22 Հոկտեմբեր 2013 - 14:27 AMT
Ռուսաստանի կայսրերի թղթադրամները շատ բազմազան էին՝ դրանք և պետական թղթադրամներ էին, պետական բանկատոմսեր, գանձապետական տոմսեր, գանձապետական թղթե դրամանիշեր, գանձապետական կարճաժամկետ պարտատոմսեր և այլն: Թղթադրամների վաղ շրջանի թողարկումներում կան համապատասխան մակագրություններ: Ավելի ուշ շրջանի թողարկումներում հայտնվում են բազմապիսի պատկերներ, այդ թվում Ռուսական կայսրության կայսրերի ու կայսրուհիների դիմանկարները, փոխաբերական իմաստ ունեցող պատկերներ, զարդանախշեր:
1910 թվականի 100 ռուբլի անվանական արժեքով թղթադրամ
Թղթադրամների թողարկումների հետ մեկտեղ լայն շրջանառության մեջ էին նաև մետաղադրամները: Շրջանառվում էին ոսկե, արծաթե, պղնձե մետաղադրամներ, ավելի ուշ շրջանում նաև բիլոնային (արծաթի ցածր պարունակությամբ) մետաղադրամներ:Որպես կանոն մետաղադրամների վրա պատկերված են Ռուսական կայսրության զինանշանը, տիրակալի անվանագիրը, իսկ խոշոր անվանական արժեք ունեցող թղթադրամների վրա առկա էին նաև թագավորների դիմանկարները:
1828-1845 թվականներին առաջին անգամ համաշխարհային պրակտիկայում Ռուսաստանում թողարկվել են պլատինե մետաղադրամներ 3, 6 և 12 ռուբլի անվանական արժեքով: Դրամական բարեփոխումների արդյունքում ոսկու մոնոմետաղայնության վրա հիմնված դրամային և մետաղադրամային համակարգերը օպտիմալացվեցին և իրենց ժամանակի համար համարվում էին ամենաառաջադեմներից մեկն աշխարհում: Արծաթե թողարկումներից հետաքրքիր են 1 ռուբլի և 1,5 ռուբլի անվանական արժեքով հուշադրամները, ինչպես նաև հոբելյանական մետաղադրամները, որոնց թողարկումները կապված են ռուսական պատմության կարևորագույն իրադարձությունների հետ:
Պղնձե մետաղադրամներն ունեին 1/4, 1/2, 1, 2, 3 և 5 կոպեկ անվանական արժեք, բիլոնայինները՝ 5, 10, 15 և 20 կոպեկ, արծաթե մետաղադրամները՝ 25, 50 կոպեկ և 1, 1,5 ռուբլի, ոսիկները՝ 3 ռուբլի, 5 ռուբլի, 7 ռուբլի 50 կոպեկ, 10 ռուբլի և 15 ռուբլի անվանական արժեք:
Ռուսական կայսրության պղնձե մետաղադրամների դարձերեսը
Ռուսական կայսրության բիլոնային մետաղադրամների դարձերեսը
Նիկոլայ Երկրորդի արծաթե մետաղադրամի դիմերեսը
Հետաքրքիր են Ռուսական կայսրության դոնատիվ (նվիրատվական) թողարկումները: Դրանք անսովոր ոսկե թողարկումներ են 25 ռուբլի, 37 ռուբլի 50 կոպեկ անվանական արժեքով, որոնք թողարկվել են սահմանափակ քանակով:
1917 թվականի փետրվարյան հեղափոխությունից հետո Ռուսաստանում շրջանառության մեջ մտան Ռուսաստանի Ժամանակավոր կառավարության թողարկումները: Մետաղադրամներ այդ շրջանում չեն թողարկվել: Շրջանառության մեջ էին միայն թղթե դրամանիշերը, որոնք ժողովուրդն անվանում էր «դումկաներ» և «կերենկաներ»:

22 Октябрь 2013 - 14:23 AMT
Из истории армянских монет: В XIX в. в Армении впервые начинают циркулировать бумажные денежные знаки
Характеристика бумажных выпусков
Бумажные выпуски Российской Империи были очень разнообразны: это и государственные ассигнации, государственные кредитные билеты, билеты государственного казначейства, казначейские разменные знаки, краткосрочные обязательства государственного казначейства и т.д. На ранних выпусках бумажных денежных знаков имеются только соответствующие надписи. На более поздних выпусках появляются могокрасочные изображения, в том числе портреты Российских императоров и императриц, аллегорические изображения и узоры.
Банкнота номинальной стоимостью в 100 рублей образца 1910 года
Наряду с бумажными выпусками, широко обращалась и звонкая монета. В обращение были золотые, серебряные, медные. В более поздний период и биллоновые (низкопробное серебро) монеты. Как правило, на монетах представлены герб Российской Империи, вензели правителей, а на крупных номиналах также и портреты царствующих особ. Как интересный факт, можно отметить, что в России с 1828 по 1845 годы впервые в мировой практике для обращения были выпущены платиновые монеты номиналами 3, 6 и 12 рублей.
В результате денежных реформ, денежная и монетная системы, основанные на золотом монометализме, были оптимизированы и для своего времени считались в мире одними из самых передовых. Из серебряных выпусков очень интересны рублевые и полторарублевые памятные и юбилейные монеты, выпуски которых связаны с важнейшими событиями Российской истории.
Медные монеты были номиналами 1/4, 1/2, 1, 2, 3 и 5 копеек, билоновые –5, 10, 15 и 20 копеек, серебряные от 25, 50 копеек и 1, 1,5 рубля, золотые – 3 руб, 5руб, 7руб 50 коп, 10 руб и 15 рублей.
Реверсы медных монет Российской Империи
Реверсы билоновых монет Российской Империи
Аверс серебряной монеты Николая II
Интересны донативные (подарочные) выпуски Российской Империи. Это необычные золотые выпуски номиналами 25 руб и 37 руб 50 коп, выпущенные очень маленькими тиражами.
В России после февральской революции 1917 г. в обращение поступили выпуски Временного Правительства России. Монеты в этот период не выпускались. В обращение были только бумажные дензнаки, прозванные в народе думками и керенками.