Հայ ոսկերիչների համաշխարհային ասոցիացիան (Armenian Jewellers Foundation – AJF) Սանկտ Պետերբուրգի Ռուսական ազգագրական թանգարանի հետ համատեղ 2014 թվականին լույս կընծայի 20-րդ դարասկզբի հայ ոսկերիչների աշխատանքների կատալոգը: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում հայտնեց AJF հիմնադրամի ղեկավար, Կանադայի ոսկերիչների ասոցիացիայի նախագահ, NISHI PEARLS ընկերության հիմնադիր և տնօրեն Պիեռ Աքելյանը, կատալոգը նվիրված կլինի Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին:
Թանգարանում պահվող և մինչ օրս հանրության համար անհայտ մնացող զարդերի պատմությունը սերտորեն կապված է հայ ժողովրդի բռնագաղթի հետ Օսմանյան կայսրության տարիներին: Թանգարանի ներկայացուցիչը, որը ռուսաստանաբնակ հրեա էր, 1916 թ., երբ ցեղասպանությունը դեռ շարունակվում էր, եղել է Արևմտյան Հայաստանի շրջաններում՝ Վանում, Վասպուրականում, որտեղ ռուսական զորքեր էին տեղակայված, և մեծ քանակությամբ հայերին պատկանող ոսկերչական իրեր ու զարդեր է ձեռք բերել:
Զարդերը բերվել են թանգարան, իսկ 1917 թ. հեղափոխությունից հետո հայտնվել են Ռուսական ազգագրական թանգարանի նկուղներում ու մոռացություն են մատնվել: Նախորդ տարի Հայաստանի կառավարությունը տեղեկություն ստանալով այդ արժեքների մասին, անհապաղ կապվեց Հայ ոսկերիչների համաշխարհային ասոցիացիայի հետ: «Մենք անմիջապես արձագանքեցինք և կապվեցինք թանգարանի հետ, առավել ևո, որ տեղեկությունը հայտնի էր դարձել նաև թուրքական կողմին, որը մտադիր էր յուրացնել այդ հարստությունները»,-ասել է Պիեռ Աքելյանը՝ նշելով, որ զարդերի հայկական ծագումն ու պատկանելությունը կասկած չի հարուցում, քանի որ բոլոր գործերի վրա կան հայերեն տառերով գրություններ:
Թանգարանի տրամադրության տակ են մի քանի հարյուրի հասնող նմուշներ, պատրաստված ոսկուց ու արծաթից: Դրանց թվում կան զարդեր, հագուստի պարագաներ, օրինակ քամարներ, ինչպես նաև ծիսական իրեր: Կատալոգում ներկայացվելու համար կընտրվեն լավագույն նմուշները: Նախատեսվում է, որ կատալոգի տպաքանակը կհասնի 5000: «Մենք պետք է օգտագործենք բոլոր հնարավոր միջոցները, ներկայացնելու համար աշխարհին հայ ոսկերիչների գործերը»,-ասել է նա:
AJF-ն նաև պատմական փաստեր է հավաքում հայ ոսկերիչների մասին, որոնք դարեր շարունակ զարդեր են պատրաստել տարբեր դարաշրջաններում տարբեր երկրների տիրակալների ու ղեկավարների համար: Ոսկերչության ասպարեզում մեր ունեցած հարուստ պատմական ժառանգությունը հարկավոր է ամփոփել:
Հոկտեմբերի 28-30-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում տեղի է ունեցել «Yerevan Show-2013» ոսկերչական միջազգային ցուցահանդեսը, որի կազմակերպիչներից է նաև AJF-ն:
«Yerevan Show-2013»–ին մասնակցել են 125 ընկերություններ 23 երկրներից` Հայաստանից, Ռուսաստանից, ԱՄՆ–ից, Կանադայից, Ֆրանսիայից, Իտալիայից, Բելգիայից, Շվեյցարիայից, Թուրքիայից, ԱՄԷ–ից, Մեծ Բրիտանիայից, Լիբանանից, Եգիպտոսից, Թաիլանդից, Հոնկոնգից, Արգենտինայից, Չինաստանից, Հորդանանից, Իսրայելից, Հունաստանից և այլն:
«Yerevan Show-2013»–ին մասնակցել են համաշխարհային ոսկերչական ոլորտի այնպիսի գործիչներ, ինչպիսիք են Համաշխարհային ոսկերչական համադաշնության (CIBJO) նախագահ Գաետանո Կավալիերին, Malca-Amit Global Limited աշխարհահռչակ ընկերության ղեկավար Նայջել Պաքսմանը և ուրիշներ։
Հայ ոսկերիչների ասոցիացիան (AJA) հիմնադրվել է 1997թ.–ին` ողջ աշխարհից հայ ոսկերիչների հավաքից հետո։ AJA–ն Հայաստանի զարգացման և միջազգային առևտրային ասոցիացիաներից մեկն է։ AJA–ի նպատակն է համախմբել հայ ոսկերիչներին, որպեսզի զարգացնի երկրի ոսկերչական արդյունաբերությունը։ Ասոցիացիան տարածաշրջանային ներկայացուցիչներ ունի ԱՄՆ–ի արևմտյան և արևելյան ափերին, Եվրոպայում, Մերձավոր Արևելքում և Հայաստանում։

Фонд Всемирной ассоциации армянских ювелиров (Armenian Jewellers Foundation – AJF) совместно с Российским этнографическим музеем (Санкт-Петербург) намерены опубликовать в 2014 году каталог ювелирных украшений, относящихся к началу 20 века. Как сообщил в беседе с PanARMENIAN.Net руководитель Фонда AJF, председатель Ассоциации ювелиров Канады, основатель и директор международной компании NISHI PEARLS Пьер Акелян, данный каталог будет приурочен к 100-летию Геноцида армян.
История украшений, хранящихся в музее и не представленных общественности до сих пор, связана с депортацией армян со стороны Османской империи. Представитель музея – россиянин еврейского происхождения, в 1916 году, когда Геноцид все еще продолжался, посетил Ван и Васпуракан, где находились российские войска, приобрел в большом количестве украшения, которые принадлежали армянам, передав их в Российский этнографический музей.
После революции 1917 года украшения хранились в подвалах, позже о них совершенно забыли. В прошлом году информация об этих изделиях поступила в правительство Армении, которое немедленно связалось со Всемирной ассоциацией армянских ювелиров (AJA). «Мы сразу отреагировали на эту информацию и прибыли в Музей, поскольку одновременно об этом стало известно и турецкой стороне, которая хотела «прибрать» к рукам эти богатства», – сказал Пьер Акелян, подчеркнув, что в принадлежности этих украшений армянам нельзя и сомневаться: на них ясно видны надписи на армянском языке.
В распоряжении Российского этнографического музея находятся несколько сот изделий, изготовленных из серебра и золота. Значительная их часть относится к атрибутам одежды, в том числе пояса, а также ритуальные принадлежности. Для представления в каталоге будут отобраны самые лучшие экземпляры. Планируется, что тираж каталога составит порядка 5000 экземпляров. «Мы должны использовать все возможные виды связи, чтобы представить всему миру изделия армянских ювелиров», – подчеркнул он.
AJF также работает над сбором исторических фактов о том, что армянские ювелиры испокон веков изготовляли украшения для правителей разных стран в разные века. Богатое историческое наследие ювелирного дела предстоит собрать воедино.
28-30 октября в Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна в Ереване состоялась III Международная ювелирная выставка «Yerevan Show-2013», организованная Всемирной ассоциацией армянских ювелиров (AJA).
Армения является единственной страной, где День Ювелира, отмечаемый в последнее воскресенье октября, является государственным праздником.
Целью Международной ювелирной выставке «Yerevan Show-2013» стало повышение популярности армянских ювелирных изделий во всем мире. Более 120-ти мастеров ювелирного дела из 23-х стран мира, в частности, из стран СНГ, Италии, Франции, Индии, Турции, США, Канады, представили ювелирные изделия из драгоценных и полудрагоценных камней, жемчужные и коралловые украшения, часы, бижутерия, а также оборудование и инструменты, используемые в ювелирном деле. Выставленные экземпляры свидетельствуют о том, что армянские ювелиры стараются следовать мировым тенденциям моды.
Основанная в 1997 году Всемирная ассоциация армянских ювелиров (AJA) призвана объединить армянских ювелиров со всего мира для развития ювелирной промышленности. AJA имеет региональных представителей на западном и восточном побережьях США, в Европе, Ближнем Востоке и в Армении.