«Առաջին համշենականը» ձայնասկավառակում, որ լույս է տեսել Կրասնոդարում, առաջին անգամ հավաքվել են առավել հայտնի երաժշտական ստեղծագործությունները` կատարված համշենահայերենով , հայտնում է Ռուսաստանի հայերի «Երկրամաս» թերթը: Ստեղծագործությունները ձայնագրվել են Կրասնոդարի մարզի Տուափսեի շրջանի «Քարավան» երեժշտական խմբի կատարմամբ` գիտական տեղեկատվական-մշակութային «Համշեն» կենտրոնի կազմակերպված աջակցության եւ տեղացի բարեգործների նյութական օգնության շնորհիվ:
«Համշեն» կենտրոնը 2006 թվականին ծրագրում է հետազոտություններ կատարել համշենահայերի բնակության տարածքներում, ստեղծել «Համշենի հանրագիտարան»-ի կառուցվածքը, հրատարակել համշենահայերի խնդիրների հետ կապված գիտական տեղեկագրեր,կազմակերպության ինտերներ-կայք ստեղծել, նախապատրաստել վավերագրական ֆիլմի գաղափար եւ սցենար, համշենական ժողովրդական թատրոն ստեղծել, համահամշենական մշակութային փառատոն կազմակերպել եւ այլն: Կուբանում, Ադիգեայում եւ Աբխազիայում բնակվում են, փորձագետների տվյալների համաձայն, մոր 250 հազար համշենահայ: Նրանք հանդիսանում են Արեւմտյան Հայաստանի Համշենի շրջանի( այժմ գտնվում է Թուրքիա տարածքում) գաղթականները, որոնք XIX դարի կեսերին եւ XX դարի սկզբին ` Հայոց ցեղասպանությունից հետո տեղափոխվել են Կուբան: Նրանք խոսում են յուրօրինակ համշենահայկական բարբառով:

На диске “Первый амшенский”, который увидел свет в Краснодарском крае, впервые собраны наиболее популярные музыкальные композиции, исполняемые на амшенском диалекте армянского языка, сообщает газета армян России “Еркрамас”. Композиции записаны в исполнении музыкальной группы “Караван” из Туапсинского района Краснодарского края при организационном содействии Армянского научного информационно-культурного Центра “Амшен” и материальной помощи местных благотворителей.
В планах Центра “Амшен” на 2006 год намечены неотложные исследования в регионах проживания амшенских армян, разработка структуры “Энциклопедия Амшена”, издание научных бюллетеней по проблематике амшенских армян, создание интернет-сайта организации, подготовка идеи и сценария документального фильма, издание книг серии “Амшенская библиотека”, создание амшенского фольклорного театра, организация общеамшенского фестиваля культуры и многое другое. На Кубани, в Адыгее и Абхазии компактно проживают, по данным экспертов, до 250 тысяч амшенских армян. Они являются выходцами из района Амшен в Западной Армении (ныне на территории Турции), переселившимися на Кубань в середине XIX века и в начале XX века после Геноцида армян в Турции. Говорят на особом, амшенском диалекте армянского языка.