Տարածաշրջանի երկրները կարող են ընդհանուր լեզու գտնել մշակույթների երկխոսության միջոցով: Այդ մասին ԶԼՄ-ների Կովկասյան ինստիտուտում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել են Հայաստանը, Թուրքիան, Վրաստանը եւ Ադրբեջանը ներկայացնող մասնակիցները: «Այն հարստությունը, որը կազմում է տարածաշրջանի մշակույթը, կօգնի մեզ ավելի լավ ճանաչել միմյանց: Մեր ժողովրդները համագործակցության շատ ոլորտներ ունեն` երաժշտություն, գրականություն, լուսանկարչական արվեստ»,-գտնում է Ուլրիկա Դուֆները, որը ներկայացնում է Ստամբուլի Հենրիխ Բյոլի անվան հիմնադրամը: Խոսելով ընդհանրությունների մասին, թուրք հյուրերը առանձնապես ընդգծեցին, որ իրենք ոչ կառավարական կազմակերպությունների անդամներ են եւ արտահայտում են իրենց անձնական կարծիքը հայ լրագրողներին հետագրքրող հարցերի վերաբերյալ: «Հայերը վառ, ինքնատիպ երաժշտություն ունեն: Սատմբուլում ես ուսումնասիրել եմ Կոմիտասի արվեստը, մենք հաճախ ենք կատարում Արամ Խաչատուրյանի ստեղծագործությունները: Արտո Թունջբոյաջյանը, որին դուք լավ գիտեք, նույնպես Ստամբուլից է»,-ասել է երաժիշտ Այչե Թութունջուն Ստամբուլից` պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի այն հարցին, թե ինչու է ադրբեջանական կողմը պնդում, որ հայկական երաժշտությունը լիովին փոխառված է թուրքերից եւ ադրբեջանցիներից:
«Մենք այցելեցինք Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր: Բնական է, այդքան մարդկանց սպանությունը կարող է միայն ափսոսանք առաջացնել: Ես կածում եմ, որ հայերն ու թուրքերը պետք է նստեն բանակցությունների սեղանի շուրջ եւ փորձեն լույս սփռել 1915 թվականի իրադարձությունների վրա»,-ասել է լուսանկարիչ Օզջան Յուրդալանը: Միեւնույն ժամանակ նա հերքել է վարկածն այն մասին, թե Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր այցելության համար նրան կարող են Թուրքիայում քրեական պատասխանատվության կանչել: «Ես այստեղ պետություն չեմ ներկայացնում, ես ընդամենը լուսանկարիչ եմ: Որքան գիտեմ, մեր պատվիրակությունը առաջինը չէ, որ այցելում է Ծիծեռնակաբերդ»,-նկատել է Յուրդալանը` պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին:
Նշենք, որ «Կովկասյան ժողովուրդներ` Հայաստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի եւ Թուրքիայի ժողովրդները միմյանց աչքերով» թեմայով սեմինարը կայացել է «Թուրքիա-Հյուսիսային-Կովկաս նախաձեռնություն» ծրագրի շրջանակներում, որն անցկացնում են Հենրիխ Բյոլ հիմնադրամի Ստամբուլի եւ Թբիլիսիի գրասենյակները` Երեւանի Լրատվամիջոցների կովկասյան ինստիտուտի աջակցությամբ: Երեւանի սեմինարի մասնակիցների թվում էին` Քուբիլայ Օզմենը Ստամբուլի «Անատոլիայի մշակույթը» կազմակերպությունից, երաժիշտ Այշե Թութունջուն , լուսանկարիչ Օզջան Յուրդալանը, Հենրիխ Բյոլի հիմնադրամի Ստամբուլի գրասենյակի տնօրեն Ուլրիկե Դուֆները, Դիարբեքիրի կանանց կազմակերպության ներկայացուցիչ Նաիմե Քարդաշը, Հենրիխ Բյոլի հիմնադրամի Թբիլիսի գրասենյակի ծրագրերի համակարգող Նինո Լեժավան, Վրաստանի կինոյի կենտրոնի պատմաբան Լաշա Բակրաձեն, հայ պատմաբաններ եւ լրագրողներ, ինչպես նաեւ ադրբեջանական ԶԼՄ-ների եւ ՈԿԿ-ի ներկայացուցիչներ: Ինչպես ասաց ԶԼՄ-ների Կովկասյան ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը, սեմինարի նպատակն էր գտնել Կովկասյան մշակութային փառատոնի համար համատեղ մշակութային ծրագրեր կազմակերպելու ուղիներ:

Общий язык между государствами региона можно найти через диалог культур. Об этом заявили участники состоявшейся в Кавказском институте СМИ (КИСМИ) пресс-конференции, представляющие Армению, Турцию, Грузию и Азербайджан. “Богатство, которое составляет культура стран региона, поможет нам лучше понять друг друга. У наших народов много сфер сотрудничества: музыка, литература, фотоискусство», – считает Ульрика Дафнер, представитель фонда им. Генриха Белля в Стамбуле. Говоря о множестве точек соприкосновения, турецкие гости особо подчеркнули, что являются представителями НПО и выражают личную точку зрения на интересующие армянских журналистов вопросы. «У армян яркая, самобытная музыка. В Стамбуле я изучала творчество Комитаса, мы часто играем произведения Арама Хачатуряна. Арто Тунчбояджан, которого вы все хорошо знаете, тоже из Стамбула», – сказала музыкант из Стамбула Айче Тутунджи, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net о том, что азербайджанская сторона утверждает, что армянская музыка сплошь заимствована у турков и азербайджанцев.
«Мы посетили Мемориал жертв геноцида армян 1915 года. Естественно, убийство такого количества людей может вызвать только сожаление. Я думаю, что армянам и туркам надо сесть за стол переговоров и постараться пролить свет на события 1915 года», – сказал фотограф Оджан Йурдалан. Вместе с тем он опроверг версию о том, что в Турции за посещение Мемориала могут привлечь к уголовной ответственности. «Я здесь не представляю государства, а всего лишь фотограф. Насколько я знаю, что наша делегация не первая, которая посетила Цицернакаберд», – заметил Йурдалан корреспонденту PanARMENIAN.Net.
Отметим, что по инициативе и при содействии ереванского Кавказского института СМИ (КИСМИ) в рамках реализуемой стамбульским и тбилисским офисами фонда «Генрих Белль» программы «Инициатива Турция-Южный Кавказ» состоялся семинар на тему – «Кавказские соседи: народы Армении, Азербайджана, Грузии и Турции глазами друг друга». В семинаре принимали участие представитель стамбульской организации «Анатолийская культура» Кубилай Озмен, музыкант Айше Тутунджун, фотограф Оджан Йурдалан, директор стамбульского офиса фонда «Генрих Белль» Ульрике Дуфнер, представитель Организации женщин Диарбекира Наиме Кардаш, координатор программ тбилисского офиса фонда «Генрих Белль» Нино Лежава, историк Центра кино Грузии Лаша Бакрадзе, армянские историки и журналисты, а также представители азербайджанских СМИ и НПО. Как сказал директор КИСМИ Александр Искандарян, целью проведения семинара является организация совместных культурных программ для Кавказского культурного фестиваля.