7 Հուլիս 2013 - 17:31 AMT
10-րդ «Ոսկե ծիրան» երևանյան միջազգային կինոփառատոնը բացվեց։ Բացումը կայացավ Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում փառատոնի հիմնադիր տնօրեն Հարություն Խաչատրյանի ու գլխավոր հովանավոր ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ ընկերության տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի թեթև ձեռքով։
Փառատոնին ներկա էին մի շարք ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ` ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորությամբ, ինչպես նաև բազմաթիվ մշակութային գործիչներ ու Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական կառույցների ներկայացուցիչներ:
10-րդ «Ոսկե ծիրանի» պատվավոր հյուրն աշխարհահռչակ ֆրանսահայ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրն է, ում անվանական աստղն արդեն բացված է իր իսկ անվան հրապարակում։ Միջոցառման ընթացքում կանադահայ ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանը շանսոնյեին հանձնեց «Փարաջանովյան թալեր» մրցանակը: Փառատոնին մասնակցելու է եկել նաև կինոռեժիսոր Արտավազդ Փելեշյանը, ով կստանա Հայ առաքելական եկեղեցու «Եղիցի լույս» մրցանակը։ Ի դեպ, փառատոնի «Հարգանքի տուրք» ծրագրում նախատեսվում է նշել ինչպես աշխարհահռչակ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի ու Ներսես Հովհաննիսյանի հոբելյանները, այնպես է լ Փելեշյանի 75-ամյակը:
Կինոփառատոնի բացման արարողությանը հաջորդեց ֆրանսիացի ռեժիսոր Ֆրանսուա Տրյուֆոյի «Կրակել դաշնակահարի վրա» ֆիլմի ցուցադրությունը։ «Ոսկե ծիրան»-ը կշարունակվի մինչև հուլիսի 14-ը: Այս տարի 96 երկրից ներկայացված 1200 հայտից փառատոնի ծրագրում ընդգրկվել է մոտ 200 ֆիլմ, որից 90-ը մրցութային ծրագրերում՝ Խաղարկային, Վավերագրական, Հայկական համայնապատկեր և Կորիզ:

10-ый ереванский международный кинофестиваль «Золотой абрикос» открыт. Торжественная церемония открытия состоялось в ереванском театре оперы и балета им. Ал.Спендиаряна с легкой руки директора-основателя фестиваля Арутюна Хачатряна.
На открытии фестиваля присутствовали высокопоставленные должностные лица во главе с премьер-министром РА Тиграном Саргсяном, деятели культуры и представители дипломатического корпуса, аккредитованного в Армении.
Почетный гость 10-ого «Золотого абрикоса» – известный шансонье Шарль Азнавур, чья именная звезда была открыта ранее на площади им. Азнавура. На торжественном открытии Шарлю Азнавуру был вручен приз фестиваля "Параджановский талер". Принять участие в фестивале приехал и кинорежиссер Артавазд Пелешян, которому будет присуждена премия «Да будет свет», на фестивале отметят его 75-летие. Также на кинофестивале отметят юбилеи всемирно известного композитора Арама Хачатуряна и кинорежиссера Нерсеса Ованнисяна («Невеста с Севера», «Механика счастья» и другие фильмы). После церемонии открытия кинофестиваля прошел просмотр французского фильма «Стрелять в пианиста» режиссера Франсуа Трюффо, главную роль в котором сыграл Шарль Азнавур. «Золотой абрикос» продлится до 14 июля. В этом году из представленных 1200 заявок из 96 стран в программу включены 200 фильмов, 90 из которых оказались в конкурсной программе.