Նավթադոլարները, որոնց հետ այդքան մեծ հույսեր են կապում Ադրբեջանում, կուտակվում են Ալիեւի կլանի եւ էլի մի տասնյակ նավթաբարոնների գրպաններում: Ադրբեջանի քաղաքացիների սոցիալական դրության վրա այդ գումարները փաստորեն ոչ մի ազդեցություն չեն ունենում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտարարել քաղաքագետ Լեւոն Մելիք-Շահնազարյանը: Նրա խոսքերով, Ադրբեջանի որոշ շրջաններ մինչ օրս չունեն կանոնավոր էլեկտրամատակարարում: «Պատճառն անհեթեթ է` չի բավարարում վառելամազութը..»,-նշել է նա: Լ.Մելիք-Շահնազարյանը հիշեցրել է Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խոսքերը. «Նավթ ունենալ դեռեւս չի նշանակում ունենալ արդյունավետ տնտեսություն եւ մարտունակ բանակ: Անարդյունավետ է անմիջական կապ տեսնել այդ երկու հարցերի միջեւ: Եվ, հակառակը, կարելի է ասել, որ նավթի գործոնը, հաճախ բարոյալքում է տնտեսությունը եւ կաշառակերության, եւ կլանային համակարգի ձեւավորման տեսակետից»:
Մյուս կողմից, համոզված է հայ քաղաքագետը, կրթության որակը եւ մտավոր զարգացումն Ադրբեջանում այնքան ցածր մակարդակի վրա են, որ գնվող ռազմական տեխնիկան եւ կապի միջոցներն այնտեղ ուղղակի մետաղի ջարդոնի են վերածվում: «Մենք դա կարող էինք տեսնել 1992-94 թթ., նույնը տեսնում ենք այժմ: Պատահական չէ, որ մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովը Բուդապեշտում մտավորապես ոչ լիարժեք ճանաչվեց: Իսկ դա նրանց բանակի վերնախավն է: Որքան հիշում եմ երկրորդ ադրբեջանցի-կուրսանտը տառապում է ամնեզիայով: Ինքը Իլհամ Ալիեւն էլ է հասկանում, որ ղարաբաղյան հակամարտության ուժային լուծումների հույսերն, անհեռանկար են: Տնտեսությունն այստեղ կապ չունի»,-ընդգծել է նա:

Нефтедоллары, на которые так надеются в Азербайджане, оседают в карманах клана Алиевых и еще с десятка нефтебаронов. На социальное положение граждан Азербайджана эти деньги фактически не влияют. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net заявил политолог Левон Мелик-Шахназарян. По его словам, некоторые районы Азербайджана и сегодня не имеют регулярного энергоснабжения. «Причина абсурдна – не хватает топочного мазута…», – отметил он.
Левон Мелик-Шахназарян напомнил словам президента Армении Роберта Кочаряна: «Иметь нефть – еще не означает иметь эффективную экономику и боеспособную армию. Связывать, непосредственно, эти два вопроса – непродуктивно. И даже наоборот, можно сказать, что фактор нефти зачастую деморализует экономику и с точки зрения коррупции, и формирования клановой системы».
С другой стороны, уверен армянский политолог, качество образования и интеллектуальный уровень в Азербайджане находится на столь низком уровне, что закупаемые военная техника и средства связи там превращаются в обыкновенный металлолом. «Это мы имели возможность наблюдать в 1992-94 годах, это же мы видим сейчас. Не зря убийца Рамиль Сафаров признан в Будапеште интеллектуально неполноценным. А ведь это элита их армии. Насколько помнится у второго курсанта-азербайджанца – амнезия. Да и сам Ильхам Алиев понимает всю бесперспективность для Азербайджана надежд на силовое решение нагорно-карабахского конфликта. Экономика тут ни при чем», – подчеркнул он.