23 Մարտ 2006 - 11:34 AMT
Ապրիլի 1-20 Ա.Ս. Պուշկինի անվան թանգարանում կկայանա «Սուրբ Էջմիածնի մասունքները» խորագրով ցուցահանդես
Ապրիլի 1-20 Ա.Ս. Պուշկինի անվան կերպարվեստի պետական թանգարանը, Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատունը, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը ներկայացնում են «Սուրբ Էջմիածնի մասունքները» խորագրով ցուցահանդես, հայտնում է Muzeum.ru-ն: «Սուրբ Էջմիածնի մասունքները» ցուցահանդեսը Ա.Ս. Պուշկինի անվան կերպարվեստի պետական թանգարանում մտնում է Ռուսաստանում Հայաստանի տարվա բազմակողմանի մշակութային ծրագրի մեջ: Ցուցադրության մեջ նշանակալի տեղ է հատկացված մասնատուփերին: Նրանցում պահվել են Քրիստոնեկան եկեղեցու սրբությունները. Իրական խաչի , Նոյան տապանի, Սուրբ թուրի կտորներ, սրբերի մասունքներ:
Ա.Ս. Պուշկինի անվան կերպարվեստի պետական թանգարանը վաղուց ի վեր սերտ կապված է Հայաստանի մշակույթի եւ արվեստի հետ: Դեռ անցյալ դարի 50-ական թվականներին կազմակերպվել է Էրաբունի ուրարտական քաղաքի(մ.թ.ա. VII դար) հնագիտական էքսպեդիցիան, որը տեւեց ավելի քան 20 տարի: Պեղումների արդյունքում գտնվել են պալատական եւ տաճարային համալիրներ, ինչպես նաեւ տնտեսկան շինություններ եւ 23 սեպագիր արձանագրություն: Էրեբունի անվանումը, այլ արտասանությամբ Էրեվունի, պահպանվել է Հայաստանի մայրաքաղաք Երեւանի անվան մեջ: Պեղումներից գտնված մի շարք նմուշներ հանձնվել են ԿՊԹ-ին, եւ այժմ ցուցադրվում են հնագույն քաղաքակրթությունների դահլիճում:

С 1 по 20 апреля Государственный музей изобразительных искусств имени А.С. Пушкина, Посольство Республики Армения в Российской Федерации, Первопрестольный Святой Эчмиадзин представляют выставку “Реликвии Святого Эчмиадзина”, сообщает портал Muzeum.ru. Выставка “Реликвии Святого Эчмиадзина” в Государственном музее изобразительных искусств имени А.С. Пушкина входит в разностороннюю культурную программу празднования Года Армении в России. Значительное место в экспозиции занимают реликварии. В них хранились святыни Христианской Церкви – частицы Истинного Креста, фрагменты Ноева ковчега, Святого копья, мощи святых.
Государственный музей изобразительных искусств имени А.С. Пушкина связан с культурой и искусством Армении давно и крепко. Еще в начале 50-х годов прошлого века была организована археологическая экспедиция на городище урартского города Эребуни (VIII век до н.э.), которая просуществовала свыше 20 лет. Раскопки выявили дворцовый и храмовый комплексы с парадными расписными залами, хозяйственные помещения и 23 надписи клинописью. Само название Эребуни, в другой транскрипции Эревуни, сохранилось в имени столицы Армении – Ереван. Некоторые находки из раскопок, переданные на хранение в ГМИИ, экспонируются в зале Древних цивилизаций.