21 Փետրվար 2006 - 12:41 AMT
Ներկայումս Հայաստանի տարածքում գոյություն ունի 24 143 պատմա-մշակութային հուշարձան, որոնք գրանցված եւ նկարագրված են, ուսումնասիրված են եւ պաշտպանվում են պետության կողմից: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին տված հարցազրույցում հայտնել է ՀՀ մշակույթի եւ երիտասարդությոն հարցերով նախարարության պատմամշակութային հուշարձանների պահպանության կոմիտեի ղեկավար, ճարտարապետության պրոֆեսոր Արտեմ Գրիգորյանը: Նրա խոսքերով, ամեն տարի արդեն գրանցված հուշարձաններին գումարվում են նորերը:
«Մեր գործակալությունը աշխատանք է տանում ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ արտասահմանում, առավելապես Հայաստանին սահմանակից երկրներում գտնվող հուշարձանների ուսումնասիրության ուղղությամբ: Հուշարձանների եւ պատմական վայրերի պահպանության միջազգային խորհրդի վերջին վեհաժողովին, որը տեղի է ունեցել 2005թ. Պեկինում, Ախթամար կղզու վրա գտնվող հայկական եկեղեցու վերականգնման վերաբերյալ որոշում է ընդունվել: Օրենքների համաձայն, վերականգնման աշխատանքներին պետք է մասնակցեն նաեւ հայ մասնագետներ եւ ճարտարապետներ: Սակայն քանի որ մենք չունենք Թուրքիայի հետ դիվանագիտեկան ոչ մի հարաբերություն, ապա հայկական կողմը աջակցության համար դիմել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ, եւ, ինչպես գիտեք, մենք մի քանի անգամ եղել ենք Ախթամարում: Այժմ աշխատանքները կանգնեցվել են եւ պարզ չէ` երբ կվերսկսվեն»,- ասել է Գրիգորյանը:

В настоящее время на территории Армении находится 24 143 историко-культурных памятника, которые описаны, изучены и охраняются государством. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net заявил глава Агентства по охране историко-культурных памятников при Министерстве культуры и по делам молодежи РА, профессор архитектуры Артем Григорян. Про его словам, каждый год к уже описанным памятникам прибавляются новые.
«Наше Агентство ведет работу по изучению и описанию памятников не только в Армении, но и за рубежом, особенно в граничащих с Арменией странах. На последнем форуме ИКОМОС (ICOMOS – Международный совет по охране памятников и исторических мест) в 2005 году в Пекине было принято решение о восстановлении армянского храма на острове Ахтамар в Турции. Согласно правилам, в реставрационных работах должны участвовать и армянские реставраторы и архитекторы. Но так как у нас нет дипотношений с Турцией, то армянская сторона обратилась за содействием в ЮНЕСКО и, как вы знаете, пару раз мы были на Ахтамаре. Сейчас работы приостановлены и неясно, когда они будут продолжены», – сказал Григорян.