Նախագահ Սերժ Սարգսյանն երեկոյան աշխատանքային այցով կմեկնի Ավստրիա, որտեղ վաղը՝ նոյեմբերի 19-ին, Վիեննայում կհանդիպի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին: Այցի շրջանակում Սերժ Սարգսյանը կհանդիպի նաև Ավստրիայի նախագահ Հայնց Ֆիշերին, հայտնում են նախագահի աշխատակազմի մամուլի ծառայությունից:
Սերժ Սարգսյան – Իլհամ Ալիև հանդիպման մասին պայմանավորվածությունը ձեռք էր բերվել նոյեմբերի սկզբին ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների Երևան և Բաքու կատարած այցերի արդյունքում:
Ակնկալվում է, որ հայկական կողմը հանդիպմանը պնդելու է Ղարաբաղը բանակցային սեղանի շուրջ վերադարձնելու թեզը, ավելի վաղ գրել էր «Հրապարակը»:
Նոյեմբերի 14-ին Վիեննայում ԵԱՀԿ Մշտական Խորհրդում ելույթ էին ունեցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը, Ժակ Ֆորը և Ջեյմս Ուորլիկը ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրչիկը:
Մինսկի խմբի համանախագահները ներկայացրել էին 2013թ. ընթացքում կատարված աշխատանքը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ: Վերահաստատվել էր համանախագահ պետությունների` Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի և Միացյալ Նահանգների դիրքորոշումը, որ հակամարտության խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի: Կարևորվել էր նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև նոյեմբերին կայանալիք հանդիպման անցկացումը, ինչը կարող է նոր լիցք հաղորդել բանակցային գործընթացին, տեղեկացնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
2012-ի հունվարին Սոչիում Սարգսյան – Ալիև – Մեդվեդև եռակողմ հանդիպմանը Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները պատրաստակամություն էին հայտնել արագացնելու համաձայնությունների կնքումը հիմնարար սկզբունքների վերաբերյալ՝ հաշվի առնելով կատարված աշխատանքը։
Նախագահները քննարկել էին շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմները, ընդ որում, հաշվի առնելով ԵԱՀԿ դիտորդների վերջին հաշվետվությունը: «Ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում վստահության ամրապնդման միջոցներից մեկը երկու երկրների միջև մարդասիրական կապերի զարգացումն է»,- ընդգծել էին նախագահները: Այս համատեքստում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները պատրաստակամություն էին հայտնել շարունակել հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, մասնավորապես հասարակական և գիտական շրջանակում:

18 Ноябрь 2013 - 10:28 AMT
18 ноября президент Армении Серж Саргсян с трехдневным визитом отбыл в Вену. В Вене президент Армении должен встретиться с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. В ходе визита Серж Саргсян также встретится с президентом Австрии Хайнцем Фишером, передает пресс-служба главы государства.
По итогам недавнего визита сопредседателей Минской группы ОБСЕ в регион была достигнута договоренность о проведении в ноябре встречи президентов Армении и Азербайджана по вопросу решения карабахской проблемы.
14 ноября на заседании Постоянного совета ОБСЕ в Вене с заявлениями выступили сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Жак Фор (Франция) и Джеймс Уорлик (США), а также личный представитель действующего председателя ОБСЕ, посол Анджей Каспршик.
Сопредседатели МГ ОБСЕ в своих заявлениях представили проделанную в 2013 году работу по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Они также подтвердили позицию президентов стран-сопредседателей МГ ОБСЕ – России, Франции и США, согласно которой у мирного решения карабахской проблемы нет альтернативы. Была также отмечена важность проведения намеченной на ноябрь встречи президентов Армении и Азербайджана, которая может придать новый импульс переговорному процессу.
Президенты Азербайджана и Армении на трехсторонней встрече 23 января 2012 года с участием президента России в Сочи признали необходимость отойти от крайних позиций и высказались за продолжение усилий по сближению своих позиций. "Участники встречи выразили готовность ускорить работу над общими принципами, чтобы затем на этой базе перейти к разработке юридически обязывающего мирного соглашения", – сообщил глава МИД России Сергей Лавров. Серж Саргсян и Ильхам Алиев также заявили, что ждут от посредников Минской группы ОБСЕ предложений по выполнению конкретных процедур в целях расследования инцидентов вдоль линии прекращения огня, а также обратились к России с просьбой выступить посредником в налаживании гуманитарных связей между двумя странами.