4 Ապրիլ 2006 - 10:19 AMT
Այսօր Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտում տեղի կունենա հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության համար մեղադրվող ադրբեջանցի զինծառայող Ռամիլ Սաֆարովի գործով դատավարության վերջին նիստը: Սաֆարովների ընտանիքի շահերը ներկայացնող փաստաբան Ադիլ Իսմայլովը հայտարարել է, որ այսօր կամփոփվեն դատավարության արդյունքները: «Ռամիլը պետք է դատարանին դիմի վերջին խոսքով: Մենք դա քննարկել ենք նրա հետ: Նա իրեն նորմալ է զգում եւ դեռեւս ոչ մի բողոք չունի»: Ինչպես ասել է Ա.Իսմայլովը, այսօրվա նիստում կլսվեն կողմերի եզրափակիչ ելույթները: Սկզբում ելույթ կունենա պետական մեղադրողը, այնուհետեւ փաստաբանները, իսկ վերջում մեղադրյալին կտրվի վերջին խոսքը: Մինչդեռ, հաղորդում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները, Ռ.Սաֆարովի հունգար փաստաբանները լրջորեն են նախապատրաստվել դատական ելույթին: Փաստաբաններն իրենց ելույթը կկազմակերպեն այն բանի շուրջ, որ Գ.Մարգարյանի սպանության ժամանակ Ռ.Սաֆարովը «անմեղսագիտակ վիճակում է եղել»: Նրանք կխնդրեն դատարանին որակել Ռ.Սաֆարովի գործողությունները Հունգարիայի Քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով (անմեղսունակ վիճակում կատարված հանցագործություն):
Ինչպես արդեն հաղորդել է PanARMENIAN.Net գործակալությունը, Բուդապեշտ են մեկնել ՀՀ պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Հայկ Դեմոյանը եւ փաստաբան Նազելի Վարդանյանը, որը ներկայացնում է Գուրգեն Մարգարյանի ընտանիքի շահերը: Նրանք կմասնակցեն ապրիլի 4-ի դատական նիստին:
Հիշեցնենք, որ 2004 թվականի փետրվարի 19-ին Հայաստանի Զինված ուժերի լեյտենանտ Գուրգեն Մարգարյանը, որը Բուդապեշտում էր գտնվում «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում անցկացվող անգլերենի դասընթացներին մասնակցելու նպատակով, գազանաբար կացնահարվել էր ադրբեջանցի սպա, նույն դասընթացների մասնակցի կողմից: Սաֆարովին մեղադրանք է ներկայացվել Հունգարիայի ՔՕ 116.2 հոդվածով (առանձնակի դաժանությամբ կատարված սպանություն եւ մեկ այլ անձի հանդեպ կատարված մահափորձ), որով նախատեսվում է 10-15 տարվա ազատազրկումից մինչեւ ցմահ բանտարկություն: Ռ.Սաֆարովի դատավճիռը կհրապարակվի ապրիլի 13-ին:

4 Апрель 2006 - 10:19 AMT
Сегодня в столице Венгрии – Будапеште состоится последнее заседание суда по делу азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова, обвиняемого в убийстве армянского офицера Гургена Маргаряна. Представляющий интересы семьи Сафарова адвокат Адил Исмайлов заявил, что сегодня будут подводиться итоги процесса: «Рамиль должен обратиться к суду с последним словом. Мы с ним это обсуждали. Он себя чувствует нормально и пока ни на что не жалуется». Как сказал А.Исмайлов, сегодня на процессе ожидаются заключительные выступления сторон. Сначала выступит государственный обвинитель, затем адвокаты, а в конце подсудимому будет предоставлено последнее слово. Между тем, сообщают азербайджанские СМИ, венгерские адвокаты Рамиля Сафарова серьезно подготовились к судебному выступлению. Адвокаты построят свои выступления вокруг того, что во время убийства Гургена Маркаряна Рамиль Сафаров был “в невменяемом состоянии”. Они попросят суд квалифицировать деяние Р. Сафарова по соответствующей статье Уголовного кодекса Венгрии (совершение преступления в невменяемом состоянии).
Как уже сообщало агентство PanARMENIAN.Net, в Будапешт уже отбыли представитель министерства обороны РА Гайк Демоян и адвокат Назели Варданян, представляющая интересы семьи Гургена Маргаряна, которые примут участие в судебном заседании. Напомним, что 19-го февраля 2004 года лейтенант Вооруженных сил Армении Гурген Маргарян, командированный в Будапешт на курсы английского языка в рамках программы “Партнерство во имя мира”, был зверски зарублен топором азербайджанским офицером, принимавшим участие в тех же курсах. Сафарову предъявлено обвинение по ст. 116.2 УК Венгрии (убийство, совершенное с особой жестокостью и покушение на жизнь более одного человека), предполагающий от 10-15 лет лишения свободы до пожизненного заключения. Приговор Рамилю Сафарову будет вынесен 13 апреля.