Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի այցն ԱՄՆ հետաձգվել է ամերիկյան կողմի խնդրանքով: Այդ մասին «Ինտերֆաքսին» է հայտնել վարչապետի մամուլի քարտուղար Հարություն Բերբերյանը: Վաշինգտոնում դա բացատրել են ֆինանսական ճգնաժամով:
«Վարչապետը պետք է Վաշինգտոն այցելեր հոկտեմբերի 9-13-ը, սակայն ԱՄՆ-ում պետհաստատությունների ֆինանսավորման դադարեցման հետ կապված իրավիճակի պատճառով նրա այցը հետաձգվել է ամերիկյան կողմի խնդրանքով»,-ասել է Բերբերյանը:
Հայաստանի վարչապետը պետք է մասնակցեր ՀԲ ու ԱՄՀ հիմնադրամների հանդիպումներին, ինչպես նաև տնտեսական համագործակցության հայ-ամերիկյան միջկառավարական հանձնաժողովի նիստին:
Ըստ Բերբերյանի, նախատեսված միջոցառումներում Հայաստանը կներկայացնի հանրապետության կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Վաչե Գաբրիելյանը:

Визит премьер министра Армении Тиграна Саркисяна в США отложен по просьбе американской стороны. Об этом сообщил «Интерфаксу» пресс-секретарь Саркисяна Арутюн Берберян. В Вашингтоне это объяснили финансовым кризисом.
«Премьер-министр Армении должен был посетить Вашингтон 9-13 октября, однако из-за сложившейся в США ситуации в связи с приостановкой финансирования госучреждений, визит отложен по просьбе американской стороны», – рассказал Берберян.
Премьер-министр Армении должен был принять участие во встречах Всемирного банка и Международного валютного фонда, а также в заседании армяно-американской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.
По словам Арутюна Барбаряна, Армению на запланированных мероприятиях представит министр-руководитель аппарата правительства республики Ваче Габриелян.