9 Օգոստոս 2013 - 10:28 AMT
ԿԽՄԿ Բաքվի գրասենյակի աշխատակիցներին դեռ չի հաջողվել այցելել Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից վերահսկվող տարածքում հայտնված Արցախի ՊԲ ժամկետային զինծառայող Հակոբ Ինջիղուլյանին: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասացին ԿԽՄԿ երևանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի բաժնից` ավելացնելով, որ այս պահին ոչ մի նորություն չկա, և հայտնի չէ` կհաջողվի ոչ աշխատանքային օրերին որևէ քայլ ձեռնարկել, թե ոչ: Ադրբեջանում մինչև օգոստոսի 11-ը ոչ աշխատանքային օրեր են:
Ավելի վաղ PanARMENIAN.Net-ը տեղեկացրել էր, որ հայ զինծառայողի գերության մասին տեղեկությունը հաստատվելուն պես Բաքվի գրասենյակի աշխատակիցները երեկ դիմել են Ադրբեջանի իշխանություններին, բայց նրանց պատասխանել են, որ օրը ոչ աշխատանքային են:
Երեկ ավելի ուշ հայկական կողմը տեղեկություն տարածեց, որ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հետ համատեղ քայլեր են ձեռնարկվում տեղանքում չկողմնորոշվելու պատճառով Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից վերահսկվող տարածքում հայտնված զինծառայողի նկատմամբ մարդու իրավունքների միջազգային չափանիշների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերով նախատեսված բոլոր երաշխիքներն ապահովելու և վերջինիս հնարավոր սեղմ ժամկետում հետ վերադարձնելու ուղղությամբ:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 7-ի լույս 8-ի գիշերը, ժամը 3:00-ի սահմաններում, ծառայությունն իրականացնելու ժամանակ, ըստ նախնական տեղեկությունների՝ տեղանքում չկողմնորոշվելու հետևանքով 1991թ. ծնված շարքային զինծառայող Հակոբ Գևորգի Ինջիղուլյանը հատելով ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանը, հայտնվել է հակառակորդի պահպանության տակ գտնվող տարածքում:

Сотрудникам бакинского офиса Международного Комитета Красного Креста пока не удалось встретиться с попавшим в азербайджанский плен армянским военнослужащим Акопом Инджигуляном. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщили в ереванском офисе МККК, добавив, что на данный момент о военнослужащем нет никаких вестей, и не известно, удастся ли организовать с ним встречу в нерабочие для Азербайджана дни. В связи с мусульманским праздником Рамазан до 11 августа в Азербайджане объявлены нерабочие дни.
Накануне сотрудники бакинского офиса МККК обратились к властям Азербайджана с просьбой о встрече с пленным, но им было отказано в связи с нерабочими днями. Накануне же армянская сторона сообщила, что совместно с МККК предпринимаются усилия для обеспечения соответствующего международным стандартам и гуманитарному праву отношения к поенному и по возможности скорейшему возвращению на родину.
Как уже сообщалось, в ночь на 8-ое августа во время несения службы рядовой Армии обороны НКР Акоп Инджигулян 1991 г.р., по предварительным данным, не сориентировавшись на местности, пересек карабахско-азербайджанскую границу и оказался на территории, подконтрольной азербайджанским ВС.