Կյանքի 83 տարում երկարատև հիվանդությունից հետո մահացել է անվանի դերասան, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Սոս Սարգսյանը։ Նա ծնվել էր 1929 թ. հոկտեմբերի 24 Ստեփանավանում։1948 թ. տեղափոխվել էր Երևան, աշխատել Երևանի պատանի հանդիսատեսի թատրոնում։ 1954-ին ավարտել էր Երևանի գեղարվեստաթատերական ինստիտուտի դերասանական ֆակուլտետը։ 1954-1991թթ. եղել էր Երևանի Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ակադեմիական թատրոնի դերասան։ 1991-ին հիմնադրել էր Համազգային թատրոնը։ 1997-2006 թթ. Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտ ռեկտորն էր, 2006-ից` ինստիտուտի կառավարման խորհրդի նախագահը։ 2009 թ. ընտրվել էր ՀՀ Հանրային խորհրդի անդամ։
Նկարահանվել է քառասունից ավելի գեղարվեստական ֆիլմերում, ինչպիսիք են` «Նվագախմբի տղաները»‚ «Եռանկյունի»‚ «Մենք ենք, մեր սարերը», «Նահապետ»‚ «Խաթաբալա», «Ձորի Միրո», «Սոլյարիս», Հայաստանում և ԽՍՀՄ մյուս տարածքում նկարահանված բազմաթիվ այլ ֆիլմերում։ Ռուսաստանցի բեմադրիչների նկարահանված ֆիլմերում առավել հայտնի են իր խաղացած Գիբարյանի (Տարկովսկու «Սոլյարիս»), թափառիկ արտիստի (Վ.Բորտկոյի «Առանց ընտանիքի»), Ֆեոֆան Պրոկոպովիչի (Ա.Պուշկինի «Միխայլո Լոմոնոսով») դերերը։
Տևական ժամանակ է՝ Սոս Սարգսյանի մոտ առողջական խնդիրներ էին առաջացել, որոնք արտահայտվեցին թոքերի անբավարարվածության տեսքով։ Վարպետը մի քանի անգամ հիվանդանոց էր տեղափոխվել, որտեղից որոշ ժամանակ բուժվելուց հետո դուրս էր գրվել, բայց տանը ևս բժիշկների հսկողության տակ էր։
Սոս Սարգսյանի մահվան կապակցությամբ ՀՀ վարչապետի գլխավորությամբ կստեղծվի թաղման կառավարական հանձնաժողով:

На 84 году жизни скончался известный актер, заслуженный артист Армении и почетный гражданин Еревана Сос Саргсян. Он родился 24 октября 1929 года в Степанаване, Армения. На сцене с 1947 года. Учился на актерском факультете Ереванского художественно-театрального института, который окончил в 1954 году. С 1954 по 1990 играл в театре им. Г. Сундукяна. В кино снимался с 1959 года (дебютом была роль Арташеса в фильме «Парни музкоманды»). С 1985-го года – народный артист СССР. В 1989 подался в политику и был избран народным депутатом СССР от Ереванского – Советского территориального избирательного округа Армянской ССР. В 1991-ом создал и возглавил театр «Амазгаин», в том же году баллотировался в президенты Армении. С 1997-го по 2005-ый был ректором Ереванского института театра и кино.
Саргсян был лауреатом Государственных премий Армянской ССР (1975 – роль Мкртича в фильме «Треугольник», 1967, 1979 — за театральную работу, 1988 — за участие в тв-фильме «Матенадаран»). Снялся в более сорока фильмах, таких как «Мы и наши горы», «Треугольник»‚ «Парни музкоманды»‚ «Наапет»‚ «Дзори Миро», «Хатабала», «Хозяин и слуга», «Солярис» и т.д.
Долгое время у актера были проблемы со здоровьем, в частности, – воспаление легких. После долговременного лечения был выписан из больницы, однако продолжал находиться под наблюдением врачей.