8 Հոկտեմբեր 2013 - 10:13 AMT
Հայկական մետաղադրամների պատմությունից. Սասանյանների դրախմաները, Դվինում թողարկված արաբական մետաղադրամներն ու Օմայանների եզակի դինարը
Մետաղադրամի նկարագրությունը
Սասանյանների կառավարման շրջանի մետաղադրամները՝ դրախմաները, մեծ տրամագծով, բարակ արծաթե թիթեղներ են: Սասանյան դրախմայի դիմերեսին գահակալի պատկերն է, իսկ դարձերեսին՝ կրակի պահապան երկու զինվորների պատկերները: Մետաղադրամներին առկա մակագրությունները կատարված են պահլեվերեն:
Սասանյանների արծաթե դրահմերի դիմերեսը
Այսպիսով III դարից Հայաստանում սկսում են շրջանառվել սասանյան դրախմաները: Շրջանառության մեջ շարունակում են մնալ հռոմեական մետաղադրամները, իսկ պարթևական դրամներն աստիճանաբար դուրս են գալիս գործածությունից: Կան վկայություններ, որ եղել են նաև Սասանյանների ոսկե մետաղադրամներ, սակայն Հայաստանի տարածքում դրանք չեն հայտնաբերվել, ինչպես և պղնձե մետաղադրամները: Բայց արծաթյա դրախմաները բավականին տարածված էին և մեծ քանակով հանդիպում են Հայաստանի տարածքում հայտնաբերված դրամների գանձերում:
7-րդ դարում Սասանյանների իշանությունն ընկավ Արաբական խալիֆայության ճնշման տակ՝ նվաճվեց նաև Անդրկովկասը, որտեղ կազմավորվեց Արմինիա նահանգը, որի մեծ մասը պատմական Հայաստանի տարածքն էր: Խալիֆների առաջին տոհմը մետաղադրամներ չի հատել, սակայն արդեն Օմայանների տոհմը սկսել է իր մետաղադրամների թողարկումը:
Առաջին շրջանում, որպեսզի նվաճված տարածքների բնակչությունն ընդունի նրանց մետաղադրամները, Խալիֆայությունը շատ աննշան փոփոխություններ կատարեց մինչ այդ շրջանառվող մետաղադրամների պատկերագրությունում: Այսինքն, դրամահատման հիմքում սասանյան մետաղադրամների տիպն էր, սակայն արաբերեն գրությունների որոշ հավելումներով: Նմանատիպ իրավիճակ էր նաև բյուզանդական մետաղադրամների դեպքում, որոնք ևս շրջանառվում էին Հայաստանի տարածքում: Այս նոր դրամների խմբերը կոչվում էին արաբա-սասանյան և արաբա-բյուզանդական մետաղադրամներ, որոնք դեպի Արաբական խալիֆայության դասական մետաղադրամներն եղել են անցումային օղակ:
Դրամներին մարդկանց և այլ պատկերների ձևավորումը, ինչը հատուկ էր այն ժամանակաշրջանում շրջանառվող մետաղադրամներին, թույլատրելի չէր մահմեդական կրոնով: Այդ պատճառով էլ արդեն 8-րդ դարից Արաբական խալիֆայությունը սկսում է թողարկել նոր արաբական մետաղադրամներ, որոնց երկու կողմում միայն կրոնական բնույթի մակագրություններ էին:
7-րդ դարում՝ նվաճելով Անդրկովկասը, Արաբական խալիֆայությունը կազմավորում է Արմինիա նահանգը, որի մեծ մասը պատմական Հայաստանի տարածքն էր: Արմինիա նահանգի վարչական կենտրոնը սկզբնական շրջանում Դվինն էր, որտեղ կար դրամահատարան: Այն գործում էր դեռևս Սասանյանների օրոք: Հետագայում սկսեց գործել նաև Պարտավի դրամահատարանը:
Արաբական Խալիֆայության ոսկե մետաղադրամները՝ դինարները, դրվագվել են սահմանափակ քանակով և Հայաստանի դրամաշրջանառությունում չեն օգտագործվել, իսկ արծաթե դիրհեմներն ու պղնձե ֆելսերը լայն տարածում են ունեցել ոչ միայն Խալիֆայության, այլև հարևան երկրների տարածքներում: Խալիֆայության մետաղադրամների վրա նշվում էր հատման տարեթիվն և քաղաքի անվանումը, որտեղ թողարկվում էր մետաղադրամը: Արմինիա նահանգում հատված մետաղադրամների վրա նշվում էր կամ նահանգի անունը՝ Արմինիա, կամ դրամահատման վայրը՝ Դվին կամ Պարտավ:
Կենտրոնական բանկի հավաքածուում կա Օմայանների եզակի ոսկե դինար, որը հայտնաբերվել է Հայաստանի տարածքում:
Օմայանների ոսկե դինար
Ինչ վերաբերում է Բյուզանդական կայսրության թողարկումներին, ապա դրանք ոսկե, արծաթե և պղնձե մետաղադրամներ էին: Արծաթե մետաղադրամները քիչ էին տարածված, իսկ ոսկե և պղնձե մետաղադրամները պատմական Հայաստանի տարածքում լայն շրջանառություն ունեին:
Բյուզանդական մետաղադրամներին հատուկ են Հիսուս Քրիստոսի, կայսրերի և կայսերական ընտանիքի անդամների պատկերները, քրիստոնեական խորհրդանշանները խաչերի տեսքով, ինչպես նաև համապատասխան մակագրությունները հունարեն լեզվով:

8 Октябрь 2013 - 10:09 AMT
Из истории армянских монет. Сасанидские драхмы, арабские монеты, чеканенные в Двине, и уникальный Омаядский динар
Монеты периода правления династии Сасанидов – это достаточно большие по диаметру, тонкие серебряные пластины. На лицевой стороне сасанидской драхмы имеется изображение сасанидского правителя, а на оборотной стороне – фигуры двух воинов, хранителей огня. Надписи на монетах на пахлевийском языке.
Аверсы монет серебряных Сасанидских драхм
Таким образом, в 3 веке в обращение в Армении поступают сасанидские драхмы. Помимо этого, продолжают циркулировать римские монеты, а парфянские постепенно выходят из оборота.
Есть сведения, что были и золотые монеты Сасанидов, но на территории Армении их не найдено, как и медных монет. Но серебряные драхмы были очень распространены и в больших количествах встречаются в кладах на территории Армении.
В 7 веке власть Сасанидов пала под натиском Арабского Халифата, который завоевал территорию Закавказья. Первая династия правоверных халифов не чеканила монет, но вот уже династия Омаядов начала выпускать свои монеты. На первом этапе, чтобы население завоеванных территорий принимало их монеты, Халифат очень незначительно изменил типы монет, которые были до того в обращении. То есть, в основе чеканки был тип сасанидской монеты с некоторыми добавлениями надписей на арабском. Аналогичная ситуация была присуща и для византийских монет, которые к тому времени также были в обращении. Эти небольшие группы монет называются арабо-сасанидскими и арабо-византийскими монетами, которые стали переходным звеном к классическим монетам Арабского халифата.
Надо отметить, что различные изображения, присущие находящимся в обращении монетам того периода, не допускались мусульманской религией, поэтому уже с конца 7-го века Арабский халифат чеканит новый тип арабской монеты, где на обеих сторонах имеются только надписи религиозного характера.
Интересно, что в 7-ом веке, после завоевания Закавказья Арабским Халифатом, была образована область “Арминия”, большую часть территории которой составляла историческая территория Армении. Административным центром области Арминия в первоначальный период был город Двин, где функционировал монетный двор, созданный еще при Сасанидах. В дальнейшем начал функционировать и монетный двор в Партаве.
Золотые монеты Халифата – динары чеканились в ограниченном количестве и в денежном обращении в Армении практически не участвовали, а серебряные дирхемы и медные фельсы широко обращались не только на все территории Халифата, но и на территориях соседних стран. На монетах Халифата, указывались дата чеканки и наименование города, где чеканилась монета. На монетах, чеканенных в области Арминия, указывалось или название всей области Арминия, или отдельных городов, где были монетные дворы – Двина или Партава.
В коллекции Центробанка есть уникальный золотой Омаядский динар, найденный на территории Армении.
Золотой Омаядский динар
Что же касается выпусков Византийской Империи, то это были золотые, серебряные и медные монеты. Серебряные монеты были мало распространены, а вот золотые и медные широко обращались на территории исторической Армении.
Для византийских монет присущи изображения Иисуса Христа, императоров и членов императорской семьи, христианской символики в виде крестов, а также соответствующие надписи на греческом языке.