Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ազգային-ազատագրական պատերազմի սկզբից անցած 18 տարիների ընթացքում հայերը ապացուցել են, որ կարող են հաղթել, զարգանալ, Հայաստանը ի վիճակի է ապահովել իր սահմանների անվտանգությունը` վերահսկելով 42 քառ. կմ: Այդ մասին Pan ARMENIAN.Net-ի թղթակցին տված հարցազրույցում հայտնել է «Համահայկական միություն» ՀԿ-ի տնօրեն, քաղաքագիտության դոկտոր Արմեն Այվազյանը: Նրա խոսքերով, Հայաստանի տնտեսությունը ոչ միայն գոյատեւել է, այլ նաեւ շարժվում է առաջ: Ինչպես նշել է Արմեն Այվազյանը, հայկական ռազմավարական միտքը արդեն սկսում է ձեւավորել, նաեւ գործել ինչպես հասարակական կարծիքի վրա, այնպես էլ իշխանության բարձրագույն մարմինների որոշումների ընդունման վար:
«Ես համոզված եմ, որ տվյալ պարագայում ժամանակը աշխատում է մեր օգտին, քանի որ ազգային անվտանգության ռազմավարության զարգացման հետ է, որ կարելի է բարձրացնել պետական կառավարման մակարդակը, այդ թվում կաշառակերության դեմ պայքարը եւ կադրային հարցերը: Ի վերջո, կսկսի ձեւավորվել իրական հայրենասիրական քաղաքական էլիտան»,- նշել է հայ քաղաքագետը:

22 Февраль 2006 - 13:10 AMT
За прошедшие 18 лет с начала национально-освободительной войны народа Нагорного Карабаха армяне доказали, что могут побеждать, развиваться, Армения в состоянии обеспечить безопасность своих границ, контролируя 42 тыс.кв км. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил директор НПО «Панармянское содружество», доктор политологии Армен Айвазян. По его словам, экономика Армении не только выжила, но и двигается вперед. Как отметил Армен Айвазян, армянская стратегическая мысль уже начинает формировать и действовать как на общественное мнение, так и на принятие решений в высших эшелонах власти.
«Я уверен, что в данном случае время работает на нас, так как именно с развитием стратегии по национальной безопасности можно повышать уровень государственного управления, в том числе и борьбу с коррупцией, и кадровые вопросы. Наконец, начнется формирование истинной патриотической политической элиты», – отметил армянский политолог.