Եվրամիությունը չի կասեցնում «Twinning» ծրագիրը Հայաստանում: Ինչպես ասվում է ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության հայտարարության մեջ, կասեցման մասին պնդումները չեն համապատասխանում իրականությանը: «Հաշվի առնելով Հայաստանի կողմից ընդունված վերջին որոշումը, մեզ բնականաբար անհրաժեշտ է վերանայել ԱԱ/ԽՀԱԱՀ-ի ստորագրմանն անմիջականորեն առնչվող ծրագրերը, և Հայաստանի ղեկավար մարմինների հետ միասին որոշել հետագա գործողությունները: Այնուամենայնիվ, ինչպես արդեն հայտարարվել է, այս փուլում մենք շարունակում ենք գնահատել ներկա իրավիճակը, տեղեկացնել և խորհրդակել անդամ պետությունների հետ: Մենք նաև հետումուտ ենք լինելեու շարունակել հայաստանյան մեր գործընկերների հետ ընթացող խորհրդակցությունները», ասվում է հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ հայկական որոշ ԶԼՄ-ներ հաղորդագրություն էին տարածել, որի համաձայն Եվրամիությունը կասեցրել է «Twinning» ծրագիրը Հայաստանում Մաքսային միությանը ՀՀ անդամակցության մասին որոշման պատճառով: Ըստ հաղորդագրությունների, Եվրահանձնաժողովը Հայաստանում արդեն պաշտոնապես տեղեկացրել էր այդ մասին կառավարությանը, սակայն հայտնի չէ, թե ինչ ժամկետով է այն կասեցվել:
«Twinning» ծրագիրը Հայաստանում գործում է 2009 թվականից ի վեր: Ծրագրի շրջանակներում տարբեր գերատեսչությունների հետ իրականացվել է 18 նախագիծ: Ծրագիրը նպաստում է պետկառույցների բարեփոխմանը ԵՄ չափանիշներին դրանք ներդաշնակեցման ճանապարհով, հաշվի առնելով գործող մոդելները, ինչպես նաև օրենսդրական դաշտի ներդաշնակեցմանը ԵՄ ընդհանուր օրենսդրության հետ:

6 Сентябрь 2013 - 10:19 AMT
ЕС не закрывал программу «Twinning» для Армении. Как говорится в сообщении пресс-службы делегации ЕС в Армении, с учетом принятого Арменией решения о присоединении к Таможенному союзу необходимо пересмотреть программы, связанные непосредственно с соглашениями об Ассоциации и зоне свободной торговли, и вместе с руководством Армении определить дальнейшие шаги. «Тем не менее, как уже сообщалось, на этом этапе мы продолжает проводить оценку сложившейся ситуации и консультации со странами-членами. Мы также привержены продолжать консультации с нашими армянскими партнерами», – говорится в сообщении.
Ранее в армянских СМИ появилась информация о том, что Евросоюз приостановил действие программы "Twinning" в Армении по причине решения Армении вступить в Таможенный союз.
Программа "Twinning" действует в Армении с 2009 года. В рамках программы реализовано около 18 проектов с разными ведомствами. Программа "Twinning" содействует реформированию госструктур в соответствии со стандартами ЕС и действующими моделями, приближению законодательного поля к всеобщему законодательству ЕС.