27 Սեպտեմբեր 2013 - 07:40 AMT
Նախօրեին ՀՀ Հանրային խորհրդում տեղի ունեցած քննարկման ընթացքում, որը նվիրված էր «Զվարթնոց» օդանավակայանի հին կլոր շենքը քանդելու առաջարկին, Քաղավիացիայի գլխավոր վարչության ներկայացուցիչ Աշոտ Ազիզյանը ներկայացրեց «Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ բիզնես-պլանը: Գալիք տարի նախատեսված աշխատանքների թվում կա օդանավակայանի հին շենքը քանդելու մասին դրույթը: Ըստ ՔԱԳՎ ներկայացուցչի, շենքը գտնվում է «անմխիթար վիճակում» և նրա ամրացման համար կպահանջվի 10-12 մլն դոլար: Բանն այն է նաև, որ կառավարիչը մտադիր է ընդլայնել օդանավակայանը դեպի աջ, սակայն հին շենքը խանգարում է դրան:
Քննարկմանը մասնակից ճարտարապետները դեմ հանդես եկան օդանավակայանի հին շենքը քանդելու առաջարկին: Այդպես, ճարտարապետ Հրաչ Պողոսյանը ուշադրությունը հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ ընդլայնումը կարելի է նաև դեպի ձախ կատարել: Ավելին, մի քանի տարի առաջ շենքը գործում էր և հարկավոր է եզրակացություն ներկայացնել նրա սեյսմիկ վիճակի մասին, ոչ թե հապճեպ քանդել:
Հանրային խորհրդի օդային տրանսպորտի ենթահանձնաժողովը ևս ներկայացրեց իր դիրքորոշումը: Ենթահանձնաժողովի ներկայացուցիչ Իզաբելլա Մուրադյանը նշեց, որ կլոր շենքը թույլ է տալիս միաժամանակ ընդունել մի քանի խոշոր օդանավեր, իսկ նոր շենքը նման հնարավորություն չի ընձեռում: «Կլոր շենքի տարածքում կարող է գործել նաև տարանցիկ գոտին: Ուստի մենք դեմ ենք օդանավակայանի հին շենքի քանդմանը»,-հայտարարել է նա:
Քննարկման արդյունքում ՔԱԳՎ ներկայացուցիչ Աշոտ Ազիզյանն ասել է, որ իրենք հավանություն կտան այն որոշմանը, որը կընդունի Հանրային խորհուրդը:
Ինչպես ավելի վաղ PanARMENIAN.Net -ին հայտնել էր Հանրային խորհրդի մամուլի քարտուղար Անի Գասպարյանը, Քաղավիացիայի գլխավոր վարչության պետ Արտեմ Մովսիսյանը մոտ մեկ ամիս առաջ դիմել էր Հանրային խորհրդին՝ այդ հարցի շուրջ հանրային քննարկումներ անցկացնելու խնդրանքով: «Նա հիմնավորեց դա նրանով, որ ՀՀ կառավարությունն ու «Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ն քննարկում են զարգացման ծրագիրը և չի բացառվում, որ հին շենքը քանդվի»,- ասաց նա:
«Զվարթնոց» օդանավակայանի մամուլի ծառայությունում PanARMENIAN.Net ին ասացին, որ օդանավակայանի հին կլոր շենքը քանդելու նոր հայտ քաղաքապետարան չեն ներկայացրել:

27 Сентябрь 2013 - 05:42 AMT
В ходе прошедшего накануне обсуждения в Общественном совете Армении по случаю возможного сноса старого корпуса аэропорта «Звартноц», представитель Главного управления гражданской авиации Ашот Азизян представил бизнес-план ЗАО «Армения – Международные аэропорты». Среди намеченных в предстоящем году работ есть пункт, касающийся сноса старого корпуса аэропорта. По словам представителя ГУГА, здание находится в «неутешительном» состоянии и для его укрепления потребуется как минимум $10-12 млн. Дело также в том, что концессионер намерен расширить аэропорт в правую сторону, однако старый корпус аэропорта делает этот процесс невозможным.
Подкомиссия Общественного совета по вопросам воздушного транспорта также представила свою позицию. Представитель подкомиссии Изабелла Мурадян отметила, что круглое здание позволяет осуществлять прием крупных лайнеров, обслуживать сразу несколько крупных самолетов, а новое здание таких возможностей не предоставляет. «На территории Круглого здания может действовать также транзитная зона. Поэтому мы выступаем против сноса старого здания аэропорта», – заявила она.
По итогам обсуждения представитель ГУГА Ашот Азизян сказал, что они будут защищать то решение, которое примет Общественный совет Армении.
Как ранее сообщила в беседе с PanARMENIAN.Net пресс-секретарь Общественного совета (ОС) Армении Ани Гаспарян, начальник Главного управления гражданской авиации Артем Мовсисян порядка месяц назад обратился в ОС с просьбой организовать общественные слушания по вопросу сноса старого здания аэропорта. «Он аргументировал это тем, что правительство Армении и ЗАО «Международные аэропорты – Армения» обсуждают программу развития и не исключают возможность сноса старого здания», – сказала она. Одновременно в пресс-службе «Звартноца» PanARMENIAN.Net сообщили, что не представляли новой заявки в городскую мэрию на снос старого круглого здания аэропорта.
29 апреля 2013 года на пресс-конференции в Ереване председатель Союза архитекторов Армении Мкртич Минасян, высказал опасения, что концессионер может посчитать детали здания «лишними» и снести их. По его словам, в свое время здание получил всесоюзную премию и является памятником. «Надо уважать авторов здания и архитекторов. Надо как зеницу ока хранить здания-памятники. Разрушая, никто не построил города», – подчеркнул архитектор.