11-րդ դարի վերջում Միջերկրական ծովի հյուսիս-արևելյան ափին կազմավորվեց Կիլիկիայի Հայկական անկախ թագավորությունը, սկզբում դա իշխանապետություն էր (1080-1198 թթ.), որը հետո վերածվեց թագավորության (1198-1375 թթ.): Կիլիկյան իշխանապետության հիմնադիրն էր իշխան Ռուբեն Առաջինը (1080-1095 թթ.): Կիլիկիայի Լևոն Երկրորդ իշխանը (1187-1198 թթ.) թագադրվեց և որպես Կիլիկիայի Հայկական թագավորության առաջին արքա (1198-1219 թթ.) սկիզբ դրեց Ռուբինյանների կիլիկյան արքայատոհմին և դարձավ Լևոն Առաջին: Հզորանալով՝ Կիլիկիայի Հայկական թագավորությունը մահմեդական Արևելքի և քրիստոնեական Արևմուտքի միջև կամուրջի վերածվեց:
Կիլիկիայի Հայկական թագավորության մետաղադրամների առաջին դրվագումները հետաքրքիր են ու բազմազան: Հայտնի են առանձին իշխանների հատած պղնձե դրամները, մասնավորապես իշխաններ Ռուբենի, Թորոսի, Լևոնի օրոք:
Իշխանապետության շրջանի մետաղադրամների վրա բացակայում է տիրակալի պատկերը, բոլոր մետաղադրամների վրա կան քրիստոնեական խորհրդանշաններ տարբեր մեկնաբանությամբ: Մասնագետները նշում են, որ մետաղադրամներին հանդիպում են նաև հայկական լատինական խաչի պատկերներ: Դարձերեսին հանդիպում են տարբեր խորհրդանշական պատկերներ, այդ թվում ամրոցների պատկերներ, ռազմական խորհրդանիշներ:
Կիլիկիայի թագավորության շրջանում դրվագվում էին մեծ քանակությամբ պղնձե ու արծաթե մետաղադրամներ: Եղել են նաև բիլոնե դրամների թողարկումներ (արծաթի համեմատաբար ցածր պարունակությամբ):
Արծաթե մետաղադրամների թողարկումները շատ տարածված էին: Սկզբնական շրջանում դրանք դրվագվում էին բարձր հարգի արծաթից և տարբեր արժեք ունեին՝ երկդրամ, դրամ, կես դրամ: Լևոն Երկրորդի (1271-1289 թթ.) գահակալության ավարտից հետո տնտեսական ու քաղաքական պատճառների հետևանքով սկսեցին թողարկվել ցածր հարգի արծաթե դրամներ, որոնք կոչվում էին թագվորիներ:
Կիլիկիայի Հայկական թագավորության մետաղադրամների հետ միաժամանակ շրջանառության մեջ էին նաև հարևան երկրների դրամները՝ սելջուկներինը, մամլուքներինը և այլն:
Որպես կանոն մետաղադրամների դիմերեսին պատկերված էր արքան: Ընդ որում պատկերները տարբեր էին՝ արքան ամբողջ հասակով էր, գահին նստած, ձիուն հեծած, միայն դիմապատկերը: Ընդ որում արքայի ձեռքին իշխանության խորհրդանիշներ էին՝ գայիսոն, շուշան կամ սուր և այլն: Դարձերեսին, որպես կանոն, պատկերված են առյուծ և խաչ:
Արքա Լևոն Առաջինի արծաթե մետաղադրամի դիմերեսն ու դարձերեսը
Հետաքրքիր առանձին խումբ են կազմում արքա Հեթում Առաջինի այսպես կոչված արծաթե «երկլեզու մետաղադրամները»: Այդպիսի մետաղադրամներ չեն հանդիպել մյուս կիլիկյան տիրակալների օրոք:
Մետաղադրամների դիմերեսին պատկերված է ձիավոր արքան, իսկ շրջանաձև հայերեն գրությունը նշում է նրա անունը: Դարձերեսին կա միայն արաբերեն գրություն՝ սելջուկ Քեյղուբադ և Քեյխոսրով սուլթանների անունները, նշված են նաև հատման տարեթիվն ու դրվագման վայրը: Կիլիկյան մետաղադրամների բոլոր թողարկումներից «երկլեզու» մետաղադրամները միակ թվագրված մետաղադրամներն են, որոնցով կարելի է հստակ թվագրել մետաղադրամի թողարկման տարին: Այդ մետաղադրամները թողարկվել են կարճ ժամանակահատվածում՝ XIII դարի 30-ականների վերջում և 40-ականների սկզբին:
Շատ հետաքրքիր են Հեթում Առաջինի օրոք տարածված սովորական (Հեթում-Զաբել) արծաթե մետաղադրամները: Մետաղադրամի վրա ամբողջ հասակով պատկերված են Հեթում արքան ու նրա գահակից Զաբել թագուհին, որն առաջին կիլիկյան արքա Լևոն Առաջինի դուստրն էր: Սա միակ կիլիկյան մետաղադրամն է, որի վրա թագուհի է պատկերված, ընդ որում այդ մետաղադրամը բավականին տևական ժամանակ հատվել է նաև Զաբել թագուհու մահից հետո:
Արքա Հեթում Առաջինի արծաթե մետաղադրամի դիմերեսը
Պղնձե մետաղադրամները տարբեր չափերի էին ու տարբեր արժեք ունեին: Ամենախոշոր պղնձե մետաղադրամը կոչվում էր դանգ (հունական օբոլից), այն թողարկվել է միայն Լևոն Առաջինի ու Հեթումի Առաջինի ժամանակ: Իսկ Լևոն Երկրորդի և նրան հաջորդած արքաների օրոք հատվում էին միջին չափի պղնձե մետաղադրամներ՝ քարտեզներ (լատիներեն քարտեզ՝ դրվագել բառից): Կիլիկյան վերջին արքայատոհմի՝ Լուսինյանների կառավարման ժամանակ ստիպված էին դրվագել ամենափոքր պղնձե դրամները, որոնք կոչվում էին փող (բյուզանդական ֆոլիսից):
Արքաներ Լևոն Առաջինի ու Հեթում Առաջինի պղնձե դանգերի դարձերեսները
Բարձր հարգի արծաթե դրամները, որոնք դրամահատվել են Լևոն Առաջինի, Հեթում Առաջինի ու Լևոն Երկրորդի օրոք, կոչվում էին դրամ՝ հունական դրահմից: Հաջորդ արքաների օրոք հատվում էին արծաթե ցածր պարունակությամբ դրամներ, որոնք կոչվում էին թագվորին՝ իտալական մետաղադրամի անվանումից:
Հայտնի են բիլոնային մետաղադրամների առանձին թողարկումներ լատինատառ գրություններով: Մասնավորապես, հայտնի է Լևոն Առաջինի բիլոնե մետաղադրամը, որը հատվել է Կիպրոսի նվաճման պատվին:
Հետաքրքիր են նաև որոշ արքաների արծաթե դրամները, որ թողարկվել են օծման ժամանակ: Հարկ է նշել, որ Լևոն Առաջինը սկսեց հատել օծման մետաղադրամներ. մեզ են հասել նաև Օշին արքայի հատած արծաթե օծման մետաղադրամները:
Որոշ տեղեկություններ կան նաև դահեկանների՝ առանձին արքաների, այդ թվում Լևոն Առաջինի, Հեթում Առաջինի, Լևոն Երկրորդի ու Կոստանդին Առաջինի օրոք, հատված ոսկե մետաղադրամների մասին: Հավանաբար դրանք թողարկվել են սահմանափակ քանակությամբ և հուշանվերների դեր են կատարել: Այդ դրամները շատ հազվագյուտ են, մեզ հասած ոսկե մետաղադրամների ընդհանուր քանակը չի գերազանցում երկու տասնյակը: Այստեղ շատ են հարցականները, որոնք պարզաբանելու համար հարկավոր է մանրակրկիտ կերպով ուսումնասիրել այդ ոսկե մետաղադրամները:
Կիլիկյան Հայկական թագավորության բնորոշ առանձնահատկությունն այն է, որ մետաղադրամների եզրագծային գրությունները, եզակի բացառությամբ, հայերեն են, ինչպես նաև այն, որ որպես կանոն, բոլոր մետաղադրամների վրա կա քրիստոնեական հավատի խորհրդանիշը՝ խաչը:
Կիլիկյան Հայկական թագավորության մետաղադրամների մեծ մասի վրա նշված է այն քաղաքի անվանումը, որտեղ հատվել է դրամը: Հիմնական դրամահատարանը մայրաքաղաքային արքունական փողերանոցն էր մայրաքաղաք Սիսում: Մետաղադրամների մի փորք մասի վրա կան նաև Այասի և Տարսոնի դրամահատարանների անվանումները: Պետք է նշել, որ պատկերագրությունը շատ նմանություններ ունի եվրոպական մետաղադրամների հետ: Առաջին հայացքից, կիլիկյան մետաղադրամների որոշ տեսակներ հեշտ է շփոթել Վենետիկի արծաթե մատապանների հետ: Վերջին կիլիկյան արքաների մետաղադրամները ձևավորմամբ նման են Կիպրոսի մետաղադրամներին, քանի որ կառավարիչները սերտ բարեկամական կապեր ունեին Կիպրոսի տիրակալների հետ:
14-րդ դարի վերջին քառորդից, երբ Կիլիկյան թագավորությունը նվաճեցին եգիպտացի մամլուքները, հայկական դրամների հատումը երկարատև ժամանակով ընդհատվեց:

16 Октябрь 2013 - 11:25 AMT
В конце 11-го века на северо-восточном побережье Средиземного моря образовалось независимое Киликийское армянское государство, которое в начальный период было княжеством (1080-1198гг.), а впоследствии преобразовалось в царство (1198-1375 гг.). Основателем армянского Киликийского княжества был князь Рубен I-ый (1080-1095 гг.). Киликийский князь Левон II-ой (1187-1198 гг.) был коронован и, как первый царь (1198-1219 гг.) Киликийского армянского царства, положил начало Киликийской царской династии Рубинидов и стал царем Левоном I-ым. Укрепляясь, Киликийское армянское царство стало мостом между мусульманским Востоком и христианским Западом.
Монетные выпуски Киликийского армянского государства очень разнообразны и интересны. Известны медные монеты отдельных князей, дошедшие до нас в единичных экземплярах, в частности, монеты князей Рубена, Тороса, Левона.
На изображениях монет княжеского периода отсутствует образ правителя, на всех монетах есть изображение символа христианства в разных интерпретациях. Специалисты отмечают, что на монетах встречаются изображения и армянского, и латинского креста. На оборотной стороне встречаются различные символические изображения, в том числе крепостей, военной символики.
В царский период Киликийского государства в большом количестве чеканились медные и серебряные монеты. Были и отдельные выпуски билоновых (низкопробное серебро) монет. Есть сведения об отдельных единичных выпусках золотых монет.
Серебряные выпуски были очень распространены. В начальный период они чеканились из высокопробного серебра и были разных достоинств: двойной драм, драм, пол драма. После правления царя Левона 2-го (1271-1289гг.), вследствие экономических и политических причин, начали выпускаться низкопробные серебряные монеты, которые назывались такворинами.
Как правило, на лицевой стороне монет имеется изображение царя. При этом изображения различные – царь изображен в полный рост, царь сидит на троне, царь изображен на лошади, изображение головы царя. При этом у царя в руках символы власти – скипетр, лилия или меч и т.д. На оборотной стороне, как правило, изображения льва в различных позах и креста.
Аверс и реверс серебряного драма царя Левона I-го
Интересную отдельную группу представляют так называемые серебряные “двуязычные монеты” царя Хетума I-го. Такой тип монеты больше не встречается ни у одного киликийского царя.
На лицевой стороне этих монет царь изображен верхом на коне, а в круговой надписи на армянском указано имя царя. На оборотной стороне имеется только надпись на арабском с указанием имени сельджукских султанов Кай-Кобада или Кай-Хасроя, а также даты и места чеканки монеты. Из всех выпусков киликийских монет, “двуязычные” монеты являются единственными датированными монетами, по которым мы можем точно датировать год выпуска монеты. Выпускались эти монеты в короткий период – в конце 30-ых и в начале 40-ых годов 13 века.
Очень интересен обычный (Хетум-Забел) распространенный тип серебряной монеты царя Хетума I-го. На монете в полный рост изображены царь Хетум и царица Забел – дочь первого киликийского армянского царя Левона I-го. Это единственный тип среди Киликийских монет, на которой имеется изображение царицы, причем этот тип монеты продолжал еще долго чеканиться после смерти царицы Забел.
Аверс серебряного драма царя Хетума I-го
Медные монеты выпускались разных размеров и были разных достоинств. Самая крупная медная монета называлась данг (от греческого обола), она выпускалась только Левоном 1-ым и Хетумом I-ым. А вот при Левоне II-ом и при последующих царях стали чеканить медные монеты средней величины – картезы (от лат. каратезе – чеканить). На период правления последней киликийской династии Лусинианов приходится чеканка самых маленьких медных монет, которые назывались пог (от византийского фолиса).
Реверсы медных дангов царей Левона I-го и Хетума I-го
Высокопробные серебряные монеты, чеканенные при Левоне I-ом, Хетуме I-ом и Левоне II-ом назывались драм (от греческой драхмы). При последующих царях чеканились низкопробные серебряные монеты, называемые тагворин (от названия итальянской монеты).
Известны отдельные выпуски билоновых монет с латинскими письменами. В частности, известна билоновая монета царя Левона I-ого, отчеканенная после завоевания им Кипра.
Из интересных выпусков известны серебряные коронационные монеты некоторых царей. До нас дошли коронационные серебряные драмы, отчеканенные царями Левон I-ым, Ошином и др.
Есть некоторые сведения о дахеканах – золотых выпусках отдельных царей, в том числе Левона I-го, Хетума I-го, и Константина I-го, которые, по всей видимости, чеканились в ограниченном количестве и играли роль подарочных монет. Эти монеты являются раритетами, и известное на сегодня общее количество дошедших до нас золотых монет не превышает двух десятков экземпляров. Однако по этим выпускам имеется много неясных вопросов. Для их прояснения необходимо дальнейшее детальное изучение этих золотых выпусков.
Характерной особенностью монет Киликийского армянского царства является то, что легенды (надписи) на полях монет, за редким исключением, выполнены на армянском языке, а также то, что на всех монетах, как правило, имеется изображение символа христианской веры – креста.
На большинстве монет Киликийского армянского государства, указано название города, где была осуществлена чеканка. Основным монетным двором был столичный монетный двор в городе Сисе. На небольшой части монет имеются указания также монетных дворов городов Айаса и Тарсона. Надо отметить, что иконография монет, чеканенных киликийскими царями, имеет большую схожесть с европейскими. На первый взгляд, некоторые типы серебряных киликийских монет легко спутать с венецианскими серебряными матапанами. Монеты последних киликийских царей по оформлению имеют некоторую схожесть с кипрскими, поскольку сами правители были в родственных связях с кипрскими правителями.
С последней четверти 14-го века, с завоеванием Киликийского армянского государства египетскими мамлюками, на долгое время прекратилась чеканка армянских монет.