1915-1923 թվականների Օսմանյան Թուրքիայի օբյեկտիվ պատմությունը կարելի է գրել: Սակայն էականը սպանված եւ տեղահանված հայերի թվաքանակը չէ, այլ այն, որ ոչնչացվել էր Արեւմտյան Հայաստանի բնակչության կեսը: Ոնչացվել է ազգի գենոֆոնդը: Այդ մասին այսօր Երեւանում հայտարարել է «Ժողովրդավարության կովկասյան ինստիտուտի» զարգացման ֆոնդի հարավկովկասյան մասնաճյուղի հետ հանդիպման ժամանակ ՄՊՀ Ասիայի եւ Աֆրիկայի երկրների ինստիտուտի տնօրեն, պրոֆեսոր Միխաիլ Մեյերը: Նրա խոսքերով, Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ «ցեղասպանություն» տերմինը չկար, սակայն դա ոչինչ չի փոխել: «Թուրքիան պետք է վերանայի իր վերաբերմունքը Հայոց ցեղասպանության նկատմամբ: Այդ գործընթացի ձգձգումը բացասական հետեւանքներ կունենա երկրի համար»,- ասել է հայտնի ռուս թուրքագետը` PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին պատասխանելով: Նրա խոսքերով, Թուրքիային ավելի շատ վախեցնում է ոչ թե Հայաստանի տարածքային հավակնությունները, որքան բարոյական եւ նյութական վնասի փոխհատուցումը: «Ոչ մի տնտեսություն չի դիմանա այդպիսի փոխհատուցման»,- նշել է Մեյերը: Ինչ վերաբերում է Գերմանիայի հետ զուգահեռներին, որը փոխհատուցում է վճարել Հոլոքոստի զոհերի իրավահաջորդներին, Միխայիլ Մեյերը նշեց, որ «համակենտրոնացման ճամբարների ոչ բոլոր պատանդներն են դա ստացել»:
Միեւնույն ժամանակ, պրոֆեսորը նշեց, որ Թուրքիայի ուղին դեպի Եվրամիություն այնքան էլ արագ չի ընթանում: «Ես կարծում եմ, եր ԵՄ-ը ամենայն հավանականությամբ Թուրքիայի առջեւ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման պայման կդնի: ԵՄ ներկայացուցիչներին պետք է տանել Ցեղասպանության թանգարան, որպեսզի նրանք տեսնեն, ինչ է իրականում կատարվել 1915 թվականին»,- նշեց նա:

30 Март 2006 - 14:20 AMT
Объективную историю событий 1915-1923 годов в Османской Турции написать можно. Но суть не в количестве убитых и депортированных армян, а в том, что уничтожена половина населения Западной Армении. Уничтожен генофонд нации. Об этом сегодня на встрече в Южнокавказском филиале Фонда развития «Кавказский институт демократии» в Ереване заявил директор института стран Азии и Африки при МГУ профессор Михаил Мейер. По его словам, во время Первой мировой войны термина «геноцид» не было, но от этого ничего не изменилось. «Турции надо пересмотреть свое отношение к Геноциду армян. Затягивание этого процесса приведет к негативным последствиям для самой страны», – сказал известный российский тюрколог, отвечая на вопрос PanARMENIAN.Net. По его словам, Турцию страшит не сколько территориальные претензии со стороны Армении, сколько возмещение материального и морального ущерба. «Никакая экономика не выдержит такой компенсации», – отметил Мейер. Что касается параллелей с Германией, выплатившей компенсацию жертвам Холокоста, Михаил Мейер отметил, что «ее получили далеко не все узники концлагерей».
Вместе с тем профессор отметил, что процесс либерализации Турции по пути к членству в Евросоюз идет не так быстро. «Я думаю, что ЕС все же поставит одним из условий принятия страны признание факта Геноцида армян. Представителей ЕС надо водить в музей Геноцида, чтобы они увидели, что случилось на самом деле в 1915 году», – отметил он.