Հայաստանի Հանրապետությունը և Չերնոգորիան փոխադարձաբար չունեն դիվանագիտական ներկայացուցչություններ միմյանց պետություններում, ինչը բարդացնում է երկու պետությունների դիվանագետների կողմից մուտքի արտոնագրի ձեռքբերումը: Ելնելով այս հանգամանքից՝ կառավարությունն այսօր կայացած նիստում հավանություն է տվել «Հայաստանի և Չեռնոգորիայի կառավարության միջև դիվանագիտական անձնագիր կրողների համար մուտքի արտոնագրի պահանջի վերացման մասին» համաձայնագրի կնքման առաջարկությանը:
Սույն համաձայնագրի ստորագրումը ուղղված է լրացնելու այդ բացը և, միաժամանակ, նպաստելու Հայաստանի Հանրապետության և Չերնոգորիայի միջև բարեկամական հարաբերությունների զարգացմանը և ամրապնդմանը, պաշտոնական այցելությունների խթանմանը:
Հայաստանի Հանրապետությունն ունի դիվանագիտական անձնագրերով մուտքի արտոնագրի պահանջի վերացման վերաբերյալ համաձայնագրեր բազմաթիվ պետությունների, այդ թվում` Եվրոպական Միության անդամ և անդամ չհանդիսացող մի շարք եվրոպական երկրների հետ (Սերբիա, Սլովակիա, Խորվաթիա, Կիպրոս, Լեհաստան, Ֆրանսիա և Շվեյցարիա):
Միաժամանակ, Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև ստորագրվել է վիզաների տրամադրումը դյուրացնելու մասին համաձայնագիր, որով, ի թիվս այլ դրույթների, նախատեսվում է վերացնել ԵՄ պետություններ այցելելիս մուտքի արտոնագրի պահանջը դիվանագիտական անձնագրեր կրող ՀՀ քաղաքացիների համար: Հետևաբար, այս Համաձայնագրի ստորագրումը կարևոր քայլ է ոչ ԵՄ անդամ Չերնոգորիայի հետ նույնպես հաստատելու դիվանագիտական անձնագրերով մուտքի արտոնագրի ազատականացված ռեժիմ:
2013 թ. հունվարի 10-ից ԵՄ անդամ երկրի, ինչպես նաև Շենգենյան գոտում գտնվող, սակայն Եվրամիության անդամ չհանդիսացող Իսլանդիայի, Լիխտենշտեյնի, Նորվեգիայի և Շվեյցարիայի քաղաքացիները Հայաստանի տարածք կարող են մտնել առանց մուտքի արտոնագրի: Երեք տասնյակից ավելի երկրների քաղաքացիները ՀՀ տարածքում կարող են մնալ առավելագույնը 180 օր՝ մեկ տարվա ընթացքում:
Արևելյան գործընկերության ծրագրով Եվրոպան նույնպես 2012-ի դեկտեմբերին Հայաստանին ընդառաջ քայլ արեց՝ Հայաստանի 16 խումբ քաղաքացիների համար դյուրացնելով մուտքի արտոնագիր ստանալը`ուսանողներ, գիտնականներ, մարզիկներ, լրագրողներ, արվեստի գործիչներ, Եվրոպայում օրինական բնակվող հարազատներ ունեցողներ, սփյուռքահայ կազմակերպությունների կողմից հրավեր ստացած անձիք: Համաձայնագրով նվազել է նաև Շենգենի վիզայի արժեքը՝ 60 եվրոյից մինչև 35 եվրո:

Армения и Черногория на сегодняшний день не имеют взаимных диппредставительств, что усложняет процесс приобретения въездной визы для представителей дипкорпуса обеих стран. В силу этого правительство Армении на заседании 26 сентября одобрило решение о подписании с правительством Черногории соглашения, по которому для дипломатов Черногории отменяется требование о въездной визе.
Подписание данного соглашения будет содействовать развитию и укреплению дружественных отношений Армении с Черногорией, а также стимулировать взаимные официальные визиты.
Надо отметить, что Армения применяет аналогичный безвизовый режим в отношении ряда стран, которые являются и не являются членами ЕС – Сербии, Словакии, Хорватии, Кипра, Польши, Франции и Швейцарии. Следовательно, подписание данного соглашения является важным шагом на пути установления льготного визового режима со страной, не являющейся членом ЕС.
С 10 января 2013 года граждане стран ЕС могут приезжать в Армению без въездных виз. В частности это положение касается граждан стран – членов ЕС: Австрии, Бельгии, Болгарии, Германии, Дании, Эстонии, Ирландии, Испании, Италии, Латвии, Польши, Литвы, Люксембурга, Кипра, Греции, Венгрии, Мальты, Великобритании и Северной Ирландии, Нидерландов, Швеции, Чехии, Португалии, Румынии, Словакии, Словении, Финляндии, Франции, и стран, применяющих положения Шенгенского договора, – Исландии, Лихтенштейна, Норвегии и Швейцарии.
Граждане более трех десятков стран смогут оставаться на территории Армении без виз в течение 180 дней в году.
17 декабря 2012 года в Брюсселе было подписано соглашение об упрощении визового режима между Арменией и ЕС, в рамках чего 16 групп граждан Армении смогут получать шенгенскую визу в более упрошенном порядке. Соглашением снижается также цена на шенгенскую визу – с 60 евро до 35 евро. Детям и пенсионерам виза будет предоставляться бесплатно.