Հայաստանում գոյություն չունեն ադրբեջանական մշակույթի հուշարձաններ: Ընդհանրապես, «ադրբեջանական հուշարձան» հասկացությունը պատմության մեջ չի օգտագործվում: Գոյություն ունեն իրանական, թուրքական, որոնք միավորված են մի, «մահմեդական հուշարձաններ» անվան ներքո: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի հետ ունեցած զրույցում հայտնել է ՀՀ մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերով նախարարության պատմա-մշակութային հուշարձանների պահպանության կոմիտեի ղեկավար, ճարտարապետության պրոֆեսոր Արտեմ Գրիգորյանը: Նրա խոսքերով, Հայաստանի տարածքում գոյություն ունեն մահմեդական ճարտարապետության հուշակոթողներ, որոնք թվագրվում են 17-19 դարերով: «Դրանցից ամենամեծը Երեւանի Երկնագույն մզկիթն է, որը գործում է Հայաստանում բնակվող պարսիկների համար: Կա նաեւ մզկիթ Ագարակում, որը կիսաքանդ է եւ այժմ այնտեղ դրա թվագրության ճշտման ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվում: Պետք է նշեմ, որ Հայաստանում բազմաթիվ այդ կարգի մզկիթներ եւ դամբարաններ են եղել, սակայն քանդվել են խորհրդային իշխանությունների օրոք: Ի դեպ, նույն ճակատագրին են արժանացել նաեւ քրիստոնեական տաճարները»,- նշել է նա:
Մեկնաբանելով ադրբեջանական կողմի այն հայտարարությունը, որ Հայաստանում ավերվում են ադրբեջանակն հուշարձանները` Գրիգորյանը հայտարարել է, որ դա սուտ է, ի դեպ գիտակցված: «Նրանք հոյակապ գիտեն, որ խափում են սեփական ժողովրդին, բայց այդպես է գործում նրանց պրոպագանդական մեքենան: Իսկ եթե նրանք դա ասում են պատմության չիմացությունից, ապա ավելի վատ ադրբեջանցի պատմաբանների եւ քաղաքական գործիչների համար: Եթե մենք ուշադրություն դարձնենք ադրբեջանցի պատմաբանների բոլոր անգրագետ հայտարարություններին, ապա փաստորեն կիջնենք նրանց մակարդակին»,- նշել է նա:

В Армении нет азербайджанских памятников культуры. Вообще понятие «азербайджанский памятник» в истории не употребляется. Есть иранские, турецкие, объединенные общим названием «мусульманские памятники». Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил глава Агентства по охране историко-культурных памятников при Министерстве культуры и по делам молодежи РА, профессор архитектуры Артем Григорян. По его словам, на территории Армении есть мусульманские памятники архитектуры и датируются они 17-19 веками. «Самый большой из них – Голубая мечеть в Ереване, которая действует для иранцев, проживающих в Армении. Есть еще мечеть в Агараке, полуразрушенная, там ведутся работы по уточнению времени ее постройки. Я должен сказать, что на территории Армении было много мечетей и захоронений – почти все они были разрушены в годы советской власти. Кстати, та же участь постигла и христианские храмы», – отметил Григорян.
Комментируя заявления азербайджанской стороны о разрушении азербайджанских памятников на территории Армении, Григорян заявил, что это ложь, причем осознанная. «Они прекрасно знают, что лгут собственному народу, но так работает их пропагандистская машина. А если они это говорят от незнания истории – тем хуже для азербайджанских историков и политиков. Если мы будем обращать внимание на каждое безграмотное заявление историков Азербайджана, то фактически можем стать на одну с ними доску», – подчеркнул А.Григорян.