Եվրամիությունը պետք է ուսումնասիրի և վերանայի Երևանի հետ պլանավորած բոլոր ծրագրերը, գտնում է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Տրայան Խրիստեան:
«Մասնավորապես, դա վերաբերում է ազատ առևտրի խորը ու համապարփակ գոտու ստեղծմանը»,-ասել է Խրիստեան «Արևելյան գործընկերության եվրաինտեգրման վարկանիշ-2012» հետազոտության երրորդ փուլի արդյունքների ներկայացման ժամանակ:
Նա ասել է, որ այսօր ԵՄ-ն փորձում է ուղիներ գտնել շարունակելու համար հաջող համագործակցությունը Հայաստանի հետ և հարաբերությունների զարգացման համար Երևանի հետ գործընկերային հիմքեր ստեղծելու համար: Նա հավելել է, որ Եվրամիությունը կշարունակի աջակցել ՀՀ քաղաքացիական հանրությանը:
«Հաշվի առնելով Մաքսային միությանն անդամակցելու Հայաստանի որոշումը՝ քաղաքացիական հանրության հետ մեր հարաբերություններն ավելի են կարևորվում»,-հավելել է նա, հայտնում է «Նովոստի-Արմենիան»:
Իր հերթին, ինչպես հայտնում է ԱՌԿԱ-ն, Հայաստան-ԵՄ համագործակցության կոմիտեի նիստից առաջ տեղի ունեցած ճեպազրույցում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Ավանեսյանը հայտարարել է, որ Հայաստանն ու ԵՄ-ն մտադիր են համատեղ փաստաթուղթ ստորագրել նոյեմբերին Վիլնյուսում:
«Այս պահին քննարկվում է համագործակցության արդյունավետ օրակարգը: Մենք հուսով ենք, որ մինչ Վիլնյուսի գագաթաժողովը մենք կունենանք փաստաթուղթ, որով կսահմանվեն Եվրամիության հետ Հայատանի համագործակցության հետագա շրջանակները»,-ասել է նա: Նախարարը հայտնել է, որ կոմիտեի նիստում քննարկվելու են երկկողմ հարաբերությունների հեռանկարները Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության լույսի ներքո:
Ավանեսյանը նշել է, որ Հայաստանի ու ԵՄ հարաբերությունները նախկինի պես բարձր մակարդակի վրա են:
«Նիստի շրջանակում կքննարկվի հարցերի լայն շրջանակ, կապված երկկողմ հարաբերությունների խորացման ու ընդլայնման հետ: Մասնավորապես, կքննարկվեն առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները, կքննարկվեն մի շարք քաղաքական հարցեր»,-ասել է նա:
Վիլնյուսում նախատեսվում էր ԵՄ և Հայաստանի միջև Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրում, սակայն սեպտեմբերի 3-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ավարտին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց Մաքսային միությանը միանալու և հետագայում Եվրասիական միության ձևավորմանը մասնակցելու Հայաստանի մտադրության մասին: Հայաստանի այս որոշումը քննադատության ենթարկվեց եվրոպական կառույցների ու փորձագիտական շրջանակների կողմից, որոնք հայտարարեցին, որ Հայաստանը գործնականում խզեց բանակցությունները Եվրոպայի հետ, ինչն անհնար է դարձնում ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը այս տարվա նոյեմբերին Վիլնյուսում՝ ԵՄ և Արևելյան գործընկերության ղեկավարների գագաթաժողովում: Այնուհետև Եվրահանձնաժողովը հանդես եկավ հայտարարությամբ, համաձայն որի Ասոցացման մասին համաձայնագիրը և Խորը ու համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագիրը (DCFTA) կարող են համատեղելի լինել ԱՊՀ անդամ երկրների հետ տնտեսական համագործակցության հետ:

Евросоюзу необходимо изучить и пересмотреть все запланированные ранее программы с Ереваном, считает глава делегации ЕС в Армении Траян Христеа.
«В частности, это касается программ, связанных с созданием глубокой и всеобъемлющей зоны свободной торговли», – сказал Христеа во вторник на представлении итогов третьего этапа исследования «Индекс евроинтеграции стран Восточного партнерства – 2012».
При этом он подчеркнул, что сегодня ЕС пытается найти пути для продолжения успешного сотрудничества и создания основ для развития партнерских отношений с Ереваном. Глава делегации ЕС добавил также, что Евросоюз продолжит оказывать содействие гражданскому обществу Армении.
«Учитывая решение Армении о вступлении в Таможенный союз, отношения с гражданским обществом стали для нас намного важнее», – добавил он, сообщает «Новости-Армения».
В свою очередь, как передает АРКА, в ходе брифинга перед заседанием комитета по сотрудничеству Армения – ЕС министр экономики Армении Ваграм Аванесян заявил, что Армения и ЕС намерены подписать совместный документ в ходе запланированного в ноябре в Вильнюсе саммита «Восточного партнерства».
«На данный момент обсуждается разработка эффективной повестки сотрудничества. Мы надеемся, что до Вильнюсского саммита у нас будет готов документ, который обозначит дальнейшие рамки сотрудничества Армении с Евросоюзом», – сказал он.
Министр также сообщил, что в ходе заседания комитета будут обсуждены перспективы развития двухсторонних отношений в свете вступления Армении в Таможенный союз.
При этом Аванесян подчеркнул, что отношения между Арменией и ЕС по-прежнему остаются на высоком уровне.
«В рамках заседания будет обсужден широкий круг вопросов, связанных с углублением и расширением двухстороннего сотрудничества. В частности, будут рассмотрены перспективы развития торгово-экономических отношений, обсужден ряд политических вопросов», – отметил он.