Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի ներկայացուցիչները դեռ չեն հանդիպել Բաքվում գտնվող հայ զինծառայողին: PanARMENIAN.Net-ին ԿԽՄԿ հայաստանյան գրասենյակից հայտնեցին, որ հանդիպում չի կայացել և չնշեցին, թե երբ է այն նախատեսվում: Նշենք, որ հայկական լրատվամիջոցներում տեղեկություններ են տարածվել, որ Բաքվում հանդիպումը կայացել է և Հակոբ Ինջիղուլյանը լավ է: Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեում հերքեցին այդ տեղեկությունը: Ադրբեջանական լրատվամիջոցներն ավելի վաղ հայտնել էին, որ գերի ընկած հայ զինծառայող Հակոբ Գևորգի Ինջիղուլյանը տեղափոխվել է Բաքու և հանձնվել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությանը:
Ադրբեջանի Գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների պետական հանձնաժողովի քարտուղար Շահին Սաիլովը հայտարարել էր, որ շաբաթ հանդիպում կկազմակերպվի Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչների հետ, որոնք կիմանան գերված զինվորից, թե նա ցանկանում է Հայաստան վերադառնալ, թե երրորդ երկիր տեղափոխվել: «Հստակեցվել է, որ հայ զինծառայողը, մոլորվելով, անցել է ադրբեջանական ԶՈւ վերահսկողության տակ գտնվող տարածք»,-ասել էր Սաիլովը:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 7-ի լույս 8-ի գիշերը, ժամը 3:00-ի սահմաններում, ծառայությունն իրականացնելու ժամանակ, ըստ նախնական տեղեկությունների՝ տեղանքում չկողմնորոշվելու հետևանքով 1991թ. ծնված շարքային զինծառայող Հակոբ Գևորգի Ինջիղուլյանը հատելով ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանը, հայտնվել է հակառակորդի պահպանության տակ գտնվող տարածքում:

Сотрудники бакинского офиса Международного Комитета Красного Креста пока не встречались с попавшим в азербайджанский плен армянским военнослужащим Акопом Инджигуляном. Как сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net в ереванском офисе МККК, встречи пока не было, и точно неизвестно, когда она состоится. Ранее некоторые армянские СМИ со ссылкой на родственников Инджигуляна распространили информацию о том, что встреча все же состоялась, однако в МККК данное сообщение опровергли.
Как сообщили азербайджанские СМИ, Акоп Инджигулян был доставлен в Баку и передан в министерство обороны Азербайджана. По словам секретаря Госкомиссии по делам пленных, заложников и пропавших без вести граждан Азербайджана Шахина Саилова, на этой неделе будет организована встреча с данным лицом представителей Международного комитета Красного Креста (МККК), которые узнают у него, желает ли он вернуться в Армению или отправиться в третью страну. “Уточнено, что армянин, заблудившись, перешел на подконтрольную азербайджанским ВС территорию”, – отметил Саилов.
Сотрудникам бакинского офиса Международного Комитета Красного Креста не удалось ранее встретиться с Акопом Инджигуляном по той причине, что в связи с мусульманским праздником Рамазан до 11 августа в Азербайджане были объявлены нерабочие дни.