Ազգային ժողովը փակ քվեարկությամբ 103 «կողմ» ու 3 «դեմ» ձայնով ՀՀ գլխավոր նոր դատախազ է ընտրել՝ Գևորգ Կոստանյանն է:
131 պատգամավորից փակ քվեարկությանը մասնակցել է 108 պատգամավոր, 2 քվեն ճանաչվել է անվավեր։ Քվեարկության արդյունքների հրապարակումից հետո Գևորգ Կոստանյանը վստահության համար շնորհակալություն է հայտնել պատգամավորներին, ինչպես նաև նախագահին Սարգսյանին՝ բարձր վստահության համար։
Սեպտեմբերի 26-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը նամակով դիմել էր ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին` ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնում առաջադրելով գլխավոր դատախազի տեղակալ, զինդատախազ Գևորգ Կոստանյանի թեկնածությունը:
ՀՀ Սահմանադրության 103-րդ հոդվածի համաձայն` գլխավոր դատախազին հանրապետության նախագահի առաջարկությամբ նշանակում է Ազգային ժողովը` 6 տարի ժամկետով։ Նույն անձը չի կարող ավելի քան երկու անգամ անընդմեջ նշանակվել գլխավոր դատախազ։
ՀՀ գլխավոր նախկին դատախազ Աղվան Հովսեփյանը պաշտոնավարում էր 1999-ից: Նրան պաշտոնավարումն ավարտվեց 2013-թ.-ի սեպտեմբերի 13-ին:
Գևորգ Կոստանյանը ծնվել է Երևանում 04.10.1977թ.: 1999-ին ավարտել է պետհամալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետը, այնուհետև, 2002-ին՝ ԵՊՀ ասպիրանտուրան. իրավաբանական գիտությունների թեկնածու է, դոցենտ 1995թ-ից ՀՀ արդարադատության նախարարության օրենսդրության հարցերի վարչության առաջին կարգի խորհրդատու էր: 2001-ի հունիսի 1-ին նշանակվել է արդարադատության նախարարի խորհրդական:
2003-ից մինչև 2004թթ.-ն նախարարության աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալն էր, ապա՝ մինչև 2006-ը, կրկին զբաղեցրել է նախարարի խորհրդականի պաշտոնը: Այնուհետև մինչև 2008-ը զբաղեցրել է նախարարի տեղակալի պաշտոնը, ապա նշանակվել ՀՀ նախագահի օգնական: 18.02.2004թ-ից եղել է ՀՀ կառավարության լիազոր ներկայացուցիչը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում, 2008-ից՝ ՀՀ կոռուպցիայի դեմ պայքարի մոնիտորինգի հանձնաժողովի նախագահ: Դասավանդել է ԵՊՀ իրավաբանական ֆակուլտետում:
Ծառայել է ՀՀ զինված ուժերում: Անկուսակցական է: Մեկ տասնյակ գիտական հոդվածների և մենագրության հեղինակ է:

Парламент Армении сегодня проголосовал за представленную президентом республики кандидатуру военного прокурора Геворка Костаняна на пост генерального прокурора страны. За кандидатуру Г.Костаняна проголосовали 103 из принявших участие 108 депутатов парламента, против – три. Костанян поблагодарил президента Армении за оказанное доверие, а также депутатов – за голосование в пользу своей кандидатуры, сообщает aysor.am.
Генеральный прокурор, согласно Конституции Армении, избирается депутатами Национального Собрания закрытым (тайным) голосованием.
Кандидатуру Геворка Костаняна на должность генпрокурора Армении президент РА Серж Саргсян предложил 26 сентября. 13 сентября истек срок пребывания в должности генерального прокурора Армении Агвана Овсепяна, который возглавлял Генеральную прокуратуру Армении в течение 15 лет, дважды переназначаясь на эту должность.
Согласно Конституции Армении, генерального прокурора по предложению Президента Республики назначает Национальное Собрание сроком на шесть лет. Одно и то же лицо не может назначаться Генеральным прокурором более чем два раза подряд.
13 января 2011 года согласно указам президента Армении Геворг Костанян был освобожден от должности помощника президента и назначен на пост военного прокурора Республики Армения, заместителя генерального прокурора Республики Армения.
Геворк Костанян родился в Ереване 04.10.1977г. В 1999г. с отличием окончил юридический факультет Ереванского государственного университета. Кандидат юридических наук, доцент, преподает на юридическом факультете Ереванского государственного университета. В 1995-2008 гг. занимал различные должности в Министерстве юстиции Армении. В 2006-2008 гг. занимал пост заместителя министра юстиции, в июле 2008 года был назначен помощником президента Армении.
С февраля 2004 года Костанян являлся полномочным представителем правительства Армении в Европейском суде по правам человека, с 2008 года – председателем мониторинговой комиссии по борьбе с коррупцией.