«Ժողովուրդ» թերթը իր աղբյուրների վրա հղումով հայտնում է, որ Սոչիից վերադառնալուց հետո Սերժ Սարգսյանը հանձնարարել է շտապ ձևավորել ՀՀ բանիմաց տնտեսագետներից և գործարարներից բաղկացած մի խումբ` գործուղելու համար Մոսկվա` Մաքսային միությանն անդամակցելու դեպքում ՀՀ-ին սպասվելիք տնտեսական ռիսկերը ներկայացնելու համար:
Սեպտեմբերի 23-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը մասնակցել է Սոչիում ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստին, ինչպես նաև ՀԱՊԿ անդամ երկրների նախագահների հանդիպմանը նեղ կազմով:
Ինչպես գրում է թերթը, ՀՀ արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանի ղեկավարած այդ խումբն այսօր արդեն կմեկնի ՌԴ մայրաքաղաք, որտեղ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Վիկտոր Խրիստենկոյի և ռուս փորձագետների հետ կքննարկվեն ընդհանուր սահմանի բացակայության պայմաններում ՀՀ-ի հետ միասնական մաքսային գոտու գործարկման մեխանիզմները:
«Հաշվի առնելով այն, թե ինչպիսի հապշտապությամբ է այդ խումբը ձևավորվել, կարելի է ենթադրել, որ ռուսները ամեն կերպ ցանկանում են օր առաջ ավարտին հասցնել ՀՀ-ի` ՄՄ-ին անդամակցելու գործընթացը»,-գրում է թերթը, հայտնում է aysor.am-ը:
Իսկ Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Ջոնաթան Էյվսը անկեղծորեն խոստովանել է «Հայկական ժամանակ» թերթին, որ ոչ ոք չի պատկերացնում Հայաստան-ԵՄ համագործակցության հետագա օրակարգը:
«Ես շատ անկեղծ կլինեմ և կասեմ, որ այս պահին ոչ ոք չի պատկերացնում և չի հասկանում, թե ինչպիսին պետք է լինեն հետագա քայլերը: Մենք գիտենք, որ Բրյուսելում ինտենսիվ քննարկումներ են գնում, ավելին, իմ գործընկերները Լոնդոնում և այլ եվրոպական քաղաքներում քննարկումներ են անցկացնում այդ հարցի շուրջ: Ինչպես հասկանում եմ, Հայաստանի կառավարական շրջանակներում ևս քննարկվում է մեր հարաբերությունների առաջընթացի հարցը»,-հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի դեսպանը:
Սեպտեմբերի 3-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ավարտին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց Մաքսային միությանը միանալու և հետագայում ԵվրաԱզԷՍ-ի ձևավորմանը մասնակցելու Հայաստանի մտադրության մասին: Հայաստանի այս որոշումը քննադատության ենթարկվեց եվրոպական կառույցների ու փորձագիտական շրջանակների կողմից, որոնք հայտարարեցին, որ Հայաստանը գործնականում խզեց բանակցությունները Եվրոպայի հետ, ինչն անհնար է դարձնում ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը այս տարվա նոյեմբերին Վիլնյուսում՝ ԵՄ և Արևելյան գործընկերության ղեկավարների գագաթաժողովում: Այնուհետև Եվրահանձնաժողովը հանդես եկավ հայտարարությամբ, համաձայն որի Ասոցացման մասին համաձայնագիրը և Խորը ու համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագիրը (DCFTA) կարող են համատեղելի լինել ԱՊՀ անդամ երկրների հետ տնտեսական համագործակցության հետ:

Газета «Жоховурд» со ссылкой на свои источники сообщает, что после возвращения из Сочи президент Армении Серж Саргсян поручил срочно сформировать группу, состоящую из толковых экономистов и бизнесменов, чтобы командировать их в Москву для представления возможных экономических рисков Армении в случае вступления в Таможенный союз.
Президент Армении Серж Саргсян 23 сентября в Сочи принял участие в сессии Совета коллективной безопасности Организации Договора о коллективной безопасности, а также во встрече глав государств-членов ОДКБ в узком составе.
Как пишет газета, возглавляемая председателем Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсеном Казаряном группа уже сегодня отбудет в столицу России, где обсудит с председателем Коллегии Евразийской экономической комиссии и российскими экспертами задействование механизмов единой таможенной зоны с Арменией в условиях отсутствия общей границы.
«Учитывая тот факт, с какой срочностью была сформирована эта группа, можно предположить, что россияне любым способом хотят как можно раньше завершить процесс присоединения Армении к Таможенному союзу», – отмечает издание, передает aysor.am.
А посол Великобритании в Армении Джонатан Эйвс искренне признался газете «Айкакан жаманак», что никто не представляет дальнейшую повестку сотрудничества Армения-ЕС.
«Я буду очень честен и скажу, что в данный момент никто не представляет и не понимает, какими должны быть следующие шаги. Мы знаем, что в Брюсселе идут интенсивные обсуждения, кроме того, мои коллеги в Лондоне и других европейских городах проводят обсуждения вокруг этого вопроса. Как я понимаю, в армянских правительственных кругах также обсуждается вопрос продвижения наших отношений», – заявил посол Великобритании.