3 Հոկտեմբեր 2013 - 08:29 AMT
102 «կողմ» ձայնով Ազգային ժողովն ընդունեց ՀՀ անկախության 22-րդ տարեդարձի առթիվ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի համաներում հայտարարելու մասին առաջարկը: «Դեմ» ու «ձեռնպահ» չկար:
Ինչպես հոկտեմբերի 1-ին Ազգային ժողովում համաներման նախագծի քննարկման ժամանակ ասել էր ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը, նախնական վերլուծությունների արդյունքով կալանավայրերից անմիջապես մոտ 400-500 դատապարտյալ ազատ կարձակվի:
Նա հայտնել էր, որ համաներումը 1/3-րդ-ով տարածվում է հետևյալ հանցակազմերով հոդվածների վրա՝ գողություն, խարդախություն, իրացում կամ վատնում, հափշտակում, որը կատարվել է համակարգչային տեխնիկայի միջոցով, ավտոմեքենային ապօրինաբար տիրանալը, դիտավորությամբ ոչնչացնելը և այլն։
Նախարարի խոսքով, համաներումը ¼-րդ-ով կրճատում է պատժաչափի չկրած մասը հետևյալ հանցակազմերի դեպքում՝ մարդուն առևանգելը, ազատությունից ապօրինի զրկելը, ավազակությունը, կողոպուտը, ռադիոակտիվ նյութերի ապօրինի շրջամառությունը և այլն։ Բացի թվարկածից, ըստ պաշտոնյայի, համաներում է կիրառվելու նաև ծանր հանցագործություններ կատարածների նկատմամբ, ինչը երբևէ չի եղել՝ սպանություն, դիտավորությամբ ծանր մարմնական վնասվածք հասցնելը և այլն։ Այստեղ, նրա խոսքով, առաջարկվում է պատժի չկրած մասը կրճատել վեց ամսով և այս խմբի մեջ մտնում են երկար ժամանակով ազատազրկված անձինք։ Արդարադատության նախարարն ասել էր նաև, որ համաներումը տարածվելու է առաջին և երկրորդ խմբի հաշմանդամների, հղի կանանց, մինչև երեք տարեկան երեխա ունեցողների, հանցագործությունը մինչև 16 տարեկանը կատարած անձանց, հայրենական կամ արցախյան պատերազմի մասնակիցների, մարտական գործողություններում զոհվածի ծնողները կամ զավակները, գրել էր Panorama-ն։
Նախարարը տեղեկացրել էր նաև, որ համաներումը չի վերաբերի նրանց, ում պատժի չափը վերջին տասը տարվա մեջ կրճատվել է, գեթ մեկ անգամ ներել են: Երկրորդ անգամ ակնկալել, որ մարդասիրություն կարող է դրսևորվել՝ այդպես չէ: Խոսքը դիտավորյալ հանցագործությունների մասին է: Համաներումը չի կիրառվի նաև նրանց նկատմամբ, երբ դատավճիռ չկա, բայց հարուցված է քրեական հետապնդում: Հրայր Թովմասյանը նշել էր նաև, որ այս համաներման գլխավոր նպատակը մարդասիրությունն է, գրել էր Tert.am-ը:
Այս համաներմամբ ազատ կարձակվեն ՀԱԿ ակտիվիստ Տիգրան Առաքելյանը, ազատամարտիկ, պահեստազորի գնդապետ Վոլոդյա Ավետիսյանը, ՀՀ ճանապարհային ոստիկանության նախկին պետ Մարգար Օհանյանը, գրել էր «Հայկական ժամանակը»:
ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության նախկին պետ Հովհաննես Թամամյանի վրա համաներումը տարածվում է պատժաչափի 1/4-ի չափով, «Այսօր»-ին ասել էր Թամամյանի փաստանաբը:
Նախագահի նախկին թեկնածու Վարդան Սեդրակյանն ազատ չի արձակվի: Նրա մեղադրանքը ընդգրկված է համաներման 9-րդ կետի 7-րդ կետով նախատեսված սահմանափակումների մեջ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 30-ին ՀՀ Ազգային ժողովի քննարկմանն էր ներկայացրել Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 22-րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին առաջարկությունը:
Վերջին համաներումը եղել էր 2011թ.-ին, երբ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը դիմել էր Ազգային ժողովին՝ Հայաստանի անկախության 20-ամյակի առթիվ համաներում հայտարարելու առաջարկով: ՀՀ նախագահի առաջարկը պայմանավորված էր ՀՀ սահմանադրության 81-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով ու «Ազգային ժողովի կանոնակարգերի» 90-րդ հոդվածով: Մայիսի 26-ին Հայաստանի խորհրդարանն ընդունեց համաներում հայտարարելու մասին ՀՀ նախագահի առաջարկը: Պատագամվորները 91 «կողմ» ձայնով քվեարկեցին համաներման օգտին, «դեմ» քվեարկողներ չեղան: Այդ ժամանակ ազատ էր արձակվել 1056 կալանավոր։
Հայաստանի Հանրապետությունում անկախացումից ի վեր եղել է 8 համաներում Հայաստանում անցկացված առաջին համաներումը հայտարարվել է 1995-ի հուլիսի 5-ին Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության ընդունման առթիվ, որն ընդունվել ու ուժի մեջ է մտել նույն թվականի սեպտեմբերի 26-ին:

3 Октябрь 2013 - 09:46 AMT
Парламент Армении принял предложение президента Армении Сержа Саргсяна об объявлении амнистии по случаю 22-летия провозглашения независимости Республики Армения. За принятие предложения 102 депутата, «против» и воздержавшихся не было.
Министр юстиции Грайр Товмасян в беседе с журналистами отметил, что амнистия, в общей сложности, распространится на 1200 – 1300 заключенных, на свободу выйдут около 500 – 600 человек.
Процесс амнистирования продлится до 25 декабря текущего года. По словам Товмасяна, в первую очередь, амнистия затронет тех заключенных, которые должны выйти на свободу, а уже потом, тех заключенных, у кого вследствие амнистии срок пребывания в уголовно-исполнительных учреждениях должен сократиться на 6 месяцев, сообщает Armenia Today.
Ранее, как сообщала Panorama.am, Грайр Товмасян пояснил, что амнистия на 1/3 распространяется на статьи по следующим составам преступления: кража, мошенничество, присвоение и растрата, хищение путем использования компьютерной техники, незаконный угон автомобиля, умышленное уничтожение и т.д. По словам министра, амнистия на 1/4 предусматривает сокращение неотбытой части наказания в следующих составах преступления: похищение человека, незаконное лишение свободы, разбой, грабеж, незаконный оборот радиоактивных веществ и т.д.
Помимо перечисленных, как сообщил Грайр Товмасян, амнистия распространится и на тех, кто совершил тяжкие преступления – убийство, умышленное причинение тяжких телесных повреждений и т.д. В данном случае, по его словам, предлагается сократить неотбытый срок наказания на 6 месяцев, а в эту группу входят лица, осужденные на длительный срок. Министр юстиции добавил, что амнистия распространится и на инвалидов первой и второй групп, беременных женщин, лиц, имеющих детей в возрасте до трех лет, лиц, совершивших преступление в возрасте до 16 лет, участников Великой Отечественной или карабахской войны, родителей или детей погибших при боевых действиях.
Грайр Товмасян отметил, что под амнистию не попадут осужденные за следующие составы преступлений: насилие, половое сношение с лицом, не достигшим шестнадцатилетнего возраста, совершение развратных действий, терроризм, финансирование терроризма, бандитизм, присвоение властных полномочий, шпионаж, убийство государственного и общественно-политического деятеля, агрессивная война, геноцид и т.д.
Первая амнистия в Армении была объявлена 5 июля 1995г. в связи с утверждением Конституции Армении, была принята и вступала в силу 26.09.1995г. Через месяц была объявлена еще одна амнистия в связи с решением парламента произвести поправки и распространить амнистию на части 2 и 3 статьи 185 уголовного кодекса Армении.
Третья амнистия была объявлена в 1997г. «руководствуясь гуманными принципами и первым пунктом 81-ой статьи Конституции Армении». Была утверждена 30.04.1997, вступила в силу 08.05.1997г. Четвертая – объявлена в связи с 7-ой годовщиной провозглашения Независимости Армении. Была принята 15.09.1998г., в силу вступила 21.09.1998г.
Пятая амнистия была объявлена в связи с 1700-летием провозглашения христианства, как государственной религии Армении. Была принята 12.06.2001г., в силу вступила 18.06.2001г. Шестая амнистия была объявлена в связи с 15-ой годовщиной Независимости Армении. Была принята 07.07.2006г., вступила в силу 09.07.2006 г. Седьмая амнистия была объявлена 19.06.2009г., в силу вступила 20.06.2009 г. По данной амнистии были освобождены политзаключенные по делу о событиях «1 марта». Восьмая амнистия была объявлена в связи с 20-летием Независимости Армении и вступила в силу 26.05.2011г.