«Ադրբեջանի նախկին նախագահ Այազ Մութալիբովը երբեք սեփական կարծիք չի ունեցել: Երեւի միայն բացառությամբ այն շրջանի , երբ նա Բաքվի օդափոխիչների գործարանի տնօրենն էր (անցյալ դարի 80-ական թվերին): Խորհրդային բանակի օգնությամբ դառնալով Ադրբեջանի ԿԿ ԿԿ առաջին քարտուղար, Մութալիբովը ամբողջությամբ ենթարկվում էր Բաքվի ռազմական կոմենդանտ Բունիյաթովին, ապա Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատին: Այժմ խոսում է նրանց շահերից, ովքեր նրան ապաստան են տվել»,- այդպես է մեկնաբանել տարբեր ԶԼՄ-ներում տեղ գտած Ադրբեջանի նախկին նախագահի հայտարարությունները քաղաքագետ, միջազգային իրավունքի մասնագետ Լեւոն Մելիք Շահնազարյանը:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցությունների ֆորմատի մասին` քաղաքագետը նշեց, որ այն վատը չէ: «Հնարավոր է, արժեր Իրանին եւս ներգրավել տարածաշրջանում ակտիվ խաղաղապահ գործնեության մեջ: Դա շատ տեղին կլիներ` հաշվի առնելով Եվրոպայի եւ իսլամական աշխարհի միջեւ սկսվող հակամարտությունը»,- ասել է նա:
Հիշեցնենք, որ Regnum գործակալությանը տված հարցազրույցում Այազ Մութալիբովը հայտարարել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորրման բանակցությունների ֆորմատի փոփոխության անհրաժեշտության մասին, նաեւ դժգոհություն է հայտնել ղարաբաղյան հարցով Ադրբեջանի դիրքորոշման վերաբերյալ:

“Экс-президент Азербайджана Аяз Муталибов никогда не имел собственного мнения. Возможно, за исключением периода директорства Бакинским заводом кондиционеров (в 80-е годы прошлого столетия). Ставший с помощью Советской армии первым секретарем ЦК КП Азербайджана, Муталибов вначале всецело подчинялся военному коменданту Баку В.Буниятову, затем Народному фронту Азербайджана. Сейчас он озвучивает интересы тех, кто его приютил”, – так прокомментировал корреспонденту PanARMENIAN.Net заявления экс-президента Азербайджана в различных СМИ политолог, специалист в области международного права Левон Мелик-Шахназарян.
Говоря о формате переговоров по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, политолог отметил, что он неплохой. «Возможно, стоило бы привлечь к активной миротворческой деятельности в регионе еще и Иран. Это особенно актуально с учетом начинающегося противостояния между Европой и исламским миром», – сказал он.
Напомним, что в интервью ИА Regnum Аяз Муталибов заявил о необходимости изменения формата переговоров по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, а также выразил недовольство сегодняшней позицией Азербайджана в карабахском вопросе.