ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում հավանություն տվել Հայաստանի՝ Մաքսային միությանն անդամակցելու ուղղությամբ համապատասխան նախապատրաստական աշխատանքների իրականացման նախագծին:
Նախագիծը ներկայացրել է ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Կարինե Մինասյանը: Նա հիշեցրել է, որ դեռևս նախորդ տարի ՀՀ և ՌԴ նախագահների միջև պայմանավորվածության համաձայն՝ վարչապետի գլխավորությամբ ստեղծվել էր աշխատանքային խումբ՝ Հայաստանի՝ Մաքսային միության հետ համագործակցելու խնդիրները քննարկելու համար. խոսքը Հայաստանի՝ ՄՄ հետ ընդհանուր սահման չունենալու մասին էր:
Կարինե Մինասյանը շեշտել էր, որ վարչապետի գլխավորությամբ ստեղծված աշխատանքային խումբն ունեցել է մի շարք պաշտոնական և ոչ պաշտոնական հանդիպումներ, որոնց արդյունքում սեպտեմբերի 3-ին Մոսկվայում ՀՀ նախագահը հայտարարել էր, որ Հայաստանը միանալու է Մաքսային միությանը:
Բանախոսի փոխանցմամբ` բանակցային գործընթացին պատրաստվելու համար ձևավորվել է բանակցային փաթեթ, որի ուղղությամբ համապատասխան աշխատանքներ կիրականացնեն վարչապետի կողմից ստեղծված աշխատանքային յոթ խմբեր, գրում է «Այսօր»-ը:
Ավելի վաղ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի առևտրի նախարար Անդրեյ Սլեպնյովը հայտարարել էր, որ Հայաստանը մինչև 2015 թվականը պետք է անցնի Մաքսային միությանն անդամակցելու բոլոր փուլերը, դառնա այդ միավորման լիիրավ անդամ և ակտիվորեն մասնակցի Եվրասիական տնտեսական միության ձևավորմանը: Ըստ Սլեպնյովի, «Հայաստանի լիիրավ մասնակցությունը Մաքսային միությանը կնպաստի հայկական տնտեսության վերականգնմանը, որն այսօր այնքան էլ բարենպաստ վիճակում չէ»:
Անդրադառնալով ՄՄ-ին միանալու ժամկետներին՝ նախարարը նշել էր, որ «պետք է ձգտել, որ Հայաստանը դառնա Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի համահիմնադիրը: Ուստի, մոտ 1,5 տարում հարկավոր է աշխատել Մաքսային միությանն անդամակցելու ուղղությամբ»: Նա չի թաքցրել, որ Հայաստանը, հավանաբար, «մի շարք հարցեր կունենա, գուցե բավականին բարդ, կապված օրենսդրության ունիֆիկացիայի, միջազգային պարտավորություններին ներդաշնակեցնելու առումով»:
Սլեպնյովը նաև հայտնեց, որ շուրջ 30 պետություններ շահագրգռվածություն են հայտնել ազատ առևտրի ռեժիմ սահմանել Մաքսային միության հետ:
Սեպտեմբերի 3-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ավարտին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց Մաքսային միությանը միանալու և հետագայում ԵվրաԱզԷՍ-ի ձևավորմանը մասնակցելու Հայաստանի մտադրության մասին: Հայաստանի այս որոշումը քննադատության ենթարկվեց եվրոպական կառույցների ու փորձագիտական շրջանակների կողմից, որոնք հայտարարեցին, որ Հայաստանը գործնականում խզեց բանակցությունները Եվրոպայի հետ, ինչն անհնար է դարձնում ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը այս տարվա նոյեմբերին Վիլնյուսում՝ ԵՄ և Արևելյան գործընկերության ղեկավարների գագաթաժողովում: Այնուհետև Եվրահանձնաժողովը հանդես եկավ հայտարարությամբ, համաձայն որի Ասոցացման մասին համաձայնագիրը և Խորը ու համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագիրը (DCFTA) կարող են համատեղելի լինել ԱՊՀ անդամ երկրների հետ տնտեսական համագործակցության հետ:
Օրերս Երևանում Եվրամիության ընդլայնման ու հարևանության հարցերի գծով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն նշեց, որ նոյեմբերին Վիլնյուսում կայանալիք գագաթնաժողովում Հայաստանը չի նախաստորագրի ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագիրը, քանի որ Ասոցացման համաձայնագիրը մեկ համաձայնագիր է և հնարավոր չէ ստորագրել միայն Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու պայմանագիրը: Պատասխանելով նոր փաստաթղթի նախապատրաստման հնարավորության մասին հարցին՝ Ֆյուլեն ասաց, որ այդպիսի լուրջ փաստաթուղթ հնարավոր չէ նախապատրաստել մինչ Վիլնյուսի գագաթաժողովը, որը տեղի կունենա նոյեմբերին: Այնուամենայնիվ, նա հավելեց, որ ԵՄ-ն չի հրաժարվում է Հայաստանի հետ հետագա համագործակցությունից:

19 Сентябрь 2013 - 08:43 AMT
Правительство Армении сегодня в ходе очередного заседания одобрило проект реализации соответствующих подготовительных работ для вступления Армении в Таможенный союз. Проект представила заместитель министра экономики Карине Минасян, напомнив о том, что еще в прошлом году между президентами Армении и России была достигнута договоренность о создании рабочей группы во главе с премьер-министром для обсуждения вопросов сотрудничества Армении с Таможенным союзом. По ее словам, речь идет об отсутствии общей границы с Таможенным союзом.
Карине Минасян отметила, что сформированная во главе с премьер-министром рабочая группа провела несколько официальных и неофициальных встреч, в результате которых 3 сентября президент Серж Саргсян объявил о присоединении Армении к Таможенному союзу.
Как сообщила замминистра экономики, для подготовки к переговорному процессу сформирован переговорный пакет, над которым будут работать созданные премьер-министром семь рабочих групп, сообщает Aysor.am.
Ранее министр по торговле Евразийской экономической комиссии Андрей Слепнев заявил, что Армения к 2015 году может пройти через все этапы присоединения к Таможенному союзу, стать полноценным участником этого интеграционного объединения и активно работать в процессе формирования Евразийского экономического союза. По оценке Слепнева, "полноценное участие Армении в Таможенном союзе приведет к восстановлению армянской экономики, которая сегодня находится в не очень благоприятном состоянии".
Касаясь вопроса сроков присоединения к Таможенному союзу, министр отметил, что "нам надо стремиться к тому, чтобы Армения была сооснователем Евразийского экономического союза. И поэтому за год с небольшим надо провести всю работу по присоединению к Таможенному союзу". При этом он не стал скрывать, что у Армении, вероятно, "будет ряд вопросов, возможно, непростых, связанных с унификацией законодательства, гармонизацией с международными обязательствами".
Слепнев также сообщил, что более 30 государств мира выразили заинтересованность в создании режима свободной торговли с Таможенным союзом.
На днях в Ереване комиссар Евросоюза по вопросам расширения и политики соседства Штефан Фюле заявил, что никаких документов с Арменией на саммите “Восточного партнерства” в Вильнюсе подписано не будет. «Соглашения «О глубокой и всеобъемлющей зоне свободной торговли” является частью Соглашения об ассоциации. Это единый документ, и один от другого отделить невозможно», – сказал Фюле. Отвечая на вопрос о возможности подготовки какого-либо документа, предусматривающего новый формат сотрудничества Армении с ЕС, Фюле отметил, что подобный серьезный документ невозможно подготовить до Вильнюсского саммита, который пройдет в ноябре. Тем не менее, он добавил, что ЕС не отказывается от дальнейшего сотрудничества с Арменией.
На прошлой неделе руководители Евросоюза также осудили давление, которое Москва, по их мнению, оказывает на Украину и другие страны постсоветского пространства, пытающиеся расширить торговые связи с ЕС.