23 Մարտ 2006 - 13:08 AMT
Հայոց ցեղասպանությունւը ահավոր սարսափելի բան է բոլոր ապրողների համար, հայտարարել է Միխայիլ Պիոտրովսկին
«Ողջ աշխարհը պետք է ճանաչի 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում կայացած Հայոց ցեղասպանությունը, որով հռչակվել է 20-րդ դարը սկսած հայերից եւ հրեաներից: Ամբողջ աշխարհը պետք է ճանաչի դա, քանի որ 20-րդ դարը ցույց տվեց, որ մարդիկ իրականում մարդ չեն այլ գազան են»,- մարտի 23-ին Երեւանում հայտարարել է Պետական Էրմիտաժի տնօրեն, Ռուսաստանի գիտությունների ակդաեմիայի(ՌԳԱ) թղթակից անդամ Միխայիլ Պիտրովսկին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակն նվիրված Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրին ծաղկեպսակ դնելուց հետո: Նրա խոսքերով, «Հայոց ցեղասպանության նշանակությունը, բացի այն, որ մեծ ողբերգություն է, պետք է որպես դաս ընդունվի, չնայած պատմությունը ոչ ոքի չի սովորեցնում»:
«Փառք հատկապես նրանց, ովքեր իրենց մեջ հակազդելու ուժ են գտել, այդ դեպքում ցեղասպանությունը հոգեւոր հաղթանակ է դառնում, ինչպիսին եւ այն դարձել է, եւ իզուր չէ, որ այստեղ գոյություն ունի այս հուշահամալիրը եւ Սարդարապատը: Մենք հիշում ենք նրանց, ովքեր հոգեւոր հաղթանակ են տարել»,- նշել է Միխայիլ Պիոտրովսկին:
Այսօր իսկ Միխայիլ Պիոտրովսկին որդու` Բորիս Պիոտրովսկու եւ Զարգացման ֆոնդի «Կովկասի ժողովրդավարության ինստիտուտի» հարավկովկասյան մասնաճյուղի տնօրեն Արմենիկա Կիվերյանի ուղեկցությամբ, հաճախել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը: Թանգարանի տնօրեն Լավրենտի Բարսեղյանը հյուրերին ծանոթացրել է այդ գազանային ոճրագործության պատմությանն ու փաստերին, ինչպես նաեւ նվիրել է ցեղասպանության թեմայով գրականություն: Իր հերթին, Հուշամատյանում Միխայիլ Պիոտրովսկին գրեց. «Լուսավոր հիշատակ բոլոր մահացածներին: Սա ահավոր սարսափելի բան է բոլոր ապրողների համար, դա անհանարին է մոռանալ եւ ներել: Հավերժ փառք նրանց, ովքեր այդ ծանր իրադրությունում հակազդելու ուժ են գտել, նրանց մահը իր մեջ հույս է կրում»:

“Весь мир должен признать Геноцид армян в Османской Турции 1915 года, и весь мир должен признать и оценить систему геноцида, которым прославился 20 век, начиная с армян и евреев. Весь мир должен признать это, потому что 20 век показал, что люди, на самом деле, не люди, а звери”, – заявил 23 марта после возложения венка к Мемориалу памяти жертв Геноцида армян “Цицернакаберд” в Ереване директор Государственного Эрмитажа, член-корреспондент Российской Академии Наук (РАН) Михаил Пиотровский. По его словам, “значение Геноцида армян, кроме того, что это великая трагедия, должно быть признано как урок, хотя история никого не учит”. “Слава особенно тем, кто нашел в себе силы сопротивляться, тогда геноцид становится духовной победой, какой он и стал, и недаром здесь есть этот Мемориал и есть Сардарапат. Мы помним тех, кто духовно победил”, – отметил Михаил Пиотровский.
Сегодня же Михаил Пиотровский в сопровождении своего сына Бориса Пиотровского и директора южнокавказского филиала Фонда развития “Кавказский институт демократии” Арменики Кивирян посетили также Музей-институт Геноцида армян. Директор Музея Лаврентий Барсегян ознакомил гостей с историей и фактами этого чудовищного преступления, а также подарил литературу на тему Геноцида армян. В свою очередь, в Книге памяти Михаил Пиотровский оставил запись: “Светлая память всем уничтоженным и погибшим. Это страшный ужас для всех живущих, это нельзя забыть и нельзя простить. Вечная слава тем, кто в этих условиях нашел силы сопротивляться, их смерть несет надежду”.