Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի(ԿԽՄԿ) միջնորդության շնորհիվ, Ադրբեջանից վերադարձվել է այդ երկրի տարածքում բռնված հայ ռազմագերի: Ռազմագերու հանձնումը կատարվել է Ադրբեջանի Կազախի եւ Հայաստանի Իջեւանի շրջանների միջեւ ընկած ճանապարհին: Չեզոք միջնորդի դերում եւ իր մանդատին համապատասխան` հանդես է եկել ԿԽՄԿ-ն, որը աջակցել է ռազմագերու վերադարձի հարցում, որին ազատ են արձակել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի իշխանությունների համապատասխան դիմումների հիման վրա: Մինչ վերը նշված գործողության իրականացումը, ԿԽՄԿ ներկայացուցիչները հանդիպել են հայ ռազմագերու հետ, նպտակ ունենալով ճշտել, որ ռազմագերին ինքնակամ ցանկանում է վերադառնալ հայրենիք: 1992 թվականից մինչ օրս ԿԽՄԿ միջնորդությամբ վերադրաձվել են 656 մարդ:
Հիշեցնենք, որ հայկական կողմին վերադարձված ռազմագերի Սահակյան Վարդանին բռնել էին 2006 թվականի փետրվարի 3-ին Տերտերի շրջանում, ուժերի շփման գծի մոտ` Հասանգայա գյուղից ոչ հեռու: Նրա մասին ինֆորմացիան հանձնվել էր միջազգային կազմակերպություններին, այդ թվում` Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեին, Անհայտ կորածների եւ պատանդների փնտրման աշխատանքների միջազգային խմբին, հաղորդում է ԱՊԱ-ն:

24 Март 2006 - 15:01 AMT
При посредничестве Международного Комитета Красного Креста (МККК) из Азербайджана был репатриирован армянский военнопленный, задержанный на территории этой страны. Операция по передаче происходила на дороге между Казахским районом Азербайджана и Иджеванским районом Армении. В роли нейтрального посредника и в соответствии со своим мандатам выступил МККК, который оказал помощь в репатриации военнопленного, освобожденного после соответствующего обращения со стороны властей Армении и Азербайджана. До указанной операции представители МККК встретились с армянским военнопленным, с целью получения подтверждения того, что пленный добровольно желает вернуться на родину. С 1992 года по сегодняшний день при посредничестве МККК были репатриированы 656 человек.
Напомним, что возвращенный армянской стороне военнопленный Саакян Вардан Мартикович был задержан 3 февраля 2006 года в Тертерском районе, близ линии соприкосновения сил у села Гасангая. Информация о нем была передана в международные организации, в том числе в Международный Комитет Красного Креста, Международную рабочую группу по поиску без вести пропавших и освобождению пленных и заложников, сообщает АПА