Ուղեվարձի թանկացման վերաբերյալ ՀՀ Օմբուդսմեն Կարեն Անդրեասյանըպաշտոնական գրությամբ երեք հարցադրում է ուղղել Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին: Դրանք հետևյալն են.
1. Ներքաղաքային տրանսպորտի սակագների թանկացումը հնարավոր է բացառապես Երևանի քաղաքապետի որոշման առկայության դեպքում: Արդյո՞ք Դուք ստորագրել և օրենքով նախատեսված ձևով հրապարակել եք նման որոշում և եթե՝ ոչ, ապա ակնհայտ չէ՞, որ առանց պատշաճ հրապարակման նման որոշում իրավաբանորեն գոյություն չունի:
2. Առանց քաղաքապետի որոշման տրանսպորտի սակագները բարձրացրած բոլոր ուղևորափոխադրող ընկերությունները ենթարկվելու՞ են պատասխանատվության:
3. Եթե գործող ուղևորափոխադրող ընկերությունները դիմել են տրանսպորտի սակագնի բարձրացման խնդրանքով, ապա անհրաժեշտ չէ՞, արդյոք, հայտարարել նոր մրցույթ, որին հնարավոր է մասնակցեն նոր ընկերություններ՝ 100 ՀՀ դրամ սակագնի առաջարկով:
Տրանսպորտի սակագների թանկացման որոշումը անթույլատրելի է առանց պատշաճ հանրային քննարկման, բայց առավել դատապարտելի է, երբ նման թանկացումը կատարվում է օրենքի կոպիտ խախտումներով: Վստահ ենք, որ եթե սակագների բարձրացման գործընթացը եղել է օրենքի խախտմամբ, ապա ոչ միայն պետք է խիստ պատասխանատվության ենթարկվեն մեղավորները, այլև հուլիսի 20-ից հավելյալ գումարներ վճարած մեր համաքաղաքացիներին պետք է տրվի նյութական համարժեք փոխհատուցում:

Омбудсмен Армении Карен Андреасян направил официальный запрос мэру Еревана относительно повышения платы за проезд в общественном транспорте. В запросе, в частности, отмечается:
“1. Повышение цен на проезд в городском транспорте возможно исключительно при наличии решения мэра Еревана. Было ли подписано вами и в соответствии с законом опубликовано подобное решение? Если нет, то очевидно, что без надлежащей публикации подобное решение юридически не существует.
2. Будут ли привлечены к ответственности занимающиеся пассажирскими перевозками компании, поднявшие цену на транспорт без решения мэра?
3. Если соответствующие компании обратились с просьбой о повышении цен, не было ли необходимо объявить конкурс, в котором приняли бы участие все компании, в том числе и те, кто предлагал оставить плату за проезд в транспорте на уровне 100 драмов?”
В своем запросе омбудсмен Армении также отметил: «Решение о повышении платы за проезд в общественном транспорте неприемлемо без надлежащих общественных обсуждений, но еще более неприемлемо и подлежит осуждению, когда повышение цен осуществляется с грубым нарушением закона. Мы уверены, что если процесс повышения цен осуществлялся с нарушением закона, то необходимо не только привлечь к ответственности виновных, но и выплатить соответствующую компенсацию гражданам, которые с 20-го июля выплачивали за проезд в транспорте лишнюю сумму».