Ուկրաինայի «Օսկարյան կոմիտեն» երեք ֆիլմ է առանձնացրել, որոնք Ուկրաինան 2013թ. ներկայացնելու է Ամերիկյան կինեմատոգրաֆիստների ակադեմիայի «Օսկար» մրցանակին «Լավագույն օտարալեզու ֆիլմ» անվանակարգում: Այդ ֆիլմերն են Կիրա Մուրատովայի «Հավերժ վերադարձը», Սերժ Ավեդիքյանի և Ելենա Ֆետիսովայի «Փարաջանովը», Ահտեմ Սեյտաբլաևայի «Հայտարմա» ֆիլմը: Այդ մասին հայտնել են «Ուկրաինայի պրոդյուսերների ասոցիացիա» ՀԿ-ում, որին կից գործում է Օսկարյան կոմիտեն, հայտնում է vchaspik.ua-ն:
Սերժ Ավեդիքյանի ու Ելենա Ֆետիսովայի «Փարաջանով» լիամետրաժ ֆիլմը նկարահանվել է Ուկրաինայի, Ֆրանսիայի, Վրաստանի ու Հայաստանի համատեղ ուժերով, պրեմիերան այս տարվա հոկտեմբերի 3-ին է։ «Փարաջանովը» Օդեսայի միջազգային կինոփառատոնի լավագույն ուկրաինական ֆիլմ է ճանաչվել:
Ֆիլմը ռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովի մասին է, որի վարքագիծը չէր համապատասխանում խորհրդային համակարգին։ Իր էքսցենտրիկ բնավորության պատճառով ռեժիսորը հայտնվում է բանտում, որտեղի կյանքին նրան օգնում է դիմակայել գեղեցիկի հանդեպ սերը։
Սերժ Ավետիքյանի և Ելենա Ֆետիսովայի ֆիլմն Ուկրաինայում էկրան կբարձրանա 2013թ. սեպտեմբերի 26-ին:
ԱՄՆ-ում «Օսկարի» ներկայացված ֆիլմերը 24 անվանակարգերում կհայտարարվեն 2014թ. հունվարի 16-ին, իսկ «Օսկարի» 86-րդ մրցանակաբաշխությունը տեղի կունենա 2014թ. մարտի 2-ին Լոս Անջելեսի Dolby Theatre թատրոնում:

2 Сентябрь 2013 - 13:09 AMT
Украинский Оскаровский комитет принял три фильма к участию в отборе фильма-номинанта от Украины в 2013 году на премию «Оскар» Американской академии кинематографических искусств и наук в номинации «Фильм на иностранном языке»: «Вечное возвращение» режиссера Киры Муратовой, «Параджанов» режиссеров Сержа Аведикяна и Елены Фетисовой и «Хайтарма» режиссера Ахтема Сейтаблаева. Об этом сообщили в Общественной организации «Ассоциация продюсеров Украины», при которой создан национальный Оскаровский комитет, передает vchaspik.ua.
Фильм «Параджанов» – дебютный полнометражный фильм сорежиссера Фетисовой (Украина) и Аведикяна (Франция), снятый в копродукции Украины, Франции, Грузии и Армении при поддержке Государственного агентства Украины по вопросам кино, ARTE FRANCE, Грузинского и Армянского Национальных киноцентров. С украинской стороны фильм представляет киностудия «Интерфильм». Фильм выйдет в украинский прокат 26 сентября 2013 года.
Фильм «Параджанов» был признан лучшим украинским фильмом Одесского международного кинофестиваля, который прошел в июле этого года.
Украинский Оскаровский комитет планирует 12 сентября объявить фильм-номинант от Украины на премию «Оскар».
В США номинанты в 24-х категориях будут объявлены 16 января 2014 года, а сама 86-я церемония вручения премии «Оскар» за заслуги в области кинематографа за 2013 год состоится 2 марта 2014 года в Dolby Theatre в Лос-Анджелесе.