, но всегда стараются говорить на языке кино.
Сегодня самое главное – молодые стали думать на этом языке. И в следующем году выйдут фильм, которые удивят нас. Молодые режиссеры наконец-то научились доставать деньги для своих проектов, и не только в Армении, но и в мире.