«Ոսկե ծիրան» միջազգային 10-րդ կինոփառատոնի շրջանակներում տեղական և միջազգային փորձագետներից բաղկացած հանձնախմբին ներկայացվել են Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով ՀՀ մշակույթի նախարարություն, Հայաստանի ազգային կինոկենտրոն և «Ոսկե ծիրան» փառատոնին ներկայացված երկու տասնյակից ավելի կինոնախագծերը:
Դրանցից մի քանիսը ներկայցվել են սփյուռքահայ կինոգործիչների կողմից, իսկ մնացածները` տեղական պրոդյուսերներն ու ռեժիսորները: Հանձնախումբը մի քանի ժամ շարունակ լսել, քննարկել և որոշել է, որ դրանք վերջնական փուլի հասցնելու համար անհրաժեշտ են լրացուցիչ աշխատանքներ: Ուստի, որոշվել է հետագայում ևս կազմակերպել մեկ հանդիպում նման ձևաչափով:
Հանձնախմբում ընդգրկված են ռեժիսորներ Քշիշտոֆ Զանուսին և Ատոմ Էգոյանը, դերասանուհի Արսինե Խանջյանը, Նիդեռլանդներից Գամիլա Իլստրան, Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գևորգ Գևորգյանը, կինոգետ Դավիթ Մուրադյանը, «Ոսկե ծիրան» փառատոնի գեղարվեստական տնօրեն Սուսաննա Հարությունյանը, դրամատուրգ Կարինե Խոդիկյանը և գրող Ռուբեն Հովսեփյանը:

9 Июль 2013 - 06:57 AMT
В рамках 10-го юбилейного кинофестиваля «Золотой абрикос» на суд группы экспертов со стороны министерства культуры РА и Национального киноцентра были представлены более двух десятков фильмов, снятых к 100-летию Геноцида армян.
Некоторые фильмы представили кинорежиссеры из Диаспоры, а остальные были сняты в Армении. Группа в течение нескольких часов смотрела и обсуждала фильмы и решила, что для окончательного завершения фильмов нужны доработки. Было также принято решение встретится еще раз.
В группу экспертов вошли режиссеры Кшиштоф Занусси и Атом Эгоян, актрисы Арсине Ханджян, Камила Илсора (Нидерланды), директор Национального киноцентра Геворг Геворгян, киновед Давид Мурадян, художественный руководитель фестиваля «Золотой абрикос» Сусанна Арутюнян, драматург Карине Ходикян и писатель Рубен Овсепян.