Թուրք-սիրիական սահմանին 2 սիրիահայ պատանիների առևանգվելու մասին տեղեկությունը քիչ առաջ PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաստատեց ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը: Այլ մանրամասներ առայժմ չեն հաղորդվում:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ պատանիների հետ եղած կանայք ազատ են արձակվել և հատել Թուրքիայի հետ սահմանը:
ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը նշեց նաև, որ նոր տեղեկություն չկա նաև ուրբաթ օրն առևանգված հայ տղամարդկանց մասին: Նրանք ևս առևանգվել էին թուրք-սիրիական սահմանին, նրանց հետ եղած կանայք ևս ազատ էին արձակվել և հատել Թուրքիայի սահմանը:
ՄԱԿ-ի տվյալներով, Սիրիայում արդեն 2 տարի շարունակվող բախումների հետևանքով զոհերի թիվը հասնում է 100.000-ի: Զոհված սիրիահայերի թիվը հասնում է 5 տասնյակի: Բազմաթիվ սիրիահայեր առևանգվել են, ազատ արձակվել փրկագնով:

29 Июль 2013 - 14:56 AMT
МИД Армении подтвердил факт похищения на сирийско-турецкой границе двоих подростков – сирийских армян
Пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян подтвердил факт похищения на сирийско-турецкой границе двоих подростков – сирийских армян.
Ранее об инциденте в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил пресс-секретарь Беррийской епархии ААЦ Жирайр Реисян. При этом он отметил, что находящиеся с подростками женщины были отпущены и уже пересекли границу с Турцией.
На днях на сирийско-турецкой границе были похищены четверо сирийских армянах. Как ранее сообщил Реисян, вооруженные боевики остановили следующий из Алеппо в Ереван микроавтобус и увели мужчин и водителя в неизвестном направлении. Трех женщин, находящихся в микроавтобусе, отпустили, и они позже пересекли границу Турции.