Սերժ Ավեդիքյանի ու Ելենա Ֆետիսովայի հեղինակած «Փարաջանով» ֆիլմն ևս 75 ֆիլմի հետ ընդգրկվել է «Օսկարի» լոնգ-լիսթում: Ինչպես գրում է ամերիկյան The Hollywood Reporter-ը, այս տարի «Լավագույն oտարալեզու ֆիլմ» անվանակարգում մրցող ֆիլմերի քանակը ռեկորդային է: Նախորդ տարի այս անվանակարգում մրցել է 71 ֆիլմ:
Սեպտեմբերի 13-ին «Օսկարի» ուկրաինական կոմիտեն ֆիլմն ընտրել էր «Օսկարի» «Լավագույն օտարալեզու ֆիլմ» անվանակարգում մասնակցելու համար:Ընտրությունը կատարվել էր «Փարաջանովի», ռեժիսոր Կիրա Մուրատովայի «Հավերժ վերադարձ» ու Ահմետ Սեյթաբլայեվի «Հայթարմա» ֆիլմերի միջև: «Փարաջանովի» օգտին քվեարկել էին կոմիտեի 10 անդամներից 6-ը:
Ֆիլմը մասնակցել է սեպտեմբերի 26-ից՝ հոկտեմբերի 5-ն ընթացող Համբուրգի միջազգային կինոփառատոնի պաշտոնական մրցութային ծրագրին, իսկ մինչ այդ՝ Բաթումի հեղինակային ֆիլմերի միջազգային փառատոնում: Հուլիսին Օդեսայի միջազգային կինոփառատոնում «Փարաջանովը» լավագույն ուկրաինական ֆիլմ էր ճանաչվել:
«Փարաջանով» լիամետրաժ ֆիլմը նկարահանվել է Ուկրաինայի, Ֆրանսիայի, Վրաստանի ու Հայաստանի համատեղ ուժերով։ Այն ռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովի մասին է, որի վարքագիծը չէր համապատասխանում խորհրդային համակարգին։
Իր էքսցենտրիկ բնավորության պատճառով ռեժիսորը հայտնվում է բանտում, որտեղի կյանքին նրան օգնում է դիմակայել սերը գեղեցիկի հանդեպ։ «Փարաջանովի» հայաստանյան պրեմիերան կայացել էր այս տարվա հուլիսին՝ «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի փակման օրը, իսկ Ուկրաինայում այն էկրան բարձրացավ սեպտեմբերի 26-ին: Ֆիլմի բյուջեն կազմել էր 1 մլն 980 հազար եվրո, որի կեսը տրամադրել էր Կինոյի հարցերով Ուկաինայի պետական գործակալությունը:
ԱՄՆ-ում «Օսկարի» ներկայացված ֆիլմերը 24 անվանակարգերում կհայտարարվեն 2014թ. հունվարի 16-ին, իսկ «Օսկարի» 86-րդ մրցանակաբաշխությունը տեղի կունենա 2014թ. մարտի 2-ին Լոս Անջելեսի Dolby Theatre թատրոնում:

8 Октябрь 2013 - 07:38 AMT
Биографическая драма «Параджанов» режиссеров Елены Фетисовой и Сержа Аведикяна попал в лонг-лист «Оскара».
Как пишет comments.ua, «Параджанову» Елены Фетисовой и Сержа Аведикяна придется непросто. Для того, чтобы попасть в пятерку лучших фильмов, им придется соревноваться с 75 фильмами со всех стран мира, в том числе и с работами таких признанных режиссеров как Томас Виттенберг и Вонг Кар Вай.
В этом году, сообщает hollywoodreporter.com установлен рекорд по количеству фильмов, которые попали в лонг-лист на премию «Оскар» Американской академии кинематографических искусств и наук в номинации «Фильм на иностранном языке». «В прошлом году в этой категории был представлен 71 фильм. В этом году впервые за право претендовать на «Оскара» будут бороться картины из Молдовы, Саудовской Аравии и Черногории», – сообщается на сайте.
Шорт-лист из 5 номинантов, которые будут соревноваться за получение «Оскара» будет объявлен 16 января 2014 года. А сама 86-я церемония вручения премии «Оскар» за заслуги в области кинематографа за 2013 год состоится 2 марта 2014 года в Dolby Theatre в Лос-Анджелесе.
Фильм «Параджанов» – дебютный полнометражный фильм сорежиссера Фетисовой (Украина) и Аведикяна (Франция), снятый в копродукции Украины, Франции, Грузии и Армении при поддержке Государственного агентства Украины по вопросам кино, ARTE FRANCE, Грузинского и Армянского Национальных киноцентров. С украинской стороны фильм представляет киностудия «Интерфильм». Бюджет фильма которой составил 1 млн. 980 тыс. евро.
Мировая премьера «Параджанова» состоялась на одном из самых престижных международных кинофестивалей группы А в Карловых Варах (Чехия) в июле 2013 года, где «Параджанов» представлял Украину в основной международной конкурсной программе East of the West . На Одесском международном кинофестивале в этом же году фильм получил приз «Золотой Дюк» за Лучший украинский полнометражный фильм.