20 January 2003 - 14:25 AMT
ԺՈՂՈՎՐԴԱՎԱՐԱԿԱՆ ԻՆՍՏԻՏՈՒՏՆԵՐԻ ԵՎ ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ԳՐԱՍԵՆՅԱԿԸ ԿՀԵՏԵՎԻ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀԻ ԸՆՏՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՆԱԽԱՊԱՏՐԱՍՏՄԱՆԸ
Հայաստանում փետրվարի 19-ին կայանալիք նախագահական ընտրությունների նախապատրաստմանը եւ անցկացմանը կհետեւեն ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական ինստիտուտների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակի փորձագետները: Ինչպես այսօր Երեւանում հաղորդել է դիտարկման առաքելության ղեկավար Պիտեր Այքերը, այն կազմված է 26 եվրոպական փորձագետներից ԵԱՀԿ 16 անդամ-երկրներից: Իսկ ընտրությունների նախօրեին Հայաստան կժամանեն ավելի քան 200 կարճաժամկետ դիտարկողներ անմիջապես քվեարկության ընթացքի եւ ձայների հաշվարկման դիտարկման համար: «Մենք դիտարկման կենթարկենք նախընտրական եւ քաղաքական արշավը, ընտրությունների գործընթացի լուսաբանումը ԶԼՄ-ների կողմից եւ ընտրական վեճերի լուծումը»,- ասել է Պ. Այքերը: Նախնական եզրակացությունները ընտրությունների վերաբերյալ ԵԱՀԿ առքելությունը կհրապարակի ընտրությունների հաջորդ օրը, իսկ վերջնական զեկույցը պատրաստ կլինի մեկ ամիս անց:

20 January 2003 - 14:25 AMT
ОФИС ДЕМОКРАТИЧЕСКИХ ИНСТИТУТОВ И ПРАВ ЧЕЛОВЕКА ОБСЕ БУДЕТ НАБЛЮДАТЬ ЗА ПОДГОТОВКОЙ ВЫБОРОВ ПРЕЗИДЕНТА АРМЕНИИ
За подготовкой и проведением президентских выборов в Армении, которые пройдут 19 февраля, будут наблюдать эксперты Офиса демократических институтов и прав человека ОБСЕ. Как сообщил сегодня в Ереване руководитель наблюдательной миссии Питер Айкер, в ее состав входят 26 европейских экспертов из 16 стран-членов ОБСЕ. А накануне выборов в Армению прибудут более 200 краткосрочных наблюдателей для мониторинга самого процесса голосования и подсчета голосов. «Мы подвергнем мониторингу предвыборную и политическую кампанию, освещение СМИ процесса выборов и решение избирательных споров»,- сказал П.Айкер. Предварительное заключение по выборам миссия ОБСЕ опубликует на следующий день после выборов, а окончательный отчет будет готов спустя месяц.